Concordia - Gaz Metan 1-1. Chamed a anulat reuşita lui Cristescu, cu un gol superb din lovitură liberă. Oaspeţii revin pe loc de baraj

16 dec 2017 1158 afişări Comentează şi tu Liga 1

Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Cristescu 49 / Chamed 61)

Echipele de start:

• Concordia: Bălgrădean - Grădinaru, Marc, Albu, Fota - Bucşă - Deaconu (Babic 68), Bawab, Cristescu, Bumba - Pena (Bud 76)
  • Rezerve: Caparco, Bud, MAnasse, Babic, Batin, Bărboianu, V. Gheorghe
  • Gaz Metan: Pleşca - Popovici, Sârghi, Cristea, Romeo - Neagu, Bic - Chamed, Buziuc (Danci 83), Tîrcoveanu (Olaru 83) - Golubovic (Curtean 60)
  • Rezerve: Greab, Zderic, Curtean, Manole, Olaru, Danci

Minutul 90+3: Final de meci la Chiajna! Concordia şi Gaz Metan au terminat la egalitate, 1-1, ambele goluri fiind marcate după pauză. Gazdele rămân pe locul zece, cu 24 de puncte, dar pot ajunge pe 11 dacă FC Voluntari se impune cu Sepsi. Gaz Metan revine pe loc de baraj, la egalitate cu Sepsi, ambele având 15 puncte. În prima etapă din 2018, Gaz Metan primeşte vizita FCSB, iar Concordia joacă tot acasă, cu liderul CFR Cluj. Oaspeţii au ajuns la cinci egaluri consecutive.

Minutul 88: Cartonaş roşu! Marian Cristescu a fost eliminat de centralul Marcel Bîrsan după ce şi-a lovit un adversar de la spate, fără ca acesta să fie în posesia balonului.

Minutul 61: GOL GAZ METAN! Chamed a trimis superb în vinclul porţii adverse, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Bălgrădean a plonjat, dar n-a putut respinge şi s-a lovit de bară. E primul gol înscris de mijlocaş în tricoul Gazului. La acest scor, oaspeţii revin pe loc de baraj, la egalitate cu Sepsi OSK. Juventus se află la şase lungimi de cele două adversare din lupta pentru evitarea retrogradării.

Minutul 49: GOL CONCORDIA! Pena trimite o minge excelentă în mijlocul careului, Cristescu apare nemarcat şi deschide scorul cu o lovitură de cap.

Minutul 1: A început meciul!

Concordia Chiajna şi Gaz Metan Mediaş vor juca primul meci al zilei, de la ora 15:00, în etapa a 22-a din Liga 1. Înaintea partidei, ilfovenii se află pe locul 10 în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce ardelenii sunt penultimii, cu doar 14 puncte.

Chiajna vine după 3 înfrângeri şi două victorii în ultimele 5 meciuri de campionat, în timp ce Gaz Metan Mediaş are 4 egaluri şi o înfrângeri din ultimele 5 partide consecutive în Liga 1.

În tur, Concordia a câştigat cu 2-1 deplasarea de la Mediaş. în ultimele 5 întâlniri directe, cele două formaţii şi-au împărţit victoriile: două de ficare parte şi un egal, înregistrat în aprilie, 1-1 la Chijana.