CS U Craiova – Sepsi 1-0. Oltenii au „spart” greu fortăreața lui Neagoe! „Poneii”, la 6 puncte de liderul CFR

Minutul 90+4: Final de meci în Bănie!

Minutul 71: Fulop răspunde și el tot din lovitură liberă! Mitrovic a rămas pe linia porții, însă șutul mijlocașului, fost la FC Botoșani, a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta porții.

Minutul 62: GOOOOL CS U Craiova! Gustavo înscrie cu un șut direct din lovitură liberă!

Minutul 46: A început repriză a doua.

Minutul 45: Pauză pe „Ion Oblemenco”.

Minutul 28: Sato șutează din afara careului, în brațele lui Mitrovic.

Minutul 18: Mateiu ratează încă o șansă importantă pentru Craiova. Mijlocașul a reluat cu capul, din 10 metri, dar Rîmniceanu a respins în corner.

Minutul 11:  Prima șansă pentru Sepsi. Filipe Oliveira trimite un șut puternic, dar Mitrovic reușește să respingă.

Minutul 8: Martic reia cu capul, peste poartă, o centrare venită din partea stângă, de la Briceag.

Minutul 5:  Băluță dă primele emoții. Căpitanul Craiovei șutează de la marginea careului, după pasa lui Gustavo.

Minutul 1: A început meciul!

CS U Craiova și Sepsi OSK vor disputa duminică prima partida din 2018 de pe „noul Oblemenco”. Oltenii vin după o remiză în „Groapă”, 2-2, în timp ce nou-promovata a învins ACS Poli în primul meci oficial din acest an, scor 1-0. Cu o echipă complet schimbată, Eugen Neagoe e încrezător că poate evita retrogradarea. Craiova e destul de sigură de locul trei înaintea playoff-ului, fiind la șapte puncte de FCSB și având un avans de trei lungimi față de Astra, care a învins Gaz Metan în această etapă, scor 4-3. „Poneii” lui Mangia trebuie doar să adune puncte în vederea playoff-ului, acolo unde se vor lupta de la egal la egal cu FCSB și CFR Cluj pentru titlu.

Craiova a prestat un joc solid, pe alocuri, în meciul cu Dinamo, dar s-a văzut că echipa se află în revenire de formă după pauza competițională. Marele avantaj al formației din Bănie rămâne stadionul inaugurat recent, în tribunele căruia se strâng zeci de mii de oameni la fiecare meci. Viitorul, CFR Cluj și Juventus București au pierdut pe „noul Oblemenco”, susținând că al 12-lea jucător este cu adevărat prezent.