Concluziile lui Miriuţă, după un debut cu stângul pe banca lui Dinamo: "Steaua nu a fost mai bună decât noi, au avut primul şut în minutul 30!". Ce a spus despre greşeala decisivă făcută de Steliano Filip

24 sep 2017 5774 afişări Comentează şi tu Fotbal Intern

Vasile Miriuţă a debutat cu o înfrângere în derby-urile cu FCSB (0-1), dar şi-a felicitat fotbaliştii pentru atitudinea avută pe teren. Antrenorul "câinilor" crede că Dinamo nu merita să piardă, la cum a arătat jocul, şi le-a mulţumit suporterilor pentru sprijinul de pe parcursul partidei.

Momcilovic a înscris, în minutul 31, singurul gol al meciului după o greşeală de marcaj a lui Steliano Filip. FCSB a mai ratat şi un penalty, prin Budescu, însă şi dinamoviştii au ratat şanse importante, prin Hanca şi Nemec.

"N-a fost un debut fericit, am pierdut un joc pe care nu trebuia să-l pierdem. Au avut primul şut în minutul 30, am primit un gol din fază fixă, iar în a doua repriză am încercat să jucăm ofensiv. Am avut acea ocazie mare la 1-0, a lui Hanca, am avut o bară, a fost ocazia lui Nemec, apoi a venit acel penalty pe o greşeală a noastră. A fost un meci bun, îi felicit pe băieţi, dar, până la urmă, contează cele trei puncte pierdute. Mă bucură atitudinea jucătorilor, au făcut exact ce le-am spus. Steaua nu a fost cu nimic mai bună decât noi astăzi, chiar dacă au jucători de valoare.

Nu are importanţă cine trebuia să-l marcheze pe Momcilovic, e importantă atitudinea, care-mi dă speranţe pentru jocurile viitoare. Au respectat indicaţiile tactice la fazele fixe, dar ne-a lipsit talia. Nu are importanţă că Filip nu l-a marcat cum trebuie pe Momcilovic, se mai întâmplă.

Le mulţumesc suporterilor că au fost alături de noi şi le promit că vom face jocuri mai bune pe viitor şi vom obţine puncte!"