10 sep 2017 4055 afişări Comentează şi tu Liga 1
"Arde, arde, ia-o tu!". FOTO | Calancea, greşeală de începător într-un moment decisiv. I-a pus mingea pe tavă lui Balde şi senegalezul nu a iertat Captură: Digi Sport

Nicolai Calancea a făcut una dintre cele mai mari greşeli ale acestui început de campionat, în minutul 65 al meciului dintre CFR şi CS U Craiova, şi i-a permis lui Ibrahima Balde să ducă scorul la 2-0.

După o oră foarte, foarte tensionată, presărată cu greşeli de arbitraj şi multe cartonaşe galbene, în minutul 65 a venit rândul portarului moldovean Nicolai Calancea să iasă la rampă. Imediat după ce a rezolvat o situaţie de unu la unu cu Ibrahima Balde, goalkeeper-ul lui CS U Craiova a făcut o gafă uriaşă şi i-a permis atacantului senegalez să înscrie al trilea său gol în Liga 1.

Camora a centrat din flancul stâng, dar execuţia fundaşului stânga portughez nu ar fi trebuit să-i pună nicio problemă lui Calancea. Totuşi, portarul a avut un moment de uluială, a scăpat balonul din mâini, iar Balde, aflat la doar câţiva centimetri de el, nu a trebuit decât să împingă mingea în poartă, spre dezamăgirea lui Devis Mangia şi a fotbaliştilor craioveni.

Înaintea greşelii lui Calancea, Culio deschisese scorul dintr-un penalty foarte controversat, fază în urma căreia portughezul Tiago Ferreira a fost eliminat.