Aşa tată, aşa fiu :)! VIDEO | "Bijuteria" reuşită de Justin Kluivert în Ajax - Willem 3-1. Cifrele puştiului sunt incredibile

25 dec 2017 4641 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Spectacol olandez în Ajun de Crăciun. Ajax s-a impus cu 3-1 în faţa celor de la Willem Tilburg, echipa românului Andreas Calcan. "Lăncierii" au revenit şi au învins după ce au fost conduşi pe teren propriu, iar Justin Kluivert (18 ani), fiul lui Patrick Kluivert, a marcat un gol de generic.

Ajax le-a oferit cadou o victorie fanilor veniţi pe Johan Cruyff Arena în Ajunul Crăciunului. "Lăncierii" s-au dezmorţit mai greu şi s-au văzut conduşi, însă au revenit şi au învins, marcând trei goluri superbe. Cireaşa de pe tort i-a aparţinut lui Justin Kluivert, fiul fostului atacant legendar Patrick Kluivert.

Marcel Keizer (53) a deschis scorul pentru gazde, în minutul 53, apoi Justin Kluivert a egalat, 10 minute mai târziu. Kasper Dolberg (72) şi Siem de Jong (81) au închis tabela şi au adăugat încă 3 puncte în tolba celor de la Ajax.

În urma acestui rezultat, Ajax rămâne pe locul 2 în Eredivisie, la 5 puncte în urma liderului PSV Eindhoven. 6 goluri şi două pase decisive a strâng Kluivert junior în 20 de meciuri din acest sezon la Ajax, cu un total de 1.328 de minute jucate.

3 milioane de euro este cota de piaţă a lui Justin Kluivert, conform transfermarkt.com