LIVE BLOG – optimi Cupa României, ziua 1 | Hagi a tremurat pentru locul în sferturi: echipa sa a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Poli Iași. FC Hermannstadt, U Craiova și Viitorul, primele calificate

Redactor:
Marius ANGHEL
LIVE BLOG - optimi Cupa României, ziua 1 | Hagi a tremurat pentru locul în sferturi: echipa sa a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Poli Iași. FC Hermannstadt, U Craiova și Viitorul, primele calificate
  • FC Hermannstadt a câștigat fără emoții meciul cu FC Voluntari, scor 3-0, la Târgu Mureș, în debutul fazei optimilor de finală ale Cupei României și a obținut calificarea în sferturi. Michael Jordan Nkololo (38), Petrișor Petrescu (51 – pen.) și debutantul Jailton Alves Miranda (90+1) au marcat golurile victoriei împotriva ilfovenilor.
  • Turris Oltul Turnu Măgurele a contat o repriză în meciul istoric pentru ea din optimile Cupei României, cu U Craiova. Echipa teleormăneană condusă de Erik Lincar a intrat în avantaj la pauză în fața prim-divizionarei, după ce Alexandru Fotescu a marcat în minutul 33, după o gafă colectivă a lui Tiago Ferreira și Donkor. La revenirea de la cabine, U Craiova a preluat rapid conducerea după reușitele lui Isaac Donkor (49) și Nicușor Bancu (51) și s-a descătușat pe final cu golurile lui Andrei Burlacu (79) și Alexandru Cicâldău (88). S-a terminat 4-1 la Turnu Măgurele, în fața echipei din Liga 3, și U Craiova s-a calificat în sferturile de finală.
  • Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei după o victorie obținută cu emoții, contra celor de la Poli Iași. Ianis Hagi (16, penalty) și Mățan au marcat pentru echipa lui Gică Hagi, dar Sanoh (55) și Frăsinescu (75) au adus egalarea pentru formația lui Stoican în repriza secundă. Chiar dacă a jucat în inferioritate numerică din minutul 73, când Andrei Cristea a fost eliminat pentru injuriile aduse arbitrului, în minutele rămase de jucat inclusiv în reprizele de prelungiri nu s-a mai marcat. Astfel, partida a fost decisă la loviturile de departajare. NDongala a ratat, iar Houri a transformat penalty-ul decisiv și a asigurat locul constănțenilor în sferturile de finală.

Faza optimilor Cupei României, ediția 2018-2019, debutează marți cu meciul de la Târgu Mureș și continuă cu jocurile de la Turnu Măgurele, respectiv Iași. Alte trei partide ale competiției sunt programate miercuri, în timp ce joi se desfășoară ultimele două întâlniri. Printre cele 16 echipe calificare, patru sunt din ligile inferiorare. Turris Oltul Turnu Măgurele și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt din Liga 3, în timp ce din Liga 2 au rămas CS Mioveni și Universitatea Cluj.

În prima zi în care sunt programate meciuri din optimi, de la ora 16:30, are loc întâlnirea dintre FC Hermannstadt și FC Voluntari, care se va desfășura la Târgu Mureș, deoarece la Sibiu stadionul nu este gata nici acum. Apoi, de la ora 19:00, Turris Oltul joacă pe teren propriu cu U Craiova, deținătoarea trofeului din ediția precedentă. În fine, ultimul meci al zile aduce față în față alte două echipe din prima ligă, Politehnica Iași și Viitorul. Acesta debutează de la ora 21:45, pe stadionul din Copou.

Miercuri se joacă la Mioveni, Cluj-Napoca și Mediaș, iar joi la Miercurea Ciuc, respectiv Călărași, ultimele două orașe urmând a susține în premieră partide în nocturnă, după ce echipele gazdă au închiriat instalații mobile de iluminat.

Partidele din optimile de finală ale Cupei României se desfășoară într-o singură mansă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Meciurile de marți din optimile de finală:

marți, 30 noiembrie, ora 21:45
FINAL | POLITEHNICA IAȘI – VIITORUL   5-7 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare)
Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iași);
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); Asistenți: Vlad Bârleanu (București) și Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamț).

â–ºPoli Iași: D. Rusu – Laur. Rus, Ov. Mihalache (cpt.), Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac (N’Dongala 68‘) – Sanoh (Bădic 91′), P. Petre, Al. Zaharia (Andr. Cristea 56′) – Enoh (Platini 56′)
Rezerve neutilizate: Cobrea – Măd. Mihăescu, Panțîru
Antrenor: Flavius Stoican
Eliminat: Andrei Cristea 73 (roșu direct)

â–ºViitorul: Buzbuchi – Mladen (Houri 96‘), Luchin (C-tin. Dima 68‘), V. Ghiță, De Nooijer – Andr. Ciobanu, P. Iacob (Casap 81′), Vl. Achim – I. Hagi (cpt.), Voduț, Mățan (Boboc 68′)
Rezerve neutilizate: Val. Cojocaru – Natkho, Mailson
Antrenor: Gheorghe Hagi

â–ºAu marcat de la loviturile de departajare: Platini, Kamer Qaka, Narcis Bădic / Ianis Hagi, Andrei Ciobanu, Vlad Achim, Carlo Casap, Lyes Houri

â–ºA ratat la loviturile de departajare: Daudet N’Dongala / .

3-5: Lyes Houri înscrie și o califică pe Viitorul în sferturile Cupei României.
3-4: Ndongala ratează!
3-4: Casap înscrie și el cu siguranță!
3-3: Bădic înscrie și el, executându-l pe Buzbuchi cu un șut excelent, la vinclu. Portarul Viitorului a ghicit colțul, dar nu a putut opri mingea.
2-3: Achim o readuce pe Viitorul în avantaj cu o execuție sigură, în plasa laterală.
2-2: Qaka înscrie cu un șut la vinclu!
1-2: Ciobanu marchează cu un șut puternic, în dreapta porții lui Rusu.
1-1: Platini înscrie relaxat. Fotbalistul Iașiului îl trimite, din corp, în dreapta pe Buzbuchi, trage în stânga și înscrie.
0-1: Din nou Ianis! Hagi junior îl învinge din nou pe Rusu, de data asta cu piciorul stâng.

â–ºMin 120 Final. meciu se decide la loviturile de departajare.
â–ºMin 106 A început a doua repriză de prelungiri.
â–ºMin 105 Finalul primei reprize de prelungiri.
â–ºMin 91 A început prima repriza de prelungiri.
â–ºMin 90+5 Final de repriză secundă! Urmează prelungiri în Copou.
â–ºMin 75 2-2 Cosmin Frăsinescu înscrie cu o lovitură de cap din 10 metri, la colțul scurt, și egalează, după o centrare dintr-o lovitură liberă bătută din stânga de Qaka

â–ºMin 73 Andrei Cristea este eliminat direct după ce l-a înjurat pe arbitrul Marcel Bîrsan
â–ºMin 55 1-2 Moussa Sanoh reduce din diferență, după ce a înscris simplu, din apropiere, la un șut al lui Enoh, respins de Buzbuchi în față
â–ºMin 53 Ocazie Poli Iași! Enoh putea relansa meciul, dar, după o pasă excelentă promită de la Cioinac, a tras în plasa laterală, din întoarcere.
â–ºMin 46 A început repriza a doua.
â–ºMin 45+2 Pauză în Copou.
â–ºMin 45+1 Gol anulat pentru Poli Iași! Enoh înscrie cu capul, dar asistentul Vlad Bârleanu ridică fanionul și indică o poziție de ofsaid în care se afla atacantul echipei lui Stoican. Scorul rămâne 2-0.
â–ºMin 30 0-2 Trupa lui Gică Hagi se distanțează, după ce Alexandru Mățan marchează din foarfecă, după un șut al lui Ciobanu, respins aiurea de portarul Denis Rusu
â–ºMin 16 0-1 Ianis Hagi transformă penalty-ul cu siguranță, cu un șut puternic, plasat, în dreapta lui Rusu
â–ºMin 13 Penalty pentru Viitorul! Sin îl faultează pe Ianis Hagi în careu și centralul Marcel Bîrsan dictează lovitură de la 11 metri.
â–ºMin 5 Cioinac trage peste poartă, direct din lovitură liberă.
â–ºMin 2 Prima ocazie a meciului aparține Viitorului. Mățan, intrat în careu, s-a distrat cu patru adversari, dar nu a apucat să finalizeze așa cum și-a dorit. Portarul Denis Rusu s-a opus în ultima clipă.
â–ºMin 1 A început meciul de la Iași.

marți, 30 octombrie, ora 19:00
FINAL | TURRIS OLTUL TURNU MĂ‚GURELE – U CRAIOVA    1-4
Stadion: Municipal (Turnu Măgurele – Teleorman);
Arbitru: Eduard Ioniță (Galați); Asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța) și Romică Bîrdeș (Pitești).

â–ºTurris Oltul: I. Poiană – Juncănaru, Sălcianu, Bg. Matei, Fl. Mitrea – Savin, Pencea (Teșcan 80′), Băjenaru (cpt.)(Dincă 86′) – Al. Fotescu, Mărioara (Pahonțu 66′), Cl. Dragu
Rezerve neutilizate: Dr. Dumitrescu – Al. Dan, M. Mihai, I. Moldovan
Antrenor: Erik Lincar

â–ºU Craiova: Laur. Popescu – Dimitrov, Donkor, Tiago Ferreira, Briceag – Fedele, Cicâldău – Meza Colli (Mateiu 46′), Bancu (cpt.), R. Baicu (Andr. Burlacu 72′) – Nuno Rocha (Koljic 46′)
Rezerve neutilizate: Stăncioiu – Rz. Popa, Martic, Bic
Antrenor: Devis Mangia

â–ºMin 88 1-4 Koljic primește din dreapta și pasează mai departe în centru pentru Alexandru Cicâldău, care scapă singur cu Poiană și îl învinge pe portarul echipei din Turnu Măgurele cu un șut plasat
â–ºMin 86 Ultima schimbare la echipa gazdă. Iese Liviu Băjenaru și intră Alexandru Dincă
â–ºMin 80 Lincar face a doua schimbare. Iese Alin Pencea și intră Dragoș Teșcan
â–ºMin 79 1-3 Andrei Burlacu primește în dreapta, pătrunde în careu și șutează cu șpitul, pe jos, la colțul lung
â–ºMin 72 Ultima schimbare la Craiova. Iese Raoul Baicu și intră Andrei Burlacu
â–ºMin 68 Pahonțu pătrunde periculos în careu până aproape de linia de fund, în marginea careului mic, acolo de unde pasează înapoi la Dragu, care e încurcat de Tiago Ferreira, și mingea se duce la portarul Popescu. Ocazie mare de egalare
â–ºMin 66 Înlocuire la Turris Oltul. Iese Gabriel Mărioara și intră Marius Pahonțu
â–ºMin 57 Cicâldău centrează perfect din stânga careului la bara a doua, acolo de unde Baicu se înalță în 5 metri și trimite cu capul puțin pe lângă poartă
â–ºMin 51 1-2 Fedele pasează perfect în drepta, pentru incursiunea lui Dimitrov în careu, acesta centrează excelent la bara a doua, acolo unde Nicușor Bancu, scăpat din marcaj, plonjează la 3 metri și înscrie pe lângă Poiană
â–ºMin 49 1-1 După o centrare dintr-un corner de pe stânga, Tiago Ferreira deviază de la prima bară la cea de-a doua, acolo unde Isaac Donkor, nemarcat, pune latul și înscrie din apropiere sub transversală. Cei doi fundași ai Craiovei își răscumpără greșeala de la golul Turrisului
â–ºMin 46 Dublă schimbare la pauză, la Craiova. Ies Nuno Rocha și Meza Colli și intră Koljic și Mateiu
â–ºMin 42 Fedele trage cu pământul de la 20 de metri, însă Poiană e sigur și reține în stânga sa
â–ºMin 40 O nouă gafă a lui Donkor, care, presat în dreapta propriului careu, pasează neglijent în centru, direct la Fotescu, mijlocașul gazdelor șutând acum, de la 16 metri, peste transversala lui Popescu
â–ºMin 33 1-0 Donkor ratează respingerea la 25 de metri, după un duel la cap pierdut de Tiago Ferreira, Alexandru Fotescu interceptează și scapă singur cu goalkeeperul, îl driblează pe Popescu în dreapta și apoi trimite în poarta goală. Fotescu primește cartonașul galben, după ce și-a scos tricoul
â–ºMin 31 Donkor reia cu capul din fața careului mic, după o centrare din stânga, mingea e deviată și se dictează offside
â–ºMin 26 Juncănaru primește în marginea careului și pătrunde, își întoarce adversarul în centru și trimite apoi cu stângul din 7 metri, iar Popescu respinge în lateral. Ocazie mare pentru Turris
â–ºMin 19 Mărioara îl păcălește din driblinguri pe Dimitrov, în stânga careului, și reușește să tragă la prima bară, însă Popescu reține fără probleme
â–ºMin 15 Fedele are prima ocazie mare în acest meci. Preia pe piept o minge respinsă în față din careul teleormănenilor, șutează pe jos de la 20 de metri, însă balonul se duce puțin pe lângă bara din stânga lui Poiană
â–ºLa Turris antrenează Erik Lincar, cel care a pregătit formația din Bănie în 2013, la demararea proiectului CS Universitatea. De asemenea, atacantul Claudiu Dragu a evoluat la formația din Craiova în sezonul 2013-2014.
â–ºMin 2 Craiovenii încep tare meciul de la Turnu Măgurele. După o pătrunde în stânga careului și o centrare prin fața porții, la care nu s-a ajuns, Gabriel Mărioara faultează dur în dreapta, aproape în colțul terenului, și vede primul cartonaș galben al jocului
â–ºOficialii clubului Turris au profitat din plin de evenimentul prilejuit de sosirea Craiovei la Turnu Măgurele și au stabilit un preț destul de mare la bilete, 50 de lei, intrare generală. Costul este mai mare, spre exemplu, decât cel pe care fanii olteni au trebuit să-l achite pentru un bilet la Leipzig, la meciul RedBull Leipzig – U Craiova, din Europa League, nemții solicitând 10 euro pentru un tichet. În aceste condiții, clubul din Liga 1 a decis să renunțe la jumătatea sa din încasările meciului din Cupa României, pentru ca suporterii alb-albaștri să achite numai 25 de lei pentru un bilet. Circa 250 de bilete vor avea la dispoziție fanii Craiovei la acest joc.

marți, 30 octombrie, ora 16:30
FINAL | FC HERMANNSTADT – FC VOLUNTARI    3-0
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș – Mureș);
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov); Asistenți: Gero Szabo (Cluj-Napoca) și Adrian Popescu (Craiova).

â–ºHermannstadt: Niga – Ct. Pîrvulescu, Mijuskovic, I. Stoica – Biel Company, Antonov, D. Tătar – P. Petrescu (cpt.), Nkololo (Tsoumou 61′), Dumitriu (Miranda Alves 82′) – Șt. Blănaru (Pedro Moreira 71′)
Rezerve neutilizate: Căbuz – Dâlbea, Hergheligiu, Bg. Rusu
Antrenor: Vasile Miriuță

â–ºVoluntari: D. Moldovan – Hodorogea, Balaur (cpt.), Armaș, Bucurică – Al. Răuță, Mih. Căpățînă (Laidouni 68′) – Ciucur (Gadze 59), Kabasele (Belahmeur 59′), I. Gheorghe – Tudorie
Rezerve neutilizate: Petrariu – Zgrablic, Buliga, Malfleury
Antrenor: Ioan Andone

â–ºMin 90+1 3-0 Tsoumou driblează mai mulți adversari în dreapta careului, pătrunde și pasează în centru la Jailton Alves Miranda, alias Kuca, care pune latul de la 11 metri și înscrie în stânga lui Moldovan. Atacantul din Insulele Capului Verde, fost la Rio Ave, Karabukspor sau Boavista, debutează cu gol la Hermannstadt
â–ºMin 82 Ultima schimbare și la Hermannstadt. Iese Lucian Dumitriu și intră Miranda Alves
â–ºMin 77 Tudorie șutează pentru prima dată pe spațiul porții în repriza secundă. Niga prinde însă fără probleme, pe centru. Meci foarte slab al ilfovenilor, în timp ce gazdele se mulțumesc acum să-și apere avantajul dublu
â–ºMin 71 Modificare la sibieni. Iese Ștefan Blănaru și intră Pedro Moreira
â–ºMin 68 Ilfovenii fac și ultima schimbare. Iese Mihai Căpățînă și intră Laidouni
â–ºMin 61 La FC Hermannstadt iese Nkololo, autorul primului gol al meciului, și intră Tsoumou
â–ºMin 59 Dublă schimbare la Voluntari. Ies Ciucur și Kabasele și intră Belahmeur și Gadze
â–ºMin 51 2-0 Petrișor Petrescu bate cu sânge rece penalty-ul, pe centru, cu scăriță, și majorează diferența. Moldovan a sărit în dreapta
â–ºMin 50 Kabasele comite henț în propriul careu, după o minge deviată la prima bară, la o centrare dintr-un corner de pe stânga, și arbitrul dictează penalty
â–ºMin 38 1-0 Tătar centrează perfect din stânga careului, Dinu Moldovan plonjează și respinge în față din piciorul lui Blănaru, însă Michael Jordan Nkololo urmărește și înscrie cu latul din 10 metri, pe lângă portar și cei doi fundași ai Voluntariului repliați pentru a bloca in extremis
â–ºMin 30 Nkololo deviază cu capul în lateral pentru Blănaru, care scapă în flancul drept, centrează din dreptul careului, din fața a doi adversari, iar Nkololo, repliat la 6 metri central, reia în minge cu capul și trimite puțin peste, după ce mingea a și atins transversala
â–ºMin 18 Ciucur șutează peste transversală din marginea careului, după o centrare din dreapta
â–ºMin 16 Biel Company pătrunde în careu pe dreapta și trage din 7 metri, din colțul careului mic, peste poartă. A fost prima mare ocazie a meciului. Până acum s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, fără să se creeze ocazii la cele două porți
â–ºAnul trecut, FC Hermannstadt și FC Voluntari s-au întâlnit în faza 16-imilor de finală ale Cupei României. S-a jucat la Sibiu, echipa lui Pelici era în Liga 2, iar ilfovenii erau deținătorii trofeului. Hermannstadt a împins meciul în prelungiri, acolo unde s-a impus cu 1-0, după golul lui Răzvan Dâlbea (97)
â–ºÎn prima ligă, cele două echipe s-au întâlnit în etapa a 5-a, pe 20 august, tot pe stadionul Trans-Sil din Târgu Mureș. Echipa pregătită atunci de Alexandru Pelici se impunea cu 4-0, prin golurile lui Tsoumou (29, 34), Tătar (38) și Pîrvulescu (68)
â–ºFC Hermannstadt și FC Voluntari sunt ultimele două echipe clasate în Liga 1 la finalul turului sezonului regulat. Sibienii au un avans de trei puncte față de ilfoveni, 11, față de 8

Jocurile optimilor de finală:

FC Hermannstadt – FC Voluntari   3-0
Michael Jordan Nkololo 38′, Petrișor Petrescu 51′ – pen., Jailton Alves Miranda 90+1′

Turris Oltul Turnu Măgurele – U Craiova   1-4 | CRONICĂ‚
Alexandru Fotescu 33′ / Isaac Donkor 49′, Nicușor Bancu 51′, Andrei Burlacu 79′, Alexandru Cicâldău 88′

Politehnica Iași – Viitorul 5-7 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare)
Moussa Sanoh 55′, Cosmin Frăsinescu 75′ / Ianis Hagi 16′ – pen., Alexandru Mățan 30′
A ratat la loviturile de departajare: Daudet N’Dongala / .

VEZI desfășurarea meciurilor de marți

miercuri, 31 octombrie, ora 16:30
CS Mioveni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  0-5
Daniel Prosser 4′, Florin Ștefan 13′, Marko Simonovski 25′, Bryan Nouvier 45′, Adrian Rus 64′

miercuri, 31 octombrie, ora 19:00
Universitatea Cluj – Astra    3-4 după prelungiri (3-3 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri) | CRONICĂ‚
Octavian Abrudan 2′, Carol Taub 5′, 8′ / Azdren Llullaku 14′, 76′, Andrei Cordoș 24′ – autogol, Laszlo Sepsi 99′ – autogol

miercuri, 31 octombrie, ora 21:45
Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj    0-1 | CRONICĂ‚
George Țucudean 64′

VEZI desfășurarea meciurilor de miercuri

joi, 1 noiembrie, ora 19:00
AFK Csikszereda Miercurea CiucDinamo 9-8 la loviturile de departajare (2-2 după 90 de minute, 1-1 în prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare) | CRONICĂ‚
Adrian Majzik 47′, Szilard Magyari 52′, Istvan Berde  114′ / Dan Nistor 54′, 58′, Mihai Neicuțescu 116′
Au marcat de la loviturile de departajare: Soufiane Jebari, Adrian Majzik, Bajko Barna, Fabio Guaru Nascimento, Istvan Berde, Zsolt Nagy / Dan Nistor, Fereira Salomao, Georgios Katsikas, Mihai Neicuțescu, Ricardo Grigore
Au ratat de la loviturilde de departajare: Eder Gonzalez, Szilard Veres, Szilard Mitra, Lehel Solymosy / Sergiu Hanca, Gicu Grozav, Vlad Olteanu, Denis Ciobotariu

joi, 1 noiembrie, ora 21:45
Dunărea Călărași – FCSB  2-1
Alin Șeroni 47′, Alin Dobrosavevici 80′ / Cristian Dumitru 82′

VEZI desfășurarea meciurilor de joi

Marius ANGHEL / Redactor
Activitatea jurnalistică îi este legată exclusiv de ProSport, în redacția căruia a pășit pentru prima dată la începutul anului 2009, la Casa Presei Libere, mai întâi în ”practică”. De atunci și până în prezent este ”legat”, inclusiv sufletește, de acest ziar care a scris ... citește mai mult
Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Să-i fie ţărâna uşoară! Vedeta mutilată cu ciocanul de soţul ei, mesaj şocant despre tatăl celor două fete ale sale!