Primul moment în care Pantilimon a "sclipit" la Nottingham! VIDEO | "Panti" a apărat un penalty, a sărbătorit, dar a fost "taxat" imediat

11 feb 2018 3870 afişări Comentează şi tu Stranieri

Costel Pantilimon (31 de ani) a apărat un penalty în al doilea meci jucat pentru Nottingham Forest, dar echipa sa a fost învinsă de Hull City, 2-0 pe teren propriu, şi a ajuns la trei eşecuri consecutive în Championship.

Împrumutat de englezi de la Watford, după şase luni petrecute la Deportivo la Coruna, Pantilimon a gafat la debut, în înfrângerea cu Fulham (2-0), dar şi-a dat clasa valorii în meciul de sâmbătă, cu Hull City. După doar opt minute, "tigrii" au primit un penalty, dar Pantilimon a ghicit colţul la execuţia spaniolului Jan Toral şi a reuşit să respingă, sărbătorind apoi reuşita.

Bucuria portarului naţionalei nu a durat, însă, decât câteva zeci de secunde. Imediat, Pantilimon a fost învins de acelaşi Toral, cu o lovitură de cap, iar în minutul 38 a primit şi al doilea gol, de la Watson, în urma unei faze la care a fost prins pe linia porţii de o centrare excelentă din flancul drept.

Pentru Nottingham, eşecul cu Hull a fost al treilea consecutiv fără gol marcat, după 0-3 cu Preston şi 0-2 cu Fulham, iar seria neagră i-a dus pe "pădurari" pe locul 16 din 24 în Championship, cu 35 de puncte, şapte peste Barnsley, echipa aflată pe locul 22, primul retrogradabil în League One.