Performanţa reuşită de Messi în primul meci al grupelor Ligii! Argentinianul l-a învins pentru prima dată în carieră pe Buffon

12 sep 2017 4409 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

UPDATE | După primul gol al carierei în faţa lui Buffon, Messi a înscris şi al doilea gol al carierei împotriva portarului italian. Argentinianul a deschis scorul pe Nou Camp, a urmat golul lui Rakitic, iar Messi a ieşit din nou la rampă în minutul 69 când a dus scorul la 3-0.

Lionel Messi a reuşit primul gol al carierei împotriva lui Gianluigi Buffon, în primul meci al grupelor Ligii Campionilor, ediţia 2017-2018. Argentinianul

Grupele Ligii au început cu un meci foarte tare între Barcelona şi Juventus, pe Nou Camp şi cu o ambiţie a lui Lionel Messi de a marca împotriva omului pe care nu l-a învins niciodată. Argentinianul în vârstă de 30 de ani a deschis scorul în confruntarea cu Juventus înainte de intrarea la cabine, în minutul 45.

Luis Suarez a găsit pasa perfectă pentru Messi, care a pătruns până în linia fundaşilor lui Juventus şi a tras la colţul lung fără speranţe pentru portarul legendar al lui Juventus.

În urmă cu câteva luni, Buffon a oferit o declaraţie prin care recunoştea modul în care a reuşit să păstreze poarta intactă în faţa atacantului timp de trei confruntări: "Să fiu sincer, am fost foarte norocos să am în faţă fundaşi de clasă, care i-au făcut munca puţin mai grea", declara portarul.