Stanciu: "A fost incredibil!" Românii lui Anderlecht, impresionaţi de experienţa meciului de pe Old Trafford. Ce le-a spus antrenorul la final

Vineri, 12:43 14703 afişări Comentează şi tu Europa League

Manchester United s-a calificat în semifinalele Europa League, după ce a trecut de Anderlecht, scor 2-1, în manşa retur a sferturilor, după prelungiri. După 1-1 în tur, Anderlecht a făcut un meci mare pe Old Trafford şi a împins meciul în prelungiri, acolo unde gazdele au dat însă lovitura prin Marcus Rashford.

Alexandru Chipciu a fost titular pentru Anderlecht, în timp ce Stanciu a fost trimis pe teren din minutul 60.

Nicolae Stanciu a povestit după meci că el şi colegii săi s-au felicitat pentru prestaţiile avute în acest sezon, iar antrenorul a ţinut să-şi laude echipa în ciuda înfrângerii.

Stanciu pune senzaţiile trăite la meciul de pe Old Trafford pe acelaşi plan cu cele avute la meciul de debut de la Euro 2012, Franţa - România, scor 2-1.

"Chiar ne-am felicitat în vestiar, ne-am felicitat pentru evoluţiile din Europa League şi pentru faptul că am ajuns pana aici. Am fost foarte aproape să o eliminăm pe Manchester United. Antrenorul a venit şi ne-a felicitat. Acum trebuie să ne concentram pe campionat, suntem pe primul loc, la 6 puncte de locul doi.

A fost incredibil să jucăm pe Old Trafford. Chiar vorbeam cu Alex (n.r. Chipciu) că a fost asemanator cu ceea ce am simţit la meciul de deschidere de la Euro. Acolo a fost mai frumos, dar pentru mine stadionul acesta va rămâne o aminitire minunată. Cred că este cel mai frumos stadion
" , a declarat Nicolae Stanciu pentru Dolce Sport.