Perioada în care Ianis începe să strălucească! Hagi Jr. a marcat prima dublă la echipa mare a Fiorentinei. Cuvinte mari ale jurnaliştilor italieni după ultima evoluţie

15 iul 2017 16252 afişări Comentează şi tu Stranieri

Ianis Hagi continuă să impresioneze în perioada de pregătire. Fiul lui Gică Hagi a marcat de două ori pentru Fiorentina în victoria cu Trentino, scor 11-0, chiar dacă a jucat doar o repriză.

La câteva zile după ce a punctat în premieră pentru echipa mare a Fiorentinei, tot într-un meci amical, Hagi, la fel ca alţi tineri jucători viola, a primit o repriză în amicalul pe care echipa lui Stefano Pioli l-a jucat la Modena, contra lui Trentino. Tânărul mijlocaş român nu a dezamăgit, a marcat de două ori până la pauză, în minutele 15 şi 45 şi a ajuns la trei goluri în perioada de pregătire.

Primul gol al lui Ianis:

Iar evoluţia lui Hagi Jr. a fost apreciată de jurnaliştii de la Florenza, care-l consideră o variantă pentru prima echipă în acest sezon: "Abia a ajuns la echipa mare, dar piciorele lui sunt în formă. Are idei bune, se mişcă foarte bine în teren şi astăzi a marcat două goluri superbe. Dacă anul trecut i-a aparţinut lui Federico Chiesa (n. red - alt jucător promovat de la echipa a doua), sezonul acesta poate fi al lui", a notat site-ul fiorentinauno.com, în analiza jucător cu jucător realizată la finalul meciului.

Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă şi a intrat în partea a doua a meciului, petrecând pe teren 45 de minute în care n-a avut nicio emoţie.

Următorul amical al Fiorentinei se va juca miercuri, contra lui Trento.