28 mai 2018 5844 afişări Comentează şi tu Liga 1
Dinamo nici nu a transpirat cu "gladiatorii" de la Timişoara! ACS Poli merge spre o retrogradare la turaţie maximă. Cronica meciului Leczki Jozsi/ MEDIAFAX FOTO

ACS Poli pare o candidată aproape sigură la retrogradare după ce a pierdut acasă cu 3-1 cu Dinamo, care a marcat prin Popa, Salomao şi Pesic. Practic, alb-violeţii au arătat ca o echipă fără soluţii şi antrenor, după ce Neaga a dovedit că se pricepe doar la gargare despre gladiatori. Timişoara nu e picată matematic, deoarece e la 2 puncte de Voluntari, care are meci tot acasă, cu deja retrogradată Juventus Bucureşti.  O înfrângere care vine chiar de ziua de naştere a primarului Nicolae Robu, ”făuritorul” clubului.

Cu mare nevoie de puncte, Poli nu a reuşit să îşi impună jocul. Dinamo a dominat categoric prima repriză, cu o primă ocazie încă din minutul 6, când Hanca a centrat perfect, dar Salomao nu a fost pe fază şi mingea s-a dus prin faţa porţii. Cu un mijloc care pierdea mingi la greu şi o aşezare 3-4-3 care îi găsea cam debusolaţi pe alb-violeţi, ”câinii” cu continuat să şi găsească uşor drumul spre poartă. Mahlangu nu a nimerit poarta, iar Straton a salvat un prim şut al lui Salomao, care la următorul atac a tras în bara trannsversală. Timişorenii au avut un prim şut sănătos în minutul 22, când Munteanu a tras din afara careului, dar Penedo a scos.

Inevitabil a venit golul

Cu dominarea din teren, Dinamo a marcat până la urmă în minutul 25. Nistor, Salomao şi Popa au reuşit să ducă atacul la bun sfârşit, cu ultimul cu gol din 6 metri. Deşi ar fi trebuit să lupte cu vână, poliştii au avut ocazii destul de subţiri după deschiderea scorului. De la distanţă, Vaşvari a tras pe lângă poartă, iar Bîrnoi nu l-a putut învinge pe Jaime Penedo, singurul jucător din Liga 1 Betano care va merge la Mondial. Adevărată mare ocazie a gazdelor a fost chiar înainte de pauză. Raţ a trimis o centrare în careu, iar Drăghici a reluat cu capul, însă Penedo a respins cu un reflex incredibil în bara laterală.

Gladiatorii au uitat săbiile la pauză în vestiar

Se spune că marii antrenori se văd la pauză, iar Timişoara ar fi avut nevoie ca de aer de aşa ceva. Nu a fost însă cazul, şi tot Dinamo a înscris în minutul 55, după o cursă pe contraatac a lui Salomao, care a tras din careu, iar mingea a ricoşat din bara transversală în poartă. Abia peste zece minute, Poli a avut o ocazie. Raţ a centrat bine din lovitură liberă, în faţa porţii, unde Cînu nu a putut să o bage în ”aţe”.  Mihai Roman a intrat în teren doar pentru a trage total inofensiv la poartă, iar pericolul a venit tot de la Drăghici, care a reluat pe lângă poartă o centrare a lui Raţ.

Florin Bratu a mutat bine

Din minutul 76, scorul a devenit 0-3, după ce Ivan Pesic a înscris după o centrare a lui Salomao, demonstrând că schimbările ofensive le face adevăratul antrenor de la acest meci, Florin Bratu. Raţ a continuat să încerce să centreze, dar în zadar. La cealaltă poartă, Popa putea marca din nou, dar Straton s-a opus. În minutul 90, Drăghici a marcat după o centrare din careu, un gol însă care nu poate fi considerat nici consolare.

Poli Timişoara: Straton - Melinte, Cînu, Şeroni - Ciucur, Artean, Vaşvari (min 62 Oprea), Raţ - Munteanu (min 84 Velcotă), Drăghici, Bîrnoi (min 62 Roman)

Dinamo Bucureşti: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, V. Olteanu - Mahlangu (min 84 Şerban), D. Nistor (min 72 Dudea), A. Palic - S. Hanca (min 67 Pesic), D. Popa, D. Salomao