LIVE BLOG | FCSB - Lugano 1-2. Experimentele l-au costat din nou pe Dică! Gnohere le-a ţinut speranţele în viaţă suporterilor, după ce Daprela şi Vecsei l-au învins pe Vlad în prima repriză

7 dec 2017 21457 afişări Comentează şi tu Europa League
LIVE BLOG | FCSB - Lugano 1-2. Experimentele l-au costat din nou pe Dică! Gnohere le-a ţinut speranţele în viaţă suporterilor, după ce Daprela şi Vecsei l-au învins pe Vlad în prima repriză MEDIAFAX Foto/Alexandru Dobre 11 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/14026/16845464/3/stadion.jpg

FCSB - Lugano 1-2 (Gnohere 60 / Daprela 3, Vecsei 32)

Hapoel Beer Sheva - Viktoria Plzen 0-2 (Hejda 28, Horava 83)

Echipele de start:

• FCSB: Vlad - Enache, Larie, Bălaşa, Morais – Popescu, Nedelcu – Golofca (Man 46), F. Tănase (Momcilovic 61), De Amorim (Gnohere 41) – F. Coman
  • Rezerve: Niţă, Pintilii, Filip
  • FC Lugano: Da Costa - Koffi Yao (Bnou-Marzouk 87), Kovacic, Golemic, Daprela - Milosavljevic, Piccinocchi (Sabbatini 41), Vecsei - Culina (Mihajovic 74), Bottani, Mariani.
  • Rezerve: Kiassumbua, Bnou-Marzouk, Rouiller, Guidotti, Manicone

23:56 Final de meci. FCSB a pierdut locul 1 în grupa G a Europa League, dar merge în primăvara europeană. Viktoria Plzen a terminat în fotoliul de lider.

23:52 Crainicul stadionului de pe Arena Naţională a anunţat numărul de spectatori prezenţi la meci. 13.231 suflete au încurajat echipa lui Dică în partida cu Lugano.

23:45 Plzen face 2-0 pe terenul celor de la Beer Sheva. În urma acestor rezultate, FCSB pierde prima poziţie în grupă şi banii aferenţi locului. Între timp, în partida de pe Arena Naţională nu s-a mai întâmplat mare lucru.

23:23 GOOOOOOOOOOL FCSB! Gnohere! Atacantul francez a trimis un şut moale spre poarta lui Da Costa, după ce a intrat în centru din bandă, însă unul dintre fundaşii adverşi a întins un picior decisiv şi a deviat mingea, care a ajuns în plasă. La golul lui Gnohere, toţi cei din tribuna 1 s-au întors şi l-au aplaudat pe Gigi Becali, patronul FCSB-ului.

23:20 Probleme musculare pentru Tănase. După o fază în care s-a întins încercând să dribleze mai mulţi adversi, iar apoi s-a întins pe gazon. În cele din urmă, după ce a fost consultat de medici, căpitanul FCSB a fost schimbat cu Momcilovic.

23:18 Florinel Coman trimite în zid, din lovitură liberă, obţinută de Gnohere, care a fost faultat în marginea careului.

23:08 A început repriza secundă. Dică mai face o schimbare în startul reprizei a doua. Iese Golofca, intră Dennis Man.

22:53 Pauză pe Arena Naţională! Lumea continuă să fie supărată pe evoluţia elevilor lui Dică în primele 45 de minute.

22:45 Schimbări în ambele formaţii. De Amorim îi lasă locul lui Gnoere la FCSB, în timp ce Sabbatini i-a luat locul lui Piccinochi la Lugano.

22:39 Imediat după gol, cei de la Lugano au mai ratat o ocazie mare de gol! Bottani l-a întins serios pe Vlad cu un şut de la marginea careului, însă tânărul goalkeeper a reuşit să respingă în corner. Lumea din tribune începe să plece.

22:37 GOOOOOOL LUGANO! Vecsei majorează diferenţa pentru elveţieni. Culina a centrat din dreapta, Vecsei a preluat şi l-a întors pe Larie, apoi l-a învins pe Vlad cu un şut puternic.

22:32 Arbitrul Nikola Dabanovic le refuză un penalty clar celor de la FCSB! Junior Morais ajunge primul să recupereze o minge bâlbâită în careul elveţienilor, centrează în careu, iar unul dintre fundaşi intră tare prin alunecare şi îl faultează pe brazilian, însă centralul partidei nu acordă lovitură de la 11 metri.

22:25 Ocazie imensă pentru FCSB. O centrare din dreapta, venită de la Enache, a fost respinsă de apărarea elveţiană, fază la care jucătorii lui Dică au cerut penalty, însă jocul a continuat şi mingea a ajuns la Golofca, cel care a tras puternic, însă portarul Da Costa a reuşit să respingă în corner.

22:17 După o încercare de pătrundere a lui De Amorim, care a vrut să combine cu Golofca, mingea, respinsă de apărarea elveţienilor, a ajuns la Nedelcu. Acesta a şutat, încercând să-l imite pe Daprela, însă mingea s-a dus mult pe lângă poartă.

22:09 GOOOOOL LUGANO! Bălaşa a respins cu capul, din careu, mingea în centrul terenului, iar Daprela a şutat din drop, din prima, fără speranţe pentru Vlad!

22:05 A început partida de pe Arena Naţională. FCSB are doar 6 oameni pe banca de rezerve. Memoria Regelui Mihai a fost cinstită cu un moment de reculegere, înaintea fluierului de start.

21:50 Preocupările fotografilor înaintea startului de meci. :)

21:44 FCSB a primit încuviinţarea din partea UEFA pentru a ţine un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai.

21:38 Suporterii FCSB sunt încă prezenţi la case pentru a-şi procura bilete la meci, cu jumătate de oră înaintea de primul fluier. Lumea stă la coadă şi la fan-shop-ul din interiorul Arenei Naţionale, în timp ce pe gazon totul este pregătit pentru startul partidei. Fotbaliştii celor două echipe au ieşit la încălzire.

20:40 FCSB a anunţat pe facebook echipa de start cu care va aborda meciul pentru primul loc al grupei din Europa League. Tradiţia a fost respectată, iar echipa de start nu a luat prin surprindere pe nimeni, primul "11" fiind deja ştiut după intervenţia finanţatorului FCSB.

11:36 Gigi Becali a spulberat, din nou, dubiile. Dacă Dică anunţase că nu va face multe schimbări în echipa de start, planurile vicecampioanei s-au schimbat şi se concentrează pe meciul de campionat cu FC Botoşani. Primul 11 pentru partida cu Lugano a fost dezvăluit de finanţatorul FCSB şi e unul surprinzător.

Calificată matematic în primăvara europeană după trei victorii şi un egal obţinute în primele patru etape, FCSB joacă, de la ora 22:05, meciul decisiv pentru primul loc în Grupa G. Pe Arena Naţională va veni Lugano, echipa elveţiană pe care vicecampioana a învins-o cu 2-1 în deplasare şi care nu mai are nicio şansă la primăvara europeană.

"Prea multe schimbări în echipa de start nu putem face", a anunţat Nicolae Dică la conferinţa de presă premergătoare partidei, iar primul 11 al tânărului antrenor nu-i va cuprinde pe Budescu, suspendat după cartonaşul galben primit în finalul meciului cu Viktoria Plzen, şi Denis Alibec, accidentat. Astfel, Gnohere va începe titular în centrul liniei ofensive, Tănase va ocupa poziţia lui Budescu, iar Coman îşi va găsi locul în partea stângă. Cu Momcilovic, Teixeira şi Planic accidentaţi, Dică nu are prea multe opţiuni la dispoziţie, iar singurul semn de întrebare e legat de duelul pentru titularizare între Niţă şi tânărul Vlad. Deşi Niţă are evoluţii constant bune, puştiul adus de la CS U Craiova a impresionat în deplasarea de la Plzen, iar Dică ia în calcul să-i mai ofere un meci european.

FCSB - Lugano. Pentru adversari accesibili şi 900.000 de euro

Calculele Grupei G după primele cinci etape sunt destul de simple pentru vicecampioana României: o victorie cu Lugano aduce primul loc, la pachet cu statutul de favorită la tragerea la sorţi de pe 11 decembrie. Cu zece puncte în cinci meciuri, FCSB are un avans de un punct faţă de Viktoria Plzen. În cazul unui egal, vicecampioana e sigură de prima poziţie doar dacă Plzen nu bate la Beer Sheva, singura echipă care nu mai are şanse de calificare. O înfrângere, însă, complică foarte mult situaţia, pentru că aruncă mingea în terenul cehilor, care ar pune mâna pe şefia grupei cu o victorie în Israel.

Pe lângă misiunea de a evita adversari mai dificili la tragerea la sorţi a 16-imilor de finală, partida cu Lugano are şi o miză financiară. O victorie în grupele Europa League aduce în conturile formaţiei lu iBecali 360.000 de euro, dar şi un bonus de 600.000 de euro pentru terminarea grupei pe primul loc.

În tur, în Elveţia, FCSB a fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit în repriza a doua şi a câştigat cu 2-1, graţie golurilor semnate de Budescu şi Junior Morais.