Bud strong. Atacantul a fost decisiv la Craiova, la redebutul în tricoul CFR-ului: CS U Craiova - CFR Cluj 0-1

27 feb 2016 5452 afişări Comentează şi tu Liga 1

Universitatea Craiova şi CFR Cluj s-au întâlnit pe „Extensiv” în ultima etapă a sezonului regulat. Oltenii aveau nevoie de un succes pentru a avea un punct în plus în play-out, în timp ce pentru oaspeţi orice punct le majora zestrea pentru ultima parte a campionatului.

Daniel Mogoşanu a fost forţat de accidentări să facă toate schimbările până la pauză. Ambii stoperi şi mijlocaşul la închidere n-au terminat pe teren prima repriză, una în care Craiova n-a fost periculoasă. O lovitură liberă bătută de Ivan a fost singurul moment în care oltenii l-au deranjat pe Marc. Cea mai mare ocazie de a deschide scorul au avut-o oaspeţii, dar lui Jakolis i-au lipsit câţiva centimetri pentru a se bucura, la o fază în care stoperii Acka şi Izvoranu au fost doar jaloane.

Partea secundă a debutat cu sprintul solitar al lui Măzărache, însă finalizarea n-a fost pe măsura vitezei afişată de atacantul oltean. Pe gazde nu le ajuta un egal în privinţa punctelor pentru play-out, aşa că au atacat cu toate liniile în partea secundă, însă rar au fost în postură clară de a marca. Au făcut-o clujenii, în schimb, după o acţiune prelungită, finalizată de Bud, la cinci minute după ce atacantul redebutase în tricoul CFR-ului.

Craiova intră în play-out de pe locul 8, cu 16 puncte, în timp ce clujenii pleacă de la borna 14 în lupta pentru evitarea retrogradării.

Echipele de start:

• CS U Craiova: Straton - Dumitraş, Iliev, Acka, Vătăjelu - Ivan, Madson, Mateiu, Bancu - Nuno Rocha, Măzărache
  • Rezerve: Vlad, S.Achim, Herghelegiu, Băluţă, Izvoranu, Petre
  • CFR Cluj: Marc - Faria Coelho, Larie, L.Goian, Camora - Nascimento, Petrucci, Gomelt - Jakolis, Nouvier, Cristian Lopez
  • Rezerve: Mincă, Vereş, Tinc, Vitor Bruno, Bud, Beleck

CS U Craiova şi CFR Cluj pun punct reprezentaţiilor din sezonul regulat în partida programată astăzi, cu începere de la ora 14:00.

Cele două formaţii sunt vecine de clasament, ocupând locurile 8 şi 9 şi se vor întâlni de acum înainte în play-out. Oltenii au în acest moment 31 de puncte, în timp ce ardelenii au strâns o zestre de 28 de puncte, însă sunt în pericol să mai piardă patru puncte.

În tur, CS U Craiova s-a impus cu 2-1 după golurile marcate în ultimele 10 minute de Nuno Rocha şi Costin Curelea.