Ando, şeic cu acte
Ioan Andone este noul antrenor al grupării Al-Ettifaq Dammam din Arabia Saudită. El a semnat un contract valabil până în vară, cu drept de prelungire pentru încă un an, şi va fi ajutat de colaboratorii săi Iulian Mihăescu şi Ion Manu.
Obiectivul principal al „Fălcosului”, care va debuta în weekend în Cupa Prinţului Faisal, este calificarea în semifinalele acestei competiţii şi clasarea pe unul dintre primele patru locuri în campionat. În prezent, Al-Ettifaq ocupă poziţia a cincea în competiţia internă, cu 20 de puncte, la 16 distanţă de liderul Al-Ittihad şi la 15 de formaţia condusă de Cosmin Olăroiu, Al-Hilal. Andone intră în pâine după o pauză de patru luni, la finele lunii august el fiind demis de la cârma ardelenilor de la CFR Cluj, cu care reuşise eventul sezonul trecut.
Pentru fostul antrenor al campioanei României, va fi prima experienţă în zona Golfului Persic şi a doua în afara graniţelor ţării, după sezonul petrecut în Insula Afroditei, la Omonia Nicosia.
Ion Manu, cel care se va ocupa cu pregătirea portarilor, revine în Arabia Saudită, după ce a mai făcut parte din echipa tehnică a lui Ilie Balaci la Al-Nasr, cu care şi-a trecut în palmares Cupa Campionilor Golfului.
Are doar doi stranieri în lot
Al-Ettifaq este cea mai importantă formaţie din oraşul-port Dammam, al doilea ca mărime din Arabia Saudită, după Jeddah. Noua echipă a lui Andone îşi dispută partidele de pe teren propriu pe arena „Prinţul Mohammed ben Fahd”, care are o capacitate de 35.000 de locuri. Lotul lui Al-Ettifaq cuprinde 30 de jucători, din care numai doi sunt stranieri, mijlocaşul marocan Aqqal şi atacantul ghanez Prince Tagoe. „Am văzut jucătorii. Sunt mulțumit de ei“, a spus Andone. Gruparea saudită are în palmares două titluri de campioană (1983 şi 1987), o Cupă a Prinţului (1965) şi trei Cupe ale Campionilor Golfului (1983, 1988 şi 2006).
Abramovici, locul trei la averi
Roman Abramovici nu mai este cel mai bogat conducător din fotbalul britanic. Topul e dominat de şeicul Mansour bin Zayed al Nayan (Manchester City), cu 15 miliarde de euro. Pe locul doi se află indianul Lakshmi Mittal (QPR - 12,5 miliarde de euro). Abramovici este abia al treilea, cu 7 miliarde.
"Au venit o mulţime de ziarişti arabi la prezentarea mea, când am semnat, marţi seara. Aştept primul joc, de sâmbătă" - Ioan Andone, antrenor Al-Ettifaq

Ando, şeic cu acte
















Ioan Andone este noul anÂÂtrenor al grupării Al-Ettifaq Dammam din Arabia Saudită. El a semnat un contract valaÂÂbil până în vară, cu drept de prelungire pentru încă un an, ÅŸi va fi ajutat de colaboratorii săi Iulian Mihăescu ÅŸi Ion Manu.
***.pariuri24.com ----- pentru ati insusi mai multe cunostinte in ceea ce priveste pariurile sportive, pentru a afla bonusurile caselor de pariuri, biletul zilei si alte informatii utile....
andone va face treaba e anbitios are valoare,bravo lui
Malai mare asta are moaca de idiot nu de seic