VIDEO | Gest urât al lui Ronaldo în meciul cu Gijon: şi-a lovit un adversar din spate, fără minge, dar a scăpat de eliminare

18 ian 2016 2096 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Meciul din etapa a 20-a a Primera Division, câştigat clar de Real Madrid pe Santiago Bernabeu, 5-1 cu Sporting Gijon, a fost unul al contrastelor pentru Cristiano Ronaldo. Superstarul portughez a marcat de două ori în primele 18 minute, din pasele lui Benzema şi Carvajal, dar a ieşit în evidenţă printr-un gest nesportiv pentru care ar fi trebuit să fie eliminat.

În repriza a doua, când tabela arăta deja 5-0 pentru echipa antrenată de Zinedine Zidane, Ronaldo a pierdut un duel umăr la umăr cu Nacho Cases, mijlocaşul lui Sporting Gijon, după care a făcut un gest pentru care ar fi trebuit să fie trimis la vestiare mult mai devreme. Portughezul a lovit din spate, fără minge, dar gestul său nu a fost văzut de arbitrul Alberto Undiano Mallenco, fapt care i-a permis să rămână pe teren până la finalul celor 90 de minute.

"A fost din instinct. Ar fi putut să-mi arate un cartonaş galben. Dacă l-aş fi lovit cu intenţie, nu s-ar mai fi ridicat", s-a scuzat Ronaldo la finalul meciului în care a marcat golurile 15 şi 16 din actualul sezon de Primera Division.