Şoc pe Stamford Bridge! Campioana Chelsea a fost condusă cu 3-0 de Burnley şi a încheiat meciul cu două eliminări. Morata şi-a marcat debutul în Premier League cu un gol

12 aug 2017 9169 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

• Chelsea - Burnley 2-3 (Morata 69, Luiz 88 / Vokes 24, 43, Ward 39)

Start dezastruos pentru campioana Chelsea în noul sezon din Premier League. Venită după un sezon în care a câştigat la pas titlul, Chelsea era aşteptată să înceapă cu dreptul şi noul campionat, însă londonezii au avut parte de o primă repriză de coşmar în partida cu Burnley, de pe teren propriu.

Trupa lui Antonio Conte a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 14, când Cahill a văzut roşu direct pentur o intrare periculoasă, după care lucrurile au mers din rău în mai rău pentru Chelsea.

Sam Vokes a deschis scorul în minutul 24, după care Ward a făcut 2-0 în minutul 39, cu un şut superb, din interiorul careului. Iar oaspeţii au mai dat o lovitură până în pauză, prin acelaşi Vokes, care a realizat dubla în minutul 43. S-a intrat la cabine cu un neverosimil 0-3, după 45 de minute în care Chelsesa nu a avut niciun şut pe poartă.

S-au trezit prea târziu

În repriza secundă, Burnley nu a mai forţat, iar Alvaro Morata, intrat pe teren în minutul 59, şi-a marcat debutul în Premier League cu un gol, dintr-o centrare a lui Willian.

Cu 10 minute înainte de final, Chelsea a mai primit o lovitură, după ce şi Cesc Fabregas a fost eliminat, pentru al doilea cartonaş galben.

Desi în doar 8 jucători de câmp, londonezii au găsit forţa sp mai marcheze o dată, în finalul partidei, prin David Luiz (88).