FC Botoșani – Gaz Metan 0-3. Gazdele au jucat în 10 oameni din minutul 54

FC Botoșani - Gaz Metan 0-3. Gazdele au jucat în 10 oameni din minutul 54
  • Gaz Metan Mediaș s-a impus duminică, în deplasare, scor 3-0 (1-0) cu FC Botoșani, într-un meci din prima etapa a Ligii 1
  • Todea, Tahar și Casimo au marcat pentru echipa antrenată de Cristi Dulca
  • Camerunezul Ngadeu, de la Botoșani, a fost eliminat în minutul 54, după ce a văzut al doilea cartonaș galben

După ce au fost eliminate din Cupa Ligii, FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au debutat astăzi în primul sezon al Ligii I la fotbal. Ambele formații au venit după o pauză competițională în care au făcut schimbări majore în lot, iar antrenorii Leo Grozavu și Cristian Dulca sperau că nu vor mai avea emoții în privința retrogradării.

Partida a început de la scorul de 0-1. La mai puțin de două minute de la startul jocului, Todea reușește să profite de o gafă a defensivei botoșănene și deschide scorul. Jucătorii lui Dulca rămân în ofensivă și în minutul 8 Romeo Roberto are șansa de a majora scorul, dar Lazar își salvează echipa. Prima ocazie a gazdelor vine în minutul 15 când fundașul camerunez Ngadeu Ngadjui reia  din interiorul careului dar Pleșca respinge. FC Botoșani a pus stăpânire pe joc și în minutele 26 și 27 a avut două mari ocazii prin Ianc și Hadnagy, ultimul trimițând în bară. Finalul primei reprize a aparținut tot botoșănenilor dar Ianc nu a reușit să marcheze din interiorul careului după care Fulop este ținut în careu dar centralul Adrian Comănescu nu dictează penalty.

FC Botoșani începe în ofensivă partea secundă dar după numai șapte minute de joc echipa lui Leo Grozavu mai primește o lovitură. Centralul Adrian Comănescu dictează penalty pentru un presupus henț în careu, iar Tahar majorează avantajul oaspeților. Mai mult, camerunezul Ngadeu protestează, iar Comănescu îi arată al doilea galben și din minutul 53 FC Botoșani a rămas în zece oameni. Cu un om în minus și conduși la o diferență de două goluri, botoșănenii au jucat haotic iar defensiva Gazului nu a avut nicio problemă în a respinge mingile aruncate la întâmplare în careul lui Pleșca. În minutul 71 Fulop îi trezește pe cei aproximativ 4000 de spectatori din tribunele Municipalului botoșănean, dar mingea șutată de acesta de la 30 de metri lovește bara din dreapta lui Pleșca.

Pe finalul partidei oaspeții au preferat să conserve rezultatul în timp ce echipa lui Grozavu a fost incapabilă să marcheze măcar golul de onoare. În minutul 86, Casimo scapă singur cu Lazăr și marchează pentru 0-3. Oaspeții obțin primele trei puncte din acest sezon în timp ce FC Botoșani se anunță una dintre candidatele la retrogradare.

FC Botoșani: Lazar – Homei, Oltean, Ngadeu, Acsinte – Ianc, Vașvari, Croitoru (62 Tincu) – Quenten (75 Ivanovici), Fulop – Hadnagy (46 Batin). Antrenor: Leo Grozavu

Rezerve: Curileac, Tincu, Tiron, Batin, Patache, Ivanovici, Danci

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Muth, Mujdragic, Szilagyi – Roberto (60 Avram), Todea (cpt), Tahar, Llullaku – Casimo (87 Cristea), Buziuc (64 Tîrnovan). Antrenor: Cristi Dulca

Rezerve: Buchta, Cristea, F. Ilie, Buzean, Djalo, Târnovan, Avram

Arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) – Miclos Nagy (Cluj), Alexandru Cerei (Cluj)