Dinamo – FC Voluntari 2-0. Anton și Katsikas au rezolvat meciul încă din prima repriză. „Câinii” la un punct de play-off

Redactor:
Andrei Pal
Dinamo - FC Voluntari 2-0. Anton și Katsikas au rezolvat meciul încă din prima repriză.

Dinamo – FC Voluntari 2-0 (Anton 7, Katsikas 15)

• Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip – P. Anton (cpt), Nascimento – Hanca, Rivaldinho, Salomao – Nemec
  • Rezerve: Brănescu – Dudea, Moldoveanu, Mahlangu, Maric, Bokila, Corbu
  • FC Voluntari: Petrariu – Filipov, C. Achim, I. Balaur, Acsinte – Sânmărtean, C. Lazăr (cpt) – Căpățână, Ivanovici, Pârcălabu – G. Deac
  • Rezerve: Balauru – Leasă, Răuță, Novac, Fl. Cernat, L. Marinescu, Vl. Olteanu

Minutul 90+4: Final de meci în „Ștefan cel Mare”.

Minutul 79: Ocazie FC Voluntari. Pasa lui Novac, peste apărare, l-a găsit excelent pe atacantul improvizat Deac, însă acesta trage în Penedo, iar balonul se duce în corner.

Minutul 54: Ocazie uriașă pentru Voluntari. După o bâlbâială în 6 metri, Achim a trimis cu capul, plouat, dar Filip a reușit să respingă de pe linia porții.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+3: Pauză în „Ștefan cel Mare”. Dinamoviștii au făcut o primă repriză perfectă.

Minutul 42: Mihai Căpățînă lovește bara cu un șut de la distanță, cu exteriorul. Penedo era bătut.

Minutul 36: Hanca pasează din nou excelent, de data asta la Rivaldinho, care preia și îl driblează excelent pe Balaur, se întoarce cu fața la poartă și trage, însă balonul se scurge pe lângă bara din dreapta a lui Petrariu.

Minutul 23: Paul Antons e accidentează după un duel la mijlocul terenului, Mahlangu e scos la încălzire, însă căpitanul lui Dinamo a revenit pe teren.

Minutul 20: Achim reia cu capul o centrare din corner a lui Pîrcălabu, dar Katsikas reușește să respingă de pe linia porții.

Minutul 15: GOOOOL Dinamo! Din cornerul rezultat, „câinii” au înscris. Hanca a bătut scurt, cu Salomao, care i-a retrimis lui Hanca, iar acesta i-a așezat perfect mingea lui Katsikas. Grecul a introdus mingea în poartă cu capul.

Minutul 14: Ocazie monumentală ratată de Dinamo. Romera îi asează mingea pe frunte lui Rivaldinho, din partea dreaptă, brazilianul reia, dar Petrariu reușește să scoată în corner.

Minutul 10: Ocazie uriașă pentru Voluntari. Sânmărtean îl găsește excelent pe Căpățînă în bandă, acesta avansează și centrează din partea dreaptă spre Deac, dar acesta din urmă nu reușește să-și cadreze execuția.

Minutul 7: GOOOOL Dinamo! Hanca bate excelent un corner din partea dreaptă, Nemec deviază mingea spre Anton, care îndeplinește o simplă formalitate, cu capul, din doi metri.

Minutul 1: A început meciul din „Ștefan cel Mare”.

18:59 Avem cele două echipe de start, dar și o veste bună pentru dinamoviști. Sepsi a învins CSM Poli Iași, 2-1, și a ucis ultimele șanse la play-off ale moldovenilor, care se aflau în luptă cu echipa lui Miriuță.

Cât despre antrenorul dinamovist, acesta păstrează un prim 11 ofensiv, iar Hanca, Rivaldinho, Salomao și Nemec își găsesc loc în linia ofensivă. La FC Voluntari, știrea e titularizarea lui Lucian Sânmărtean, în premieră. Marea problemă a lui Niculescu e că nu are un atacant de meserie pe teren, fiind nevoit să improvizeze cu Gabi Deac.

Dinamo și FC Voluntari vor juca, de la ora 20:00 în „Ștefan cel Mare”, ultimul meci al etapei a 21-a din Liga 1. Înaintea partidei, „câinii” se află pe locul 7 în clasament, cu 30 de puncte, la 4 de ocupanta ultimului loc de play-off, Astra (34), în timp ce ilfovenii sunt pe locul 11, cu 22 de puncte.

Partida directă dintre cele două echipe îi va pune față-n față pe cei doi antrenori, Vasile Miriuță și Claudiu Niculescu, după ce fostul atacant al alb-roșiilor a recunoscut public că a negociat cu Ionuț Negoiță în urmă cu câteva săptămâni pentru a-l înlocui pe adversarul său, însă în cele din urmă a refuzat oferta primită.

Dinamo are 3 victorii în ultimele 5 meciuri, dintre care două consecutive, în timp ce FC Voluntari vine după 5 partide fără succes în Liga 1.

„Câinii” au câștigat, până acum, toate meciurile directe jucate împotriva celor de la FC Voluntari, club pe care l-a găzduit în „Ștefan cel Mare” pe perioada cât arena din Voluntari a fost în construcție.