EURO 2000 - După titlul mondial, Franţa bifează şi europeanul

29 iun 2008 35 afişări Comentează şi tu Euro 2008
EURO 2000 - După titlul mondial, Franţa bifează şi europeanul EURO 2000 - După titlul mondial, Franţa bifează şi europeanul

Duminică, în ziua marii finale de la EURO 2008, Spania - Germania, ProSport le oferă o surpriză pasionaţilor de fotbal şi celor care îndrăgesc sportul-rege. Începând cu ora 09.00, ProSport vă propune o incursiune în istoria competiţiei europene. La începutul fiecărei ore, vizitatorii site-ului www.prosport.ro vor primi o scurtă cronică despre istoria unui turneu european.

La ora 09.00, maratonul începe cu primul turneu, EURO 1960, câştigat de URSS, în dauna Iugoslaviei. Apoi, la ora 10, urmează EURO 1964, cu triumful Spaniei, singurul trofeu câştigat până acum de iberici, ş.a.m.d.

Amănunte interesante despre competiţia europeană, informaţii puţin cunoscute până acum, toate pe www.prosport.ro, începând cu ora 09.00.

Franţa - Italia 2-1 (după prel.)

Al 11-lea turneu european, EURO 2000, a adus cel de-al doilea titlu pentru Franţa. Pentru prima dată în istorie, turneul european a fost găzduit de două ţări, Belgia şi Olanda. Dacă majoritatea ţărilor au de aşteptat câteva decenii pentru a mai "scoate" un geniu, Franţa a avut norocul de a-l "produce" pe Zidane după Platini, într-o rapidă succesiune. Francezii nu au ignorat "darul", Zizou a fost decisiv, iar naţionala "cocoşului galic" şi-a trecut în palmares şi titlul european, după cel mondial, câştigat în 1998. Multă lume a considerat echipa lui Roger Lemerre una superioară celei a lui Aimé Jacquet, care cucerise titlul mondial doi ani mai devreme, pe teren propriu, mai ales că tinerele staruri Thierry Henry şi David Trezeguet mai acumulaseră doi ani de experienţă.

Ambii au jucat excelent, dar Zizou a fost "magicianul". Franţa a ieşit din grupa D, unde a avut drept adversari Cehia, Danemarca şi Olanda, şi a dat în sferturi peste Spania. Zidane a înscris din lovitură liberă în minutul 32, dar avantajul a durat doar şase minute, până când Mendieta a egalat din penalty. Cu un minut înainte de pauză, Djorkaeff a punctat pentru Franţa şi a stabilit scorul final, 2-1, iar naţionala "cocoşului galic" s-a calificat în semifinale.

Alături de Franţa, în semifinalele de la EURO 2000 au mai ajuns Portugalia, Italia şi una din ţările gazdă, Olanda. Francezii au trecut de Portugalia, una din surprizele acestui turneu, după un meci marcat de incidente şi decis de un penalty executat de Zidane. După 90 de minute scorul era egal, 1-1. Nuno Gomes a deschis scorul pentru portughezi, în minutul 19, dar Henry a egalat la 6 minute după pauză. Partida a fost decisă după un penalty controversat dictat de austriacul Gunter Benko. Zidane a marcat de la punctul cu var, iar Franţa a obţinut biletele pentru finală.

În cealaltă semifinală, Italia s-a impus în faţa Olandei, după penalty-uri, după ce la sfîrşitul celor 90 de minute regulamentare şi al prelungirilor tabela arăta un scor alb, 0-0. O partidă cu un ghinion incredibil pentru olandezi, care au avut şi un om în plus pe teren, după eliminarea lui Zambrotta, în minutul 34, pentru două galbene. Mai mult, în timpul regulamentar, olandezii au mai ratat şi două penalty-uri, prin Frank de Boer şi Patrick Kluivert. La loviturile de departajare ce au urmat prelungirilor, Luigi Di Biagio, Gianluca Pessotto şi Francesco Totti au marcat pentru Italia, în timp ce De Boer şi Jaap Stam au ratat. Kluivert s-a revenşat pentru penalty-ul ratat în timpul regulamentar, dar Maldini l-a lăsat pe Toldo să devină eroul Italiei, după ce a ratat şi el. Paul Bosvelt a şutat, Toldo a mai scos un penalty, iar Italia s-a calificat în finală.

Finala Franţa - Italia s-a disputat pe 2 iulie 2000, la Rotterdam. După "bulanul" uriaş din semifinalele cu Olanda, norocul nu le-a mai surâs italienilor. Squadrra azzurra a deschis scorul în minutul 55, prin Delvecchio, dar au fost egalaţi în ultimul minut al întâlnirii, după golul lui Sylvain Wiltord. Când toată lumea se aştepta ca finala să fie decisă după loviturile de departajare, Trezeguet a profitat de o neatenţie a fundaşilor italieni şi a marcat “golul de aur” în prelungirile partidei, în minutul 103, iar Franţa a învins cu 2-1 şi a cucerit titlul european.