Puşcaş la superlativ! VIDEO | Internaţionalul de tineret a reuşit meciul perfect şi performanţa carierei în Italia

12 feb 2018 6292 afişări Comentează şi tu Stranieri

George Puşcaş (21 de ani) a reuşit, duminică seară, primul hat-trick în Italia. Împrumutat de Benevento în Serie B, la Novara, internaţionalul de tineret a adus victoria echipei sale în meciul cu Cittadella, scor 3-1, după o evoluţie de cinci stele.

Marcator şi la debut, în meciul cu Ascoli, Puşcaş a deschis balul în minutul 11, când a finalizat simplu o pasă a lui Calderoni, din dreapta. Apoi, Strizzolo a egalat pentru gazde, dar vârful român şi-a pus din nou amprenta pe meci la zece minute după pauză, printr-o lovitură de cap, după un corner şi o deviere a lui Moscati. În ultimul minut de prelungiri scenariul s-a repetat, iar acelaşi Moscati l-a servit perfect pe Puşcaş pentru un nou gol cu capul, al treilea al meciului şi al cincilea al sezonului (patru în două meciuri la Novara şi unul pentru Benevento, în Serie A).

Cu victoria de pe terenul Cittadellei, Novara strânge 30 de puncte şi urcă pe locul 13 în Serie B, la egalitate cu Salernitana şi Avellino.