Pentru asta au plătit șeicii 222 de milioane de euro! Neymar, meci GENIAL la debutul pe Parc des Princes: „dublă”, două assist-uri și un penalty obținut. VIDEO | Golul „din altă lume” marcat de brazilian în PSG – Toulouse 6-2

Pentru asta au plătit șeicii 222 de milioane de euro! Neymar, meci GENIAL la debutul pe Parc des Princes:
  • Publicat:
  • Actualizat:

Neymar (25 de ani) a demonstrat, duminică seară, că merită fiecare cent din cele 222 de milioane de euro pe care PSG le-a plătit în schimbul său. Contra lui Toulouse, în primul meci jucat în fața fanilor de pe Parc des Princes, starul brazilian a marcat de două ori, a reușit o minunăție de gol în prelungiri, a oferit două pase decisive și a scos și un penalty transformat de Cavani. PSG – Toulouse s-a terminat 6-2, chiar dacă echipa lui Unai Emery a jucat cu un om în minus din minutul 69.

Show-ul lui Neymar a început în minutul 31, când a profitat de o respingere greșită a portarului advers și a egalat la unu, iar peste doar patru minute brazilianul avea deja în cont și o pasă decisivă, după ce combina superb cu Rabiot și mijlocașul central făcea 2-1 pentru PSG. Chiar dacă Verratti a plecat mai devreme la cabine, în minutul 69, spectacolul a continuat, iar Neymar a obținut un penalty, transformat de Cavani (minutul 75). După un autogol al lui Thiago Silva și un gol al lui Pastore, brazilianul a ieșit din nou la rampă, în minutul 84, când a centrat perfect pentru Kurzawa, care a marcat pentru 5-2.

Cum ce e mai frumos e păstrat pentru final, adevăratul moment de magie al lui Neymar a venit în prelungiri, când omul de 222 de milioane de euro s-a distrat cu patru apărători și a marcat pentru 6-2, punând capăt unei evoluții superbe la debutul pe Parc des Princes.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL SUPERB MARCAT DE NEYMAR

După trei etape, PSG are maximum de puncte, golaveraj 11-2 și e lider în Franța, la egalitate cu Monaco și Saint Ettienne, iar Neymar se poate lăuda deja cu trei goluri, trei pase decisive și un penalty obținut.