Cine au fost prim-soliştii marelui derby FCSB - Dinamo şi cine a devenit "trompeta" meciului

25 sep 2017 16081 afişări Comentează şi tu Liga 1
Cine au fost prim-soliştii marelui derby FCSB - Dinamo şi cine a devenit "trompeta" meciului Foto Alexandru DOBRE - Mediafax 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16740781/2/7450965-mediafax-foto-alexandru-dobre.jpg

FCSB a învins duminică seara Dinamo, scor 1-0,  la finele unui meci decis de golul fundaşul Marko Momcilovic. Eticheta de derby a fost susţinută doar de dăruirea din teren - nu şi de realizările tehnice, de dialogul şi duelul galeriilor, dar şi de câteva reprezentaţii ale unor fotbalişti care duminică seara nu şi-au uitat calităţiele acasă.

Per total, ambele echipe au avut jucători care au impresionat în derby-ul etapei. La polul opus s-a aflat însă Jeremy Bokila. Congolezul, unul dintrei cei mai valoroşi atacanţi veniţi în România în ultimul deceniu, cu prestaţii excelente la Petrolul, a fost introdus de Vasile Miriuţă în locul lui Hanca, însă s-a făcut de râs. Trimis lângă Adam Nemec, MVP-ul finalei Cupei României dintre Petrolul şi CFR a stricat fazele oaspeţilor, a ratat toate preluările şi nu şi-a valorificat plasamentul altădată perfect.

"Sunt surprins de evoluţiile lui Bokila! Nu se regăseşte. Îl ştiam altfel de la Petrolul!"

Florin BRATU, la Digisport

Zidul

Omul primei reprize pentru FCSB a fost fundaşul adus în această vară din Serbia, Bogdan Planic. Sigur pe el şi cu numeroase intervenţii, zdrahonul de 1,90 m a adus încreedea necasară în centrul apărării dar şi un plus la duelurile aeriene. A avut două intervenţii importante în minutul 11, în faţa lui Nemec şi Mahlangu, şi i-a anihilat în partea secundă pe cei doi atacanţi ai oaspeţilor.

De altfel, Planic nu a greşit deloc pe tot parcursul reprizei şi a reuşit să umple găurile din apararea roş-albastră. Planic şi-a continuat evoluţia foarte bună şi în a doua repriză, cu intervenţii sigure, având ieşiri sigure cu mingea la picior din propria jumătate. Sârbul a părut că joacă de-o viaţă cu Bălaşa, cei doi fiind mai mult ca sigur cuplul de fundaşi centrali în meciurile importante.  Precis din primul până în ultimul minut - fără semne de slăbiciuni - sârbul de 1,90 m pare compatibil cu aspiraţiile vicecampioanei pentru Europa League şi campionat. Rămâne de văzut cum va reacţiona când se va afla faţă-n faţă cu atacanţi rapizi şi cu un bagaj tehnic superior.

Momcilovici şi Planic, doi dintre cei mai în formă fotbalişti ai gazdelor FOTO Mediafax

"Consider că a fost o primă repriză echilibrată. Am avut probleme pe partea dreaptă unde nu l-am putut opri pe Salomao, dar în a doua repriză am rueşit să-l oprim. În schimb, în a doua repriză consider că am făcut o partidă mai bună, am dominat jocul. Important e că am făcut un meci bun. Nu cred că se putea termina egal aşa cum au spus dinamoviştii. Am avut ocazii mai mari, am ratat şi 11 metri. Ţinând cont că jucăm din trei în trei zile, am dominat jocul, dar trebuie să schimb de la meci la meci. Noi jucăm cu aceşti copii de 19-20 de ani şi consider că o să fie mai buni de la meci la meci"

Nicolae Dică, antrenor FCSB

"Makelele" Mahlangu

Dinamo a arătat bine la mijloc, iar May Mahlangu a fost omul care a început majoritatea acţiunilor "alb-roşilor". Cu un joc care - păstrând proporţiile - a adus aminte de disponibilitatea la efort şi clarviziunea lui Claude Makelele, May dă greutate echipei.

Fără greşeli la mijlocul terenului, a adus un plus atacului şi chiar a fost pe punctul să marcheze pe finalul primei reprize, după o "torpilă" de la aproximativ 25 de metri care a izbit stâlpul drept al porţii lui Florin Niţă. A reuşit să combine foarte mult şi s-a completat foarte bine cu Paul Anton.

Cel mai bun jucător al echipei din "Ştefan cel Mare" a fost Jaime Penedo. Panamezul a salvat echipa de nenumărate ori în faţa atacanţilor lui FCSB. Intervenţia meciului a fost realizată în minutul 75 când acesta a reuşit să apere lovitura de pedeapsă executată de Constantin Budescu. Panamezul a intuit colţul şi a ţinut intacte speranţele ”câiniilor” pentru cel puţin o remiză. Dennis Man şi Gnohere au avut de asemenea ocazii de a mări avantajul roş-albaştrilor, dar Penedo a fost de netrecut şi a reuşit să menţină scorul în proporţii minime.

"Nu are importanţă cine trebuia să-l marcheze pe Momcilovic, e importantă atitudinea, care-mi dă speranţe pentru jocurile viitoare. Au respectat indicaţiile tactice la fazele fixe, dar ne-a lipsit talia. Nu are importanţă că Filip nu l-a marcat cum trebuie pe Momcilovic, se mai întâmplă"

Vasile MIRIUŢĂ, antrenor Dinamo

Rara avis

Nemec a fost singurul jucător periculos din echipa dinamovistă. Deja recunoscut pentru jocul său de cap, a creat ocazii atât în prima repriză, cât şi în actul secund. A avut două şanse de a restabili egalitatea, neconcretizate însă. A coborât pentru a ajuta construcţia şi de asemenea în multe rânduri a ajuns în stânga sau dreapta terenului, oferind mingi coechipierilor sau şi încercând să desfacă apararea gazdelor.

Dennis Man şi Constantin Budescu au fost de asemenea unii dintre cei mai periculoşi oameni de atac ai FCSB-ului, Budescu reuşind să verticalizeze şi să ofere pase foarte bune, greşind foarte puţin, iar Man destabilizând flancul stâng al apărării dinamoviste, mai ales după ieşirea forţată a căpitanului Steliano Filip.

În clasament, FCSB a acumulat 25 de puncte şi a urcat pe locul 2, la un punct de liderul CFR Cluj, care va juca, luni, de la 20:30, cu Astra Giurgiu. Dinamo ocupă locul 7, cu 16 puncte.

FCSB: Niţă - Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic - Nedelcu, Popescu - Man (Teixeira 85'), Budescu, Coman (F. Tănase 64') - Alibec (Gnohere 46'). Antrenor: Nicolae Dică.

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip (I. Gheorghe 67') - Mahlangu, Anton - Hanca (Bokila 58'), Nascimento (M. Oliva 59'), Salomao - Nemec. Antrenor: Vasile Miriuţă.