Hermannstadt – Craiova 0-1. Oltenii trec peste FCSB, gazdele își iau „adio” de la play-off

Hermannstadt - Craiova 0-1. Oltenii trec peste FCSB, gazdele își iau

În primul meci al zilei de sâmbătă al rundei cu numărul 24 din Liga I Betano, FC Hermannstadt primește vizita celor de la CS U Craiova, la Pitești, pe stadionul „Nicolae Dobrin”. Partida va începe la ora 14:00 și va fi transmisă de DigiSport, TelekomSport și LookSport și în format livetext pe www.prosport.ro

Hermannstadt – Craiova 0-1 (Nuno Rocha 67)

• FC Hermnanstadt: Căbuz – Mățel (Jazvic 58), Mijuskovic, Dandea, I.Stoica, Tătar – Petrescu, Moreira (Sg. Popovici 70), L.Dumitru – Lendric (Blănaru 54), Tsoumou
  • Rezerve: Niga, Pamfile, Dâlbea, Offenbacher
  • CSU Craiova: Pigliacelli – Martic, Tiago Ferreira, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (Fedele 89), An. Cristea (Meza Colli 77), Mihăilă – Koljic
  • Rezerve: Popescu, Donkor, Briceag,  Fortes

Minutul 90+4: Final de meci la Pitești! Craiova câștigă grație golului rezervei Nuno Rocha și face 45 de puncte, unul peste FCSB și două sub CFR Cluj. Hermannstadt rămâne pe locul nouă, cu 29 de puncte, iar șansele la play-off devin pur teoretice. În acest moment, echipa lui Miriuță are cinci puncte până la Poli Iași și Viitorul, ocupantele locurilor cinci și șase, la egalitate.

Minutul 89: Pigliacelli, la un pas să o comită. Sergiu Popovici bate cu efect un corner din dreapta, portarul italian bâlbâie mingea, dar are noroc și aceasta se duce puțin pe lângă poartă.

Mangia face și ultima înlocuire, cu Fedele în locul lui Bărbuț.

Minutul 80: Ocazie a Craiovei! Bancu aruncă mingea în fața porții, Meza Colli pune latul, dar nu-l nimerește decât pe Căbuz.

Minutul 67: GOOOOL CRAIOVA! Mateiu face bine când scoate mingea la margine, Martic produce o centrare de calitate, Koljic se înalță și deviază bine cu capul, iar mingea ajunge la Nuno Rocha. De la câțiva metri, atacantul Craiovei preia perfect, apoi șutează rapid și face inutilă ieșirea din poartă a lui Căbuz. Ce inspirație pentru Mangia!

Minutul 62: Schimbă și Mangia, cu Nuno Rocha în locul tânărului Mihăilă. Imediat, se cere penalty pentru un fault la Koljic, dar reluarea arată că, mai degrabă, infracțiunea din careul sibienilor e comisă de vârful bosniac al oltenilor.

Minutul 59: BARĂ‚ HERMANNSTADT! Mățel e înlocuit cu Jazvic, iar croatul centrează perfect, din dreapta, pentru Blănaru. Atacantul sibian reia bine cu capul, dar Pigiliacelli are noroc și mingea lovește doar bara din stânga sa.

Minutul 54: Miriuță, primul care mută. Intrat pe teren în locul lui Lendric, Blănaru are o ocazie imediat după, dar trimite slab în încercarea de a-l învinge pe Pigliacelli cu un șut la colțul lung.

Minutul 46: Începe repriza a doua. Fără schimbări, dar cu un șut zdravăn al lui Mateiu scos greu de Căbuz.

Minutul 45+1: Pauză la Pitești, nu înainte ca Pigliacelli să gafeze și Dumitriu să-l ierte trimițând mult peste poartă din poziție foarte bună.

Minutul 38: Cea mai mare ocazie a meciului! Tătar centrează din stânga, Lendric reia cu capul, dar Pigliacelli intervine la timp și reține mingea cu greu. Lendric acuză că balonul a trecut linia porții, însă reluările arată că nu e așa.

Minutul 28: Ritmul continuă să fie bun, dar calitatea tehnică lipsește și, odată cu ea, și ocaziile. Ionuț Stoica, fundașul central stânga al gazdelor, îl faultează dur, din spate, pe Bărbuț și scapă doar cu cartonaș galben.

Minutul 7: Încă două situații bune. Tsoumou ratează preluarea într-un moment în care scăpase pe un culoar bun, apoi Koljic ratează de puțin ținta. Se joacă frumos, pe contre.

Minutul 4: Prima ocazie a meciului. Cicâldău centrează excelent, Andrei Cristea reia cu capul, dar Căbuz respinge în corner. Început bun al oltenilor, care au și „parcat” în jumătatea adversă.

14:00 Start joc la Pitești, cu o peluză plină a oltenilor și Radu Petrescu la centru.

13:31 Oltenii invadară Piteștiul. Cei 120 de kilometri dintre Craiova și Pitești și vremea frumoasă le-au permis fanilor craioveni să ia efectiv cu asalt stadionul pe care se joacă meciul. Sunt mii de fani în Pitești, în ciuda prețurilor scumpe, de 50 de lei, puse de gazde.

13:20 Avem cele două echipe de start. Sergiu Popovici și Dâlbea, gafeurii din meciul cu FCSB (0-3), sunt lăsați pe bancă de Vasile Miriuță, iar fostul internațional Alexandru Mățel debutează la sibieni. Tot pe bancă, dar la oaspeți, e și Carlos Fortes, vârful portughez care poate debuta azi în tricoul oltenilor.

Sibienii au pierdut într-o manieră categorică duelul cu FCSB din etapa trecută, scor 0-3, iar lucrurile s-au tensionat la Hermannstadt, Vasile Miriuță intrând în conflict cu unul dintre acționarii clubului, Peter Muller. În plus, antrenorul a subliniat faptul că echipa sa nu se gândește la play-off, în ciuda faptului că se află pe locul 9, cu 29 de puncte.

„Craiova e o echipă foarte bună, au un antrenor bun și s-a văzut cu ce public joacă acasă. Noi vom juca iar în deplasare, pentru că tribuna nu este gata la Sibiu. Obiectivul nostru este salvarea de la retrogadare. Îi mai aud pe unii care vorbesc de play-off, dar hai să stăm liniștiți. Noi nu ne batem cu CFR, FCSB și Craiova, ci cu ceilalți.

Mai sunt unul, doi acționari, care la meciul cu FCSB mi-au certat jucătorii. Îi transmit domnului Peter să certe angajații la el, la fabrică. Jucătorii numai eu îi pot certa. Dacă are ceva să spună, să vină la mine, la stadion”, a declarat Miriuță la conferința de presă premergătoare jocului.

De partea cealaltă, Craiova are moralul ridicat după începutul bun de an, oltenii remizând pe terenul Viitorului, 0-0, și câștigând împotriva liderului CFR Cluj, scor 2-0. Formație din Bănie este pe locul 3, cu 42 de puncte, la cinci lungimi de liderul CFR și la două de FCSB, iar Devis Mangia este încrezător că poate rămâne în apropierea celor două.

„Este un meci dificil, foarte important, mai ales că venim după victoria cu CFR din etpa trecută. Din punct de vedere fizic, toți băieții sunt ok, nu avem accidentări, dar ar putea exista modificări. Este diferit față de meciul din finala Cupei. Atunci, Hermannstadt are un antrenor diferit, au un stil diferit, compact și sunt o echipă periculoasă”, a declarat Mangia.

Tehnicianul italian a fost completat de conaționalul său, portarul Mirko Pigliacelli, care este optimist cu privire la șansele echipei sale de a câștiga campionatul: Cu siguranță este un meci important și nu va fi deloc unul ușor, în primul rând pentru că jucăm în deplasare contra unei echipe bune și după victoria cu CFR trebuie să fim determinați pentru a completa cu un succes. Puține echipe se pot lăuda cu suporteri ca ai noștri, nici în Italia nu sunt foarte multe stadioane cu atmosferă precum cea de la Craiova, sperăm ca și la Pitești să vină în număr mare. Eu fac tot ce pot să-mi ajut echipa, cred că în fotbalul de astăzi portarul trebuie să aibă un bun joc de picior, am dat assist la ultimul meci, dar nu mă gândesc să execut penalty-uri doar dacă sunt solicitat. În acest moment, ne batem pentru titlu cu FCSB și CFR, care sunt echipe puternice, dar pe parcurs mai pot apărea și altele.