Concordia - Viitorul 1-2. Hagi rupe seria neagră după un meci cu două goluri frumoase, un autogol şi o reuşită anulată în prelungiri

27 aug 2017 6337 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Viitorul a câştigat, duminică, scor 2-1, meciul jucat cu Concordia Chiajna în etapa a opta din Liga 1.

Au marcat: Rîmniceanu a.g. 48' / Eric 36', Ţucudean 70'

Mai întâi, brazilianul Eric a deschis scorul cu un şut frumos de la 25 de metri, în minutul 36. Apoi, presiunea Concordiei a crescut, iar startul reprizei a  fost cum nu se poate mai bun pentru ilfoveni care au egalat cu noroc, după o deviere nerericită a lui Ţîru şi o intervenţie târzie al ui Rîmniceanu. Cu 20 de minute înainte de final, acelaşi Eric a pasat pentu Ţucudean, vârful a şutat violent, a trimis mingea în vinclu şi a rupt seria neagră a echipei sale, care nu câştigase de opt meciuri.

În prelungiir, Nicuşor Fota a marcat pentru 2-2, dar reuşita a fost anulată pentru un ofsaid în momentul preluării făcute înaintea şutului cu care l-a învins pe Rîmniceanu.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul acumulează opt puncte şi urcă pe locul nouă în clasament, în timp ce Concordia Chiajna se află pe poziţia a 13-a, cu două puncte.

• Concordia Chiajna: Bălgrădean – Albu, Tipuric (Marc 46'), Manasse, Feussi – Babic (Pena 61'), R. Korztorg – Grădinaru, Cristescu, R. Deaconu (Fota 46') – P. Batin. Antrenor: Vasile Miriuţă.
  • FC Viitorul: Rîmniceanu – D. Lopez, Ţîru, Boli, Cr. Ganea (D. Dumitrescu 81') – Cicâldău, Mladen, Vînă – Eric (Ciobanu 86'), Ţucudean, Chiţu (Drăguş 86'). Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Tipuric 38', Manasse 50', Fota 67', Feussi 83', Kortzorg 90+3' / -.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Andrei Chivulete (Bucureşti) - central, Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Gero Szabo (Cluj-Napoca) - asistenţi, George Rădulescu (Bucureşti) - rezervă.

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti/FRF), Constantin Ţolea (Galaţi/LPF).

Stadion: Concordia, Chiajna

Minutul 90+3: Concordia marchează, prin Nicuşor Fota, dar golul e anulat pentru un henţ al mijlocaşului, la preluarea de dinaintea şutului.

Min. 70 GOOOOOL Viitorul! Ce gol înscrie Ţucudean din pasa lui Eric. Brazilianul a scos în mijloc, atacantul l-a depăşit pe Manasse din corp şi a trimis imparabil la vinclu pentru 2-1 Viitorul.

Min. 68 Cicâldău trage puţin pe lângă din lovitură liberă.

Min. 62 Ocazie mare ratată de Viitorul! Ţucudean a şutat puternic lângă bară, iar Bălgrădean a scos în corner.

Min.50: Replica Viitorului vine imediat, Ţucudean pasează perfect pentru Eric, dar brazilianul finalizează lamentabil, cu dreptul, dintr-o poziţie foarte, foarte bună.

Min 48: GOOOOOL CONCORDIA! Fota centrează din stânga, Ţîru deviază nefericit, iar Rîmniceanu e prins pe picior greşit şi intervine prea târziu pentru a opri mingea.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză.

Min. 39 Eric a prins doar plasa laterală dintr-o lovitură liberă.

Min. 36 GOOOOOL Viitorul! Dani Lopez a pasat în centru la Eric, brazilianul a făcut doi paşi în faţă şi a deschis scorul cu un şut de la 25 de metri la colţul scurt.

Min. 32 Ganea a fost găsit în marginea careului şi a şutat din voleu puţin peste poarta lui Bălgrădean.

Min. 21 Ţucudean driblează doi jucători, dar se pierde în faţa porţii şi Viitorul obţine doar un corner.

Min. 20 Chiţu driblează un fundaş advers, trage la colţul lung, iar un jucător al Concordiei respinge în corner mingea care se ducea periculos spre poartă.

Min. 11 Cicâldău a şutat pe mijlocul porţii din 20 de metri, iar Bălgrădean a reţinut.

Min. 1 A început partida pe sinteticul de la Chiajna.

Viitorul Constanţa n-a mai bătut pe nimeni de opt meciuri oficiale, perioadă în care a înscris un singur gol şi a obţinut doar două remize (ambele 0-0), iar Hagi speră ca echipa sa să oprească seria negativă în deplasarea de la Chiajna.

În faţa campioanei va sta o echipă aflată de asemenea în foame de rezultate, care nu a cunoscut încă gustul victoriei în acest sezon. Ilfovenii au doar două puncte după şapte etape şi par într-o criză fără ieşire.

După o vară în care şi-a vândut toate vedetele şi a anunţat o veritabilă "curăţenie" la nivelul lotuli, Hagi se vede nevoit să o ia de la capăt în formarea unei echipe competitive. Eliminată din Europa după înfrângerile cu APOEL şi Salzburg, campioana se poate concentra acum pe campionat, acolo unde nu mulţi le mai dau şanse campionilor să prindă măcar play-off-ul. După doar şapte etape, Viitorul are de recuperat 10 puncte pentru a prinde măcar locul 6, iar de aceea o victorie e vitală în confruntarea cu formaţia din Chiajna. În caz contrar, în discuţie ar putea intra inclusiv o implicare în lupta pentru evitarea retrogradării.