Edi Iordănescu, mulţumit doar pe jumătate după remiza din "Ştefan cel Mare". Analiza la "sânge" a meciului făcută de antrenorul Astrei

30 sep 2017 2871 afişări Comentează şi tu Liga 1

Edi Iordănescu a fost pe jumătate mulţumit de remiza din “Ştefan cel Mare”, scor 1-1 şi a analizat la “sânge” celedouă reprize. Dinamo şi Astra au terminat la egalitate după golurile lui Adam Nemec şi Romario Moise.

Astra a plecat cu un punct la Giurgiu din golul frumos din lovitură liberă a lui Romario Moise, iar Edi Iordănescu a făcut cronologia meciului: "Cred că dacă pierdeam jocul era nemeritat. Ştiam că se vor confrunta două echipe care veneau după înfrângeri. Nu eram într-o situaţie ca cea a lui Dinamo, dar ştiam că din punct de vedere mental suntem fragili, cunosc echipa. Era extrem de important să ştim să ne regrupăm, să gestionăm jocul. Felicit echipa, pentru că nu am cedat. A fost o primă repriză controlată ca iniţiativă, am fost echipa care am dus mai mult mingea în faţa porţii. Consider că în prima repriză puteam fi în avantaj", a declarat Edi Iordănescu pentru DigiSport.

În repriza a doua au venit golurile lui Nemec şi Moise, iar Iordănescu jr. a vortit despre pasu în spate făcut de echipa sa, dar şi despre reacţia Astrei: "Apoi Vasile a schimbat sistemul. Contrastul celor două sisteme a făcut să ne pierdem agresivitatea. Încet-încet am pierdut teren şi am luat gol. Ce e important e că am reacţionat şi am schimbat doi jucători şi am adus un punct plus linişte pentru următoarele două săptămâni. Dacă ne uităm la jocul cu Steaua eu am mai experimentat acest sistem. Noi nu am mai acoperit terenul atât de bine şi am pierdut iniţiativa. Contează că ies la rampă jucători tineri cu calităţi, contează că avem un parcurs foarte bun. Probabil că la 40 de puncte se intră în puncte, asta înseamnă că ne-am depăşit cota şi s-ar putea să intrăm în play-off".

Edi Iordănescu l-a felicitat pe Alex Ioniţă, fotbalist convocat în premieră la naţionala României: "Am făcut pariu cu el că va fi la echipa naţională. Mă bucur pentru el, îmi doresc ca pe viitor să fie şi alţii convocaţi", a adăugat Iordănescu jr.