Still counting. Messi, de la 1 la 500. Argentianul a atins o cifra uimitoare de meciuri în tricoul Barcelonei. Cum a început totul

30 dec 2015 4970 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern
Still counting. Messi, de la 1 la 500. Argentianul a atins o cifra uimitoare de meciuri în tricoul Barcelonei. Cum a început totul 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7907/14945206/1/messi-poza.jpg
  • Meciul dintre FC Barcelona şi Betis (scor 4-0) a reprezentat, pentru Lionel Messi, partida cu numărul 500 în tricoul catalanilor. În 2003, acesta intra pe teren, pentru un sfert de oră, într-un meci amical. 15 ani mai târziu, cel considerat a fi cel de pe altă planetă, a sărbătorit aşa cum ştie el cel mai bine să o facă: cu un gol şi cu un joc, din nou, excelent.
  • Messi nu a reuşit să marcheze în meciurile anterioare "aniversare": 100, 200, 300 şi 400. A reuşit la cel cu numărul 500, când Neymar i-a pasat perfect în minutul 34. Este singurul străin din istoria clubului catalan care ajunge la cel puţin 500 de prezenţe.

Pe 16 noiembrie 2003, un puşti de doar 16 ani şi 145 de zile urmărea în calitate de rezervă meciul dintre Barcelona şi FC Porto. Era inaugurat stadionul “Do Dragao” atunci, iar echipa antrenată pe atunci de Jose Mourinho se impunea în faţa Barcelonei, scor 2–0. Puştiul era fericit chiar şi pe banca de rezerve. Fusese convocat la echipa mare şi îşi imagina cum şi-ar putea ajuta echipa, ce pase ar putea oferi, ce lovituri libere ar putea să bată. Visa şi spera să îi vină, cândva, rândul.

În minutul 70, Frank Rijakaard i-a făcut puştiului semn să se ducă la încălzire. Alături de el, alţi trei colegi. Nu spera să fie introdus în teren. Tehnicianul Barcelonei i-a transmis apoi: “Tu intri acum. Succes!”. Era minutul 75, iar Messi debuta în tricoul care avea să-l facă cel mai bun fotbalist. Barcelona a pierdut atunci, dar sfertul de oră pe care Rijakaard i l-a oferit lui Messi nu avea să fie uitat niciodată de fani şi de însuşi argentinian:

Fotbalistul de pe altă planetă, la debut. Barcelona a pierdut atunci, dar a câştigat un fotbalist care continuă să uimească. Sursă foto: fcbarcelona.com

“A fost o zi foarte importantă, pentru că mi-am îndeplinit un vis din copilărie. De mic am aşteptat să vină ziua în care voi juca pentru echipa mare a Barcelonei şi nu îmi venea să cred că se întâmplă acel lucru. Mă antrenam cu echipa a doua în momentul în care antrenorul mi-a spus că merg a doua zi cu echipa la Porto. Nu îmi venea să cred! Bineînţeles ca am fost luat doar pentru a prinde puţină experienţă, să mă pregătesc cu cei mari, dar acel lucru m-a ajutat foarte mult să devin jucătorul din prezent.

Nu voi uita niciodată că Rijkaard mi-a dat încredere. Este unul dintre oamenii care mi-a marcat cariera, a avut curajul să mă folosească desi aveam doar 16 sau 17 ani”, declara Messi ani mai târziu atunci când era întrebat despre debutul său, despre meciul cu numărul 1 în tricoul echipei mari a Barcelonei.

Nu a reuşit încă de la început să se impună la Barcelona. Ronaldinho şi Deco erau vedetele atunci. Acum, când numele lui Messi este adus în discuţie de către cei din sport, el nu mai este puştiul care stătea pe banca de rezerve şi îşi imagina doar. Este vedeta. Liderul. Geniul.

499 de meciuri mai târziu, Barcelona - Betis

424 de goluri şi 26 de trofee. Pe scurt, Messi la meciul cu numărul 500 în tricoul Barcelonei. Aclamat de zeci de mii de oameni înaintea partidei contra lui Betis, argentinianul a adus aminte de puştiul care se uita la teren şi spera ca lumea să îl aplaude şi pe el aşa cum o făceau cu vedetele de pe atunci ale Barcelonei. Încă timid şi deloc arogant, pe alocuri parcă deranjat de atenţia care îi este oferită, Messi a mulţumit. Şi apoi a făcut ceea ce ştie el mai bine să facă: să îi încânte pe cei care îl urmăresc. Acolo, pe teren, cu mingea la picior, argentinianul a demonstrat, încă o dată, de ce este cel mai bun.

Interesant este faptul că Messi nu a reuşit să marcheze nici la meciul cu numărul 100 în tricoul Barcelonei, nici în cel cu numărul 200, 300 şi 400. A reuşit în meciul cu Betis să nu mai respecte "tradiţia", în minutul 34, din pasa lui Neymar.

A plecat zâmbind de pe terenul de fotbal. 425 de goluri, 26 de trofee. Iar numărătoarea continuă pentru Messi. Va reuşi cineva să îi doboare recordurile? Greu de crezut că se va întâmpla una ca asta în viitorul apropiat.

Pe 16 noiembrie 2004, Messi a debutat în campionatul Spaniei. Antrenorul? Tot Rijakaard a fost cel care a urmărit atent evoluţia celui care era doar un puşti şi venea de la echipa a doua