11 apr 2018 5017 afişări Comentează şi tu Stranieri
Un român a decis marele derby al Bulgariei! VIDEO | Dublă "de atacant", din pasele decisive ale unui mijlocaş "cu nume" foto: sportal.bg

Un român a decis marele derby al Bulgariei! Sergiu Buş (25 de ani) a marcat, miecuri, ambele goluri ale lui Levski Sofia în victoria, scor 2-0, contra rivalilor de la ŢSKA Sofia, în manşa tur a semifinalelor Cupei Bulgariei.

Într-o atmosferă foarte încordată, cel mai aşteptat meci al Bulgariei a început cum nu se poate mai bine pentru atacantul român. În minutul şapte, Obertan, fosta mare speranţă a fotbalului francez, i-a pus o minge pe tavă lui Buş, iar vârful nu a făcut decât să o împingă în poartă din câţiva metri. Apoi, la un minut după pauză, scenariul s-a repetat. Obertan a centrat din dreapta, Buş a ieşit excelent din marcajul fundaşilor centrali adverşi, a ajuns perfect la minge şi a făcut 2-0 cu o lovitură de cap simplă.

Au fost două goluri marcate de Buş în poarta echipei pentru care a jucat în sezonul 2014-2015. Atunci, Buş a marcat zece goluri în 19 meciuri, suficient pentru a prinde un transfer în Anglia, la Sheffield Wednesday.

Dar cariera lui Buş nu a avansat în ritmul aşteptat şi, după experienţe nereuşite la Sheffield şi Astra, vârful s-a întors în Bulgaria, dar la Levski Sofia, la începutul acestui sezon. De atunci, el a reluat seria meciurilor bune şi se poate lăuda cu zece reuşite în 32 de partide.

Returul dintre ŢSKA şi Levski Sofia se va juca pe 25 aprilie. În partida de azi, la Levski a fost titular şi fostul dinamovist Nascimento, dar portughezul n-a ieşit în evidenţă decât printr-un cartonaş galben încasat în minutul 56.