Comedie şi huiduieli la Anglia - Belgia! Cronica unei partide în care cele două naţionale au fost interesate de orice altceva decât de goluri

28 iun 2018 6260 afişări Comentează şi tu CM 2018

Belgia a învins Anglia cu 1-0 în finala grupei B, astfel că va înfrunta Japonia în optimile de finală. Partida a fost însă una din cele mai slabe de la această Cupă Mondială. Anglia a părut mulţumită cuu înfrângerea şi va înfrunta Columbia în drum spre finală.

• Ambii antrenori au efectuat câte 9 schimbări în echipa cu care au început Campionatul Mondial. Anglia i-a păstrat în primul 11 pe Pickford şi Stones, iar Belgia pe Courtois şi Boyata.

O adevărată finală pentru faza grupelor, partida dintre Anglia şi Belgia s-a transformat rapid într-o partidă hazlie, ”îmbibată” cu huiduieli. Scenariile au fost de tot felul înaintea jocului, dar foarte rar spre deloc s-a vorbit despre dorinţa de a câştiga într-o tabără sau cealaltă. Cei doi selecţioneri au întărit convingerilor celor de pe margine, prin distribuţiile prezentate, cu mici excepţii, toate rezervele. Explicaţiile lor au fost de adormit copiii. Southgate: ”Avem câţiva jucători foarte buni care merită şansa de a juca într-o Cupă Mondială”. Martinez: ”Fiecare jucător a fost pe deplin pregătit să înceapă un meci. Am păstrat portarul pentru că suntem de părere că acesta ar trebui să aibă continuitate într-un turneu”.

Japonia ar fi fost un adversar accesibil în optimi pentru oricare din cele două echipe naţionale, dar atât Anglia, cât şi Belgia au privit mai departe, adică să evite partea de tablou mai grea cu Brazilia în sferturi, cu Franţa sau Argentina în semifinale. În teorie, egalul era rezultatul cel mai la îndemână pentru ambele echipe, gândindu-se probabil că astfel ar putea ieşi mai onorabil la final. În aceste condiţii, diferenţa s-ar fi făcut după alte criterii, având în vedere că după două jocuri egalitatea era perfectă, 6 puncte şi golaveraj 8-2. În prima repriză, ”bătălia” nu s-a dat pentru goluri, ci pentru ... cartonaşe galbene.

Jocul a început într-un ritm scăzut, dar o primă ocazie a venit destul de devreme. Youri Tielemans a prins un şut de la peste 20 de metri, iar Jordan Pickford s-a remarcat cu o paradă spectaculoasă. Belgienii au fost mai periculoşi în debutul partidei, iar în minutul 10 au avut o altă şansă foarte bună de a deschide scorul, dar Cahill a respins o minge de pe linia porţii, în urma unei bâlbâieli în apărarea Angliei. Ocaziile au fost create mai degrabă întâmplător, pentru că apoi jocul s-a desfăşurat mai mult de-a latul terenului şi au apărut, în fine, mult aşteptatele cartonaşe. Două la număr şi ambele în tabăra Belgiei.

Până la pauză nu am mai remarcat nimic, în afara faptului că Thorgan Hazard a ”transformat” cu siguranţă, dar la rugby (min. 37), iar Loftus Cheek deşi a avut culoar să tragă la poartă, a preferat să facă preluare şi să-şi facă praf şansa de a pune măcar în pericol poarta lui Courtois (min. 45). Skomina nu a mai prelungi inutil prima repriză şi a fluierat finalul chiar în minutul 45, în huiduielile publicului. Răspunsul cel mai bun pe care l-a oferit după ceea ce a primit din partea celor două echipe.

Scenariile care au prins contur bine în prima parte au fost date peste cap la începul părţii secunde, când Adnan Januzaj şi-a adus aminte că a stat vreo 4 ani la Manchester United şi cu o execuţie de toată frumuseţea a reuşit să-l învingă pe Pickford (min. 51). O sclipire, probabil o întâmplare. Pentru că golul belgienilor nu a schimbat foarte mult faţa fotbalului oferit de cele două echipe. Erorile au continuat să fie într-un număr mare, iar Anglia a părut ceva mai preocupată să treacă de jumătatea terenului, Rashford chiar a ratat o ocazie importantă, dar în general a arătat mulţumită cu înfrângerea. Publicul a continuat să-i taxeze pe actorii acestei comedii cu huiduieli, dar cele două naţionale nu s-au abătut deloc de la planurile stabilite dinainte. Până la urmă Belgia a luat mai multe cartonaşe, dar a dat acel gol prin Januzaj care a dus-o pe locul 1 în Grupa G şi pe partea de tablou mai dificilă în fazele eliminatorii. Pe final l-a introdus pe Mertens şi a mai încercat să salveze aparenţele, dar nu a reuşit să marcheze şi golul doi.

Rămânem să vedem Anglia şi Belgia la fotbal începând din optimi, deocamdată în această seară l-au pedepsit.