Fotbal din plin! Astra – FC Voluntari 2-3, în cel mai spectaculos meci al etapei. Marinescu, din penalty, a adus victoria oaspeților. Gazdele ajung la cinci etape fără victorie

Redactor:
Andrei Pal
Fotbal din plin! Astra - FC Voluntari 2-3, în cel mai spectaculos meci al etapei. Marinescu, din penalty, a adus victoria oaspeților. Gazdele ajung la cinci etape fără victorie
  • FC Voluntari a reușit o victorie mare, 3-2 pe terenul Astrei, după unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestui sezon.

Doi antrenori tineri, Edi Iordănescu și Claudiu Niculescu au pus în scenă un spectacol greu de anticipat înaintea meciului, cu cinci goluri și multe ocazii de poartă. Startul a fost dat devreme, în minutul doi, când Abang a sprintat spre o centrare a lui Nyuiadzi și l-a învins pe Balauru, iar până în minutul 15 aveau să se marcheze alte două goluri, ambele în poarta gazdelor. Mai întâi Popadiuc a șutat prost, dar Radunovic a intervenit nefericit și și-a învins propriul portar, apoi Tudorie a înscris din câțiva metri, după o fază prelungită de atac a gazdelor.

Înainte de pauză, Alex Ioniță a confirmat forma foarte bună prin care trece, a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului și cele mai frumoase 45 de minute ale acestei ediții de Liga 1 s-au terminat la egalitate, 2-2, nu înainte ca Balauru să-și salveze colegii la ocaziile lui Belu și Seto.

Repriza a doua a început cu o ocazie a lui Abang, a continuat într-un ritm foarte bun, pentru că niciuna dintre echipe nu a făcut pasul în spate, și a adus un singur gol. Decisiv. În minutul 67, Petre Ivanovici l-a păcălit pe Dandea în careu, oaspeții au primit penalty, iar experimentatul Marinescu nu a avut deloc emoții în a-l învinge pe Iliev.

În ciuda unei presiuni mari a gazdelor în ultimele minute, ilfovenii au rezistat până la final, au câștigat cu 3-2 și au urcat pe locul opt în clasament, cu 19 puncte. De partea cealaltă, Astra, care nu a mai câștigat în Liga 1 de cinci etape, e pe locul patru, cu 24 de puncte.

Astra – FC Voluntari 2-3 (Abang 3. Al. Ioniță 37 / Radunovic aut. 8, Tudorie 14, L. Marinescu pen. 67)

Echipele de start:

Astra: Iliev – Belu, Dandea, Bejan, Radunovic – Mrzljak, Seto – Balaure, Al. Ioniță, Nyuidzi – Abang

FC Voluntari: Balauru – Filipov, C. Achim, M. Popescu, Acsinte – Răuță, Novac – P. Ivanovici, Marinescu, Popadiuc – Tudorie

Minutul 66: GOOOOL FC VOLUNTARI! Dandea îl faultează în careu pe Petre Ivanovici, oaspeții primesc penalty, iar Laurențiu Marinescu transformă fără emoții, cu un șut în dreapta lui Iliev.

19:00 A început repriza a doua, iar Edi Iordănescu și Claudiu Niculescu nu au apelat la schimbări.

18:45 Pauză la Giurgiu, dupăa una dintre cele mai frumoase reprize ale acestui sezon. Belu și Seto au avut șansa de a aduce Astra în avantaj, dar Balauru s-a opus de fiecare dată.

Minutul 37: GOOOL ASTRA! Alexandru Ioniță execută superb o lovitură liberă, Balauru plonjează prea târziu și scorul redevine egal.

Minutul 14: GOOOOL FC VOLUNTARI! Iliev respinge șuturile lui Popadiuc și Novac, dar mingea ajunge, apoi, la Alexandru Tudorie, care înscrie din câțiva metri.

Minutul 8: GOOL FC VOLUNTARI! Petre Ivanovici îl găsește în careu pe Deac, acesta ratează șutul, dar mingea se lovește de Radunovic și intră în poartă!

Min. 3: GOOOL ASTRA! Nyuadzi centrează perfect din dreapta, Abang se demarcă în spatele lui Mihai Popescu, reia din prima și deschide scorul.

18:00 A început meciul de la Giurgiu!

Astra și FC Voluntari, finaliștele ediției de anul trecut a Cupei României, se vor înfrunta în etapa a 15-a din Liga 1, de la ora 18:00, în primul meci al zilei. Meciul direct le găsește pe cele două formații în posturi diferite, în ceea ce privește forma și locul din clasament.

Înaintea meciului de la Giurgiu, Astra ocupă locul 4 în clasament, cu 24 de puncte, la egalitate cu FC Botoșani și la o lungime în fața Viitorului, campioana en-titre. De partea cealaltă, FC Voluntari, deținătoarea Cupei României, se află pe poziția a 11-a în clasament, cu 16 și fără victorie în ultimele trei meciuri.

Nici Astra nu stă mai bine. Elevii lui Edward Iordănescu nu au câștigat niciunul dintre ultimele patru meciuri. În ceea ce privește partidele directe, FC Voluntari a câștigat ultima întâlnire, 3-1 în iulie 2017, pe teren propriu. Ultima victorie a giurgiuvenilor împotriva echipei lui Claudiu Niculescu a avut loc în decembrie 2016, 2-1, pe terenul celor de la Voluntari.

Astra are, totuși, palmares pozitiv în meciurile cu FC Voluntari. Din 7 meciuri, Astra a câștigat 3, 3 s-au terminat la egalitate (luând în calcul și egalul din finala Cupei României, decisă la penalty-uri), iar FC Voluntari a câștigat de două ori.