Fanii lui Chelsea vs Zlatan! "Ibra... nasul tău e în ofsaid!". Suedezul a răspuns ca un campion. Reacţia de la final

10 mar 2016 37982 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Chelsea în ambele manşe ale optimilor, cu acelaşi scor, 2-1.

"Nu e răzbunare, e succes! Un succes foarte dulce"
Suedezul Zlatan Ibrahimovic a fost omul meciului în returul de pe Stamford Bridge, cu o pasă decisivă şi un gol marcat în repriza secundă. A fost a 50-a reuşită a atacantului de 34 de ani în cupele europene. Pe parcursul partidei din Anglia, Zlatan a fost nevoit să suporte ironiile fanilor londonezi, care i-au compus inclusiv un cântec, în care râdeau de nasul proeminent al suedezului. "Ibrahimovic... nasul tău e în ofsaid", au cântat englezii, cu puţin timp înainte ca atacantul să le dea cel mai bun răspuns, chiar pe teren. A marcat pentru 2-1 în minutul 67 şi a tranşat practic soarta calificării, în acel moment Chelsea având nevoie de 3 goluri pentru a merge mai departe.

"M-am născut bătrân, dar mă simt tânăr! Devin tot mai tânăr cu trecerea anilor şi sunt un bărbat tânăr foarte fericit în această seară. E un sentiment foarte diferit faţă de anul trecut. Asta nu e răzbunare, e succes. Un succes foarte dulce, împotriva unui adversar puternic", a declarat Zlatan la final.  "Răzbunarea" de care vorbeşte Ibrahimovic reprezintă o trimitere la sezonul trecut, când Chelsea şi PSG s-au întâlnit în aceeaşi fază a competiţiei. Tot PSG s-a calificat şi atunci, însă fără Zlatan Ibrahimovic, care a fost eliminat în minutul 31 al partidei de pe Stamford Bridge.

"Zlatan a răspuns astăzi!"

Ibrahimovic a fost lăudat la final de tehnicianul Laurent Blanc, care a precizat că prestaţia lui a reprezentat răspunsul perfect pentru contestatari.

"Mereu aveaţi dubii în ceea ce îl priveşte pentru că juca în Ligue 1. Vă întrebaţi dacă e capabil să ofere astfel de performanţe şi în Champions League. Astăzi, ne-a răspuns!  Nu e o prestaţie care să îi dea încredere, pentru că are o încredere în sine enormă, dar a marcat golul decisiv şi a pasat pentru altul, iar astfel de meciuri îi fac bine", a spus Blanc.