Sparta Praga a rupt blestemul! Stanciu a contribuit decisiv la prima victorie a echipei sale, după cinci remize consecutive. Niţă şi Vătăjelu a fost integralişti

7 apr 2018 6148 afişări Comentează şi tu Stranieri

Sparta Praga a reuşit să câştige primul meci după cinci egaluri consecutive, sâmbătă, în compania concitadinilor de la Dukla, scor 3-0. Niţă, Vătăjelu şi Stanciu au fost titulari la gazde, mijlocaşul adus de la Anderlecht reuşit să-şi treacă în cont o pasă decisivă.

Sural a deschis scorul pentru Sparta Praga după numai trei minute de joc. Tabela s-a schimbat din nou în minutul 14, când Stanciu l-a angajat ideal pe Plavsic, care a punctat pentru 2-0. Mijlocaşul român i-a pasat pe poziţie viitoare colegului său, care a pătruns în interiorul careului şi a finalizat cu un şut pe jos, la colţul scurt. Sural a reuşit dubla cu zece minute înainte de final, astfel că Sparta a rupt blestemul celor cinci meciuri încheiate la egalitate. Stanciu a fost schimbat de Sacek, în minutul 83.

În urma acestui rezultat, Sparta a egalat Jablonec, formaţie aflată pe locul 5, dar cu un meci în minus. Sigma Olomouc se află pe loucl 4, cu un punct deasupra celor două formaţii.