Jugurtha Hamroun e EROUL sezonului în Qatar! VIDEO | Fostul FCSB-ist a marcat al doilea gol "de aur" în mai puţin de o lună, din pasa lui Xavi

Vineri, 22:43 9845 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Jugurtha Hamroun (28 de ani) a pus capăt cu un gol decisiv sezonului de vis pe care l-a traversat în tricoul qatarezilor de la Al Sadd. Fotbalistul în schimbul căruia Gigi Becali a încasat deja un milion de euro a marcat, vineri seară, golul care i-a adus formaţiei sale al doilea trofeu din această stagiune, Cupa Emirului.

În finala cu Al Rayyan, echipa lui Hamroun şi Xavi a început mai greu, iar în minutul 50 era condusă cu 1-0. Hasan Al Haydos a egalat, însă, în minutul 56, iar Hamroun a devenit erou în primul minut de prelungiri. Mijlocaşul ofensiv algerian a preluat o pasă perfectă a lui Xavi, a şutat sub bară şi i-a adus echipei sale al doilea trofeu din acest sezon, reuşind al doilea gol "de aur" în mai puţin de o lună.

Pe 30 aprilie, Hamroun a marcat golul decisiv în finala Cupei Coroanei Prinţului, câştigată de Al Sadd, 2-1 cu El Jaihs. În campionat, echipa fostului stelist a terminat pe locul doi, dar finalul stagiunii a adus două trofee, dar şi prestaţii superbe pentru Hamroun, care pare că i-a convins pe şeicii din Qatar să achite un milion de euro pentru a-l cumpăra definitiv de la FCSB.