Kroos ține Germania în viață. Nemții au scos colții în repriza secundă. „Prietenul” vechi, ratangiii și trifoiul cu două foi. Cronica meciului

Redactor:
Daniel Anghel
Kroos ține Germania în viață. Nemții au scos colții în repriza secundă.
  • Publicat:
  • Actualizat:

Suedia a fost la un pas de a declanșa un nou”cutremur” la Cupa Mondială din Rusia. Germania s-a arătat greu de învins în repriza secundă, după o primă parte în care a părut vulnerabilă, iar nordicii au prins curaj odată cu golul lui Toivonen. Low a fost nevoit să epuizeze o schimbare încă din prima repriză, înlocuindu-l pe Rudy cu Gundogan.

Cu 75% posesie și 322 de pase reușite, „Die Mannschaft” nu a reușit să găsească drumul spre gol în prima repriză. Singura fază periculoasă a trupei lui Low fiind cu Reus și Wagner în prim plan. Jucătorul Borussiei Dortmund a trimis o minge în centrul careului, dar vârful de 22 de ani a ratat întâlnirea cu balonul, urmând să fie trimis în corner de un fundaș suedez. Ocaziile periculoase au fost de partea suedezilor, Toivonen a deschis scroul în minutul minutul 32, după ce a fructificat o pasă perfectă a lui Claesson, și i-a executat pe Neuer și pe Rudiger, care a încercat să blocheze șutul, cu o scăriță, care s-a oprit în plasa porții germane. Berg putea majora diferența nordicilor la ultima fază a meciului, cu o lovitură de cap, respinsă eroic de Neuer.

Vechiul prieten

Toivonen este o „cunoștință” mai veche a fotbalului românesc. În 2011, pe vremea când acesta evolua pentru PSV Eidhoven, nordicul a dat piept cu Rapid în grupele Europa League, și a marcat golul de 2-1 în minutul 89 al partidei de pe Arena Națională, încheiată cu scorul de 3-1 pentru olandezi. Cu golul din această seară împotriva Germaniei, vârful de 31 de ani a ajuns la 14 goluri în 58 de meciuri pentru selecționata nordică.

Tunurile germane

Asediul la poarta lui Olsen a început odată cu startul reprizei secunde, iar oamenii lui Low au dat senzația că toată echipa a fost înlocuită la pauză. Marco Reus a egalat la prima ocazie periculoasă după ce a reluat o pasă în careu a lui Gomez, iar o întoarcere de rezultat a nemților era mai mult decât previzibilă, după doar trei minute scurse din partea secundă. Nordicilor le-a fost permis foarte rar să treacă de mijlocul terenului, astfel că Reus, Muller, Mario Gomez, Hector și Werner au trecut, pe rând, pe lângă golul de 2-1. Eliminarea lui Boateng pentru al doilea galben în minutul 82 le-a dat curaj nordicilor, care au forțat golul doi prin Berg. Mario Gomez putea fi eroul Germaniei în final, dar reluarea sa cu capul a fost respinsă de Olsen, și Brandt a nimerit bara după un șut puternic din afara careului. Numele eroului a fost, însă, Tony Kroos, care a transformat o lovitură liberă în ultimul minut de prelungire, cu un șut care care nu i-a dat drept la replică goalkeeper-ului nordic.

Low sparge gașca

Cu victoria din această seară, Germania este „la mâna ei” pentru calificarea în optimi, astfel că în cazul unui succes în ultima etapă, cu Coreea de Sud, Germania își asigură, în proporție de 100%, calificarea în optimi, și poate „sparge” o tradiție veche de două sezoane a Copei del Mundo. Predecesoarele Italia și Spania au părăsit competiția încă din faza grupelor în sezoanele în care au pornit din postura de campioană en-titre.

Germania câștigă trei puncte meritate, după o repriză în care a demonstrat că nu a uitat să joace fotbal, și a „spălat” prestația modestă a primei reprize, dar și pe cea din primul meci cu Mexic.

Germania – Suedia 2-1 (Reus 48, Kroos 90+5 / Toivonen 32)

• Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Boateng     , Hector (Brandt 87) – Rudy (Gundogan 31), Kroos – Muller, Draxler (M. Gomez 46), Reus – Werner
  • Rezerve: Ginter, Goretzka, Hummels, Khedira, Ozil, Plattenhardt, Sule, Ter Stegen, Trapp
  • Suedia: Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson (Durmaz 74), Larsson, Ekdal     , Forsberg – Berg, Toivonen (Guidetti 78)
  • Rezerve: Helander, Hiljemark, Jansson, Johnsson, K. Johnsson, Thelin, Krafth, Nordfeldt, Olsson, Rohden, Svensson

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Zanni este câștigătorul Survivor 2024?! Cum s-a dat de gol, după ce s-a întors din Republica Dominicană
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
„A luat foc” Incident cumplit la câteva săptămâni de la decesul lui Mădălin, tânărul mort în accidentul din Deveselu
Cerințele suprarealiste ale tehnicianului dorit de Bayern Munchen
Face furori la aproape 60 de ani! Vedeta curtată de toți bărbații are un fizic impresionant
Simona Halep iubeşte din nou. S-a retras de la turnee şi a postat imaginile romantice. Cine este alesul?
BANCUL ZILEI. Polițistul la stomatolog: - Măseaua este moartă! Îi punem coroană?
Vreme rea în cea mai mare parte a ţării, până vineri dimineaţă. La munte sunt anunţate ninsori şi vijelii
ADEVĂRUL despre specia Homo Sapiens, dezgropat într-un sit din...
Fosta soţie a lui Cristi Borcea, transformare spectaculoasă la 54 de ani: Nu-mi propun să întoarcă bărbații capul după mine!
Prognoza meteo Accuweather actualizată | Temperaturi anormale în București, după trecerea valului saharian
Este complet interzis în România. Statul nu te iartă. Amendă 12.000 de lei
Știrea momentului despre Iliescu! Breaking news!
Wow sau Bau? Cât de mult le-a schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Jocul oficial al Campionatului Mondial de Formula 1 va fi lansat mai devreme
Halep, la mâna italienilor: ultima șansă a Simonei de a juca la Roma depinde de niște criterii clare
O româncă va arbitra returul unei semifinale din UEFA Women’s Champions League
Noul Renault Captur, disponibil în România. SUV-ul de oraș bate DUSTER?
Lovitură grea pentru chef Richard. Juratul a pierdut un concurent după al treilea battle: „Am pierdut?! E corect să iasă!”. Ce au filmat camerele
Lovitură grea pentru chef Richard. Juratul a pierdut un concurent după al treilea battle: „Am pierdut?! E corect să iasă!”.…