Dinamo s-a impus cu 2-0 în ”derby-ul” play-out-ului. Salomao aduce victoria pentru trupa lui Bratu

12 mai 2018 5151 afişări Comentează şi tu Liga 1

Dinamo - FC Botoşani 2-0 (Salomao 34, 53)

Echipele de start:

• Dinamo: Penedo – Corbu, Popescu, Katsikas, Olteanu – Hanca, Mahlangu, Nistor – Moldoveanu(Palic 63), D. Popa(Pesic 81), Salomao
  • Rezerve: Muţiu - Palic, Pesic, Şerban, Dudea, Maric, Romera
  • FC Botoşani: Pap – Acsinte(Muşat 72), Burcă, Miron, Dumitraş(Plămadă 47) – Achim, Rodriguez - Roman, Moruţan, Golofca - Axente(Golubovic 59)
  • Rezerve: Cobrea - Plămadă, Tincu, Oaidă, Muşat, Golubovic, Serediuc

Dinamo s-a impus cu 2-0 în ”deby-ul” play-out-ului Ligii 1 Betano, împotriva celor de la FC Botoşani. Salomao a adus victoria pentru trupa antrenată de Florin Bratu, cu o dublă în minutele 34 şi 53.

Moldovenii au început ofensiv meciul din Ştefan cel Mare. Roman şi-a încercat norocul în minutul 14 cu un şut de la 22 de metri ce a trecut puţin pe lângă vinclul porţii lui Dinamo, iar Achim a lovit bara transversală a porţii lui Penedo în minutul 18, cu un şut de pe loc. Moldoveanu a fost cel mai periculos om al gazdelor în prima repriză, cu un şut slab din careu şi o reluare cu capul pe lângă poartă. Acelaşi Moldoveanu a bifat şi un assist în minutul 34, după ce a centrat în careu pentru Daniel Popa, care nu a reuşit să reia, dar mingea a ajuns cu noroc la Salomao care a deschis scorul.

Aceiaşi Roman şi Achim au avut ocaziile mari pentru oaspeţi şi în repriza secundă. Roman l-a găsit pe fostul jucător al FCSB-ului cu o pasă excelentă, acesta a preluat balonul dar reluarea sa a lovit plasa laterală. Mihai Roman i-a dat emoţii lui Florin Bratu în minutul 57, cu o lovitură liberă executată perfect de la 22 de metri, dar balonul s-a lovit de un Penedo aflat în mare formă, care a respins mingea în corner cu vârful degetelor. Portughezul Salomao a reuşit dubla în minutul 53, după ce Pap a degajat greşit o minge, iar elevii lui Bratu au declanşat un contraatac fulger, în urma căruia mingea a ajuns la mijlocaşul de 29 de ani. Acesta a driblat portarul şi a înscris în poarta goală.

După marcarea golului de 2-0, gazdele nu au mai contat în atac, doar Palic s-a făcut remarcat cu un şut de la distanţă în minutul 65, dar balonul a fost respins în corner de Pap. Croatul s-a obişnuit cu postura de rezervă de când a revenit în Ştefan cel Mare după experienţa la Mouscron. Acesta a bifat doar un singur meci în postura de titular, în Cupă, împotriva celor de la CSU Craiova, dar a fost înlocuit după pauză. Un meci de Cupa României i-a adus lui Palic şi ultima reuşită într-un meci oficial. Se întâmpla într-un meci cu Astra, disputat la Giurgiu pe 17 decembrie 2016. Atunci, Dinamo se impunea cu scorul de 5-2 în faţa formaţiei antrenată atunci de Marius Şumudică.
Dinamo acumulează 41 de puncte, şi se distanţează serios în fruntea clasamentului din play-out, la 9 puncte de locul 2, ocupat de FC Botoşani.

Min. 90+3 Final de meci! Dinamo se impune cu 2-0 graţie dublei portughezului Salomao!

Min. 65 Palic îşi încearcă norocul de la distanţă, dar balonul este respins în corner de Pap.

Min. 53 GOOOOL Dinamo! Pap degajează greşit un balon, mingea ajunge în posesia elevilor lui Bratu care pornesc un contraatac fulger, Salomao primeşte o pasă de la Daniel Popa, îl driblează pe portarul oaspeţilor şi înscrie pentru 2-0.

Min. 46 S-a reluat jocul pe stadionul Dinamo!

Min. 45 Pauză în Ştefan cel Mare.

Min. 34 GOOOOL Dinamo! Moldoveanu centrează în careu către Daniel Popa, acesta nu reuşeşte să reia, dar mingea ajunge la Salomao care trimite în poarta lui Pap.

Min. 28 Mihai Roman execută o lovitură liberă pe poartă, dar Penedo intervine.

Min. 18 Bară pentru FC Botoşani! Şutul lui Vlad Achim de la marginea terenului loveşte bara porţii lui Penedo.

Min. 1 Fluier de start!

Dinamo primeşte vizita lui FC Botoşani, pe teren propriu, într-o partidă în care se întâlnesc primele două clasate în play-out. În cazul unui succes, "câinii" îşi vor consolida poziţia de lider în clasament: "E un meci foarte interesant, cum a fost şi în tur, când am câştigat, împotriva unei echipe puternice, cu un antrenor foarte bun. Trebuie să avem un nivel ridicat de la meci la meci, doar aşa putem evolua, iar jucătorii să crească valoric", a spus Bratu.