Verdict: vinovat! Ştefan Radu, "ţap ispăşitor" la finalul unei seri de coşmar pentru Lazio

13 apr 2018 7952 afişări Comentează şi tu Europa League

Ştefan Radu (31 de ani) e considerat de presa italiană printre vinovaţii pentru eliminarea uluitoare a lui Lazio Roma din "sferturile" Europa League. Notat doar cu 4.5, "Cocoşului" i se reproşează că a greşit decisiv la golul de 3-1 pentru Salzburg, marcat în minutul 74.

Folosit de Simone Inzaghi în linia de trei fundaşi, alături de De Vrij şi Luis Filipe, fostul dinamovist s-a descurcat decent în prima repriză, pe care Lazio a terminat-o la egalitate, scor 0-0. După golul lui Immobile (minutul 55), la adăpostul victoriei cu 4-2 din tur, lucrurile mergeau cum nu se poate mai bine pentru capitolini, dar dezastrul a lovit în doar patru minute. Dabbur a făcut 1-1 la 60 de secunde de la reuşita lui Immobile, Haidara a redat speranţele prin golul de 2-1 marcat în minutul 74, iar la două minute distanţă Radu a greşit la reuşita lui Hwang Hee-Chan.

După o lansare a lui Caleta-Car, stoperul nu s-a înţeles cu De Vrij şi, deşi mingea se afla aproape de zona sa de teren, a judecat complet greşit faza. A fost prins pe "călcâie", nu a intervenit la timp, balonul a trecut pe lângă el şi nu l-a mai putut prinde pe atacantul gazdelor. Iar eroarea a fost considerată decisivă de jurnaliştii de la tuttomercatoweb: "După o primă repriză bună, Ştefan Radu a participat din plin la prăbuşirea din final. Poartă responsabilitatea golului de 3-1!", au scris italienii, care nu i-au putut oferi lui Radu o notă mai mare de 4.5.

La două minute de la greşeala românului, Lainer a marcat pentru 4-1 şi, în ciuda eforturilor lazialilor de a trimite dubla manşă în prelungiri, Salzburg a obţinut o calificare miraculoasă în semifinale, 6-5 la general.

În careul de aşi, austriecii îşi vor afla adversara dintre Marseille, Atletico Madrid şi Arsenal Londra.