Matuidi, numărul 14 al Franţei, a decis meciul în care a fost omagiat cel mai bun "14" din istoria fotbalului, Johan Cruyff! Olanda - Franţa 2-3, după un meci bun al adversarei României de la Euro

26 mar 2016 4330 afişări Comentează şi tu EURO 2016

Selcţionata Franţei s-a impus în partida amicală disputată în compania Olandei, în deplasare, scor 3-2. Adversara României din meciul de debut de la Euro 2016 a marcat prin Griezmann (6), Giroud (13) şi Matuidi (88), în timp ce olandezii au punctat prin Luuk de Jong (47) şi Ibrahim Afellay (86).

Franţa a deschis scorul rapid, prin Antoine Griezmann, după ce vârful lui Atletico Madrid a executat perfect o lovitură liberă din marginea careului (6). Olivier Giroud a majorat avantajul "cocoşilor" în minutul 13, cu un şut din apropiere, la capătul unui corner. Părea că va urma o "defilare" a francezilor, însă gazdele au revenit imediat după pauză, prin De Jong (47) care a înscris însă după un henţ neobservat de arbitri.  Olanda a egalat în minutele de final, după ce Afellay a înscris din pasa lui Memphis Depay.

Gol pentru "14"

Nu s-a terminat însă egal, deoarece francezii au mai găsit o dată drumul spre plasa porţii olandeze, iar Matuidi a făcut 3-2 în minutul 88, după o pasă a lui Martial. Coincidenţă sau nu, Matuidi este purtătorul tricoului cu numărul 14 în naţionala Franţei şi a adus victoria pentru "cocoşi" în meciul în care întreg stadionul s-a "oprit" în minutul 14 pentru a-l omagia pe cel mai bun număr 14 din istoria fotbalului mondial, legenda olandeză Johan Cruyff.

Echipele de start

OLANDA: Cillessen - Veltman, Bruma, Van Dijk, Blind, Willems - Clasie, Klaassen, Sneijder - L. de Jong, Promes

FRANŢA: Mandanda - Jallet, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Diarra, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet