Svitolina, start complicat la Roland Garros. Marea rivală a Simonei a avut nevoie de o revenire incredibilă pentru a se califica în turul al doilea

27 mai 2018 43054 afişări Comentează şi tu Tenis

Elina Svitolina, numărul 4 WTA şi favorită 4 la câştigarea turneului de la Roland Garros, a reuşit, duminică, în primul tur al competiţiei pariziene, o revenire fabuloasă în meciul contra australiencei Ajla Tomljanovic (68 WTA). Deşi a fost condusă cu 5-1 în primul set, jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep în ultimele două finale de la Roma a întors incredibil soarta meciului, cu o serie de opt game-uri câştigate la rând.

Tragerea la sorţi a tabloului de la Roland Garros i-a scos în cale Elinei Svitolina un adversar deloc uşor pentru un prim tur în competiţiile de Grand Slam. Fostă ocupantă a locului 47 în ierarhia WTA, Ajla Tomljanovic, o australiancă cu origini sârbeşti, a intrat pe arena Suzanne Lenglen fără să aibă ceva de pierdut, şi-a pus în valoare toate armele şi, în final, s-a dovedit o nucă foarte tare. În primul set, jucătoarea de la Antipozi a făcut instrucţie cu Svitolina până la 5-1, a condus chiar cu 30-15 pe serviciul ucrainencei, dar apoi a urmat o revenire cum rar se vede chiar şi în tenisul feminin, dominat de momente "up" and "down".

Conştientă că gluma s-ar putea îngroşa dacă nu se trezeşte la timp, Svitolina a întors game-ul al şaptelea, a salvat o minge de set a adversarei la scorul de 5-2, apoi şi-a făcut serviciul şi a pus presiune în game-ul al zecelea. Acolo, Tomljanovic a condus din nou cu 40-15, a fost la două puncte de închiderea manşei, dar ucraineanca s-a mobilizat din nou exemplar, a reuşit break-ul şi a restabilit egalitatea. Apoi, Elina a mai trecut un gme solid pe propriul serviciu şi a închis primul set cu 7-5, după 54 de minute, câştigând nu mai puţin de şase game-uri consecutive.

Seria bună a rivalei Simonei Halep a continuat şi în debut de set doi, când Svitolina a făcut rapid 2-0, dar Tomljanovic a găsit puterea de a reveni în meci. Australianca a reuşit break-ul, s-a mers cap la cap până la 4-3 pentru Svitolina, moment în care a patra jucătoare a lumii a apăsat pedala de acceleraţie, a făcut break-ul izbăvitor şi a închis partida cu un game bun pe propriul serviciu. După o oră şi 30 de minute în care a fost testată serios, Svitolina a obţinut calificarea în turul al doilea, unde va avea, teoretic, o misiune mai uşoară, urmând să joace cu Francesca Schiavone, fosta câştigătoare de la Roland Garros ajunsă aproape de retragere, sau slovaca Victoria Kuzmova.

Din punctul de vedere al bookmakerilor, Elina Svitolina trebuie văzută drept a doua favorită la câştigarea trofeului, imediat după Simona Halep. Trimisă pe partea de jos a tabloului, Svitolina se poate întâlni cu Simona doar în finală.