ACS Poli, umilită de primul adversar mai puternic din amicale, o echipă din Liga 2

23 ian 2018 3036 afişări Comentează şi tu Liga 1
ACS Poli, umilită de primul adversar mai puternic din amicale, o echipă din Liga 2 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16953338/2/fc-hermannstadt-acs-poli.jpg

ACS Poli a pierdut cu 3-0 meciul amical jucat pe terenul celor de la FC Hermannstadt, locul doi în eşalonul secund, formaţie antrenată de timişoreanul Alexandru Pelici. A fost primul test al sibienilor şi primul cu advesar mai competitiv al alb-violeţilor, care, anterior, au câştigat cu două echipe de Liga a 3-a: 1-0 cu ACS Ghiroda şi 4-0 cu Naţional Sebiş.

Poli are deja probleme medicale şi a jucat fără o serie de fotbalişti. Au lipsit Cînu, cu probleme la inghinali, Munteanu, revenit recent în ţară după o recuperare pentru aceeaşi problemă, Drăghici, Oprea, Smaranda sau Haruţ. Luni, şi Cătălin Doman s-a antrenat separat, dar a jucat acum, iar Alexandru Ciucur a revenit după o serie de probleme le genunchi. Au fost utilizaţi şi cei cinci fotbalişti testaţi de Ionuţ Popa: Zaluschi, Zoran Radu, Khanya, Bouslimi şi Kayondo. Din informaţiile noastre, timişorenii testează şi un brazilian, ţinut secret până acum.

”Sfertul academic” a fost depăşit, iar bănăţenii au fost surprinşi în defensivă în debutul jocului

Teoretic, partida era programată să înceapă la ora 13 fix pe terenul sintetic din Parcul sub Arini din Sibiu. Poliştii au ajuns abia la 13:15 la locaţie, ceea ce a devansat ora meciului pentru 13:45.

Sibienii antrenaţi de Alex Pelici i-au prins neconcentraţi în defensivă pe adversarii din Liga 1. Astfel, Sabin Lupu a deschis scorul din minutul 1, iar peste două minute, Lucian Dumitriu a marcat golul de 2-0. În minutul 18, Petrişor Petrescu a mărit diferenţa la 3-0. Cu acest scor s-a şi terminat meciul, unul în care timişorenii nu au putut marca.

Hermannstadt: Căbuz - Mih. Stancu, R. Crişan, Ct. Pîrvulescu, Pamfile - Dumitriu, Boboc - S. Lupu, C. Neagu, P. Petrescu - Şt. Blănaru. În repriza a doua au evoluat: H. Moldovan - Al. Coman, Ct. Pîrvulescu (Rob. Bratu), R. Crişan, Pamfile - Dumitriu (Cătinean), P. Petrescu (Mih. Stancu) - Surugiu, Hergheligiu, I. Popa - Târnovan.

ACS Poli: Straton - Străuţ, Melinte, Bouslimi, Şeroni - Artean, Vaşvari - Ciucur, Bîrnoi, Doman - Kayondo. Au mai intrat în repriza a doua: Curileac, Cochintu, Khanya, Bocşan, Neagu, Croitoru, Zaluschi, Velcotă, Radu şi Popovici.

ACS Poli are 26 de puncte şi e pe locul 9 în Liga 1. Sibiul e pe 2 în Liga a 2-a, cu 48 de puncte. Timişorenii vor avea un alt amical tot în deplasare,  miercuri, de la ora 14:00, în Serbia. Adversarul va fi locul 6 din prima ligă plavă, FK Vozdovac.