Gaz Metan - CS U Craiova 0-0. Oltenii ratează şansa să treacă peste FCSB! Mitriţă a ratat un penalty, Golubovic a lovit bara în ultimele minute

10 dec 2017 3467 afişări Comentează şi tu Liga 1

Gaz Metan Mediaş - CS U Craiova 0-0

Minutul 90+9: Final de meci.

Minutul 90+1: Bărbuţ a fost faultat în careu de Buşu, centralul George Rădulescu a acordat penalty. Mitriţă a executat, dar Pleşca a ghicit colţul şi a parat lovitura.

Minutul 46: A început partea secundă.

Minutul 45: Pauză.

Minutul 1: A început meciul.

Primul meci al zilei de duminică din Liga 1 le aduce faţă în faţă, de la ora 17:00, la Mediaş, pe Gaz Metan şi CS U Craiova. Cu un succes, fotbaliştii lui Devis Mangia trec peste FCSB şi ajung la şapte puncte de liderul CFR Cluj.

Echipele de start:

• Gaz Metan: Greab - Popovici - M. Constantin, Cristea, Buşu - Neagu, Sârghi, Bic - Chamed, Golubovic, Olaru
  • Rezerve: Pleşca, Zderic, Romeo, Danci, Curtean, Târcoveanu, Buziuc
  • CS U Craiova: Calancea - Screciu, Kelic, Briceag - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Băluţă, Mitriţă
  • Rezerve: Mitrovic - Popa, Datkovic, Popescu, Roman, Popov, Bărbuţ

Învinsă de FC Botoşani (1-0), Craiova şi-a refăcut moralul în repriza a doua a meciului cu Viitorul, în care a revenit de la 1-0 şi a câştigat cu 3-1, şi atacă partida cu Gaz Metan din postura de mare favorită. Cu 11 victorii, şase egaluri şi doar trei înfrângeri în primele 20 de etape, formaţia lui Mangia ocupă locul al treilea şi are cu 26 de puncte mai mult decât adversara de azi.

Pentru Cristi Pustai şi jucătorii săi, meciul cu Craiova vine după o serie de trei egaluri, cu Sepsi, Voluntari şi ACS Poli şi reprezintă şansa de a reduce diferenţa faţă de echipa de pe locul al 11-lea. Cu cel mai slab atac din prima ligă, doar nouă goluri marcate, Gaz Metan e pe 12 după 20 de etape, cu doar 13 puncte şi două victorii.

În tur, la Craiova, Gustavo şi Burlacu au marcat golurile unei victorii (2-0), care a venit abia după pauză.