Miercuri, 13:11 11545 afişări Comentează şi tu Tenis
A stat cu cronometrul la mână! Meci mare făcut de Simona Halep, la Roma, cu Naomi Osaka. A cedat un singur game, în 59 de minute, şi i-a făcut pe românii din tribune să o încurajeze ca pe un stadion de fotbal. Pe cine aşteaptă în optimi. Aşa am trăit partida în care fanii i-au strigat Simonei: "N-o lăsa, nu mai poate!" Foto Cezara PARASCHIV

Simona Halep se impune în 59 de minute în faţa niponei Naomi Osaka, scor 6-1, 6-0, în turul secund de la Roma, la finele unui joc în care a etalat un joc solid, bazat pe o deplasare formidabilă în teren şi pe lovituri adânci, care au consumat-o fizic pe jucătoarea japoneză. Cu un nivel de energie şi încredere ridicat după gameul al treilea din manşa inaugurală, eleva lui Darren Cahill a mărşăluit în setul al doilea, act în care a mizat pe un serviciu precis şi pe raliurile în care a deţinut contolul. Purtată pe val de cei 2.000 de români aflaţi în tribune, constănţeanca a încheiat meciul cu o privire spre cer şi un zâmbet în tribune. În optimi, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea partidei Madison Keys (SUA) - Donna Vekic (Croaţia).

CRONICA MECIULUI E AICI

13:06 LUCIDĂ Halep salvează din nou două mingi de break ale adversarei şi mai pune un strop în lupta pentru calificare. Face 5-0 şi românii din tribune încep să pună în aplicare repertoriul de încurajări. "N-o lăsa, nu mai poate!", îi strigă un domn cu toate cuvintele la el. Osaka serveşte pentru a rămâne în meci.

13:02 SIMPLU Hai, Simona!, se aude pe diferite voci în tribune, chiar când sportiva lansată de Firicel Tomai duce scorul la 4-0.

12:58 PALPITAŢII Simona îi lasă niponei o pojghiţă de speranţă, dar Osaka nu poate converti şansele de break. Românca răspunde înşelător, îşi plimbă adversara pe tot terenul şi se distanţează, 3-0 în setul secund.

Foto Cezara PARASCHIV (Roma)

12:52 VARIETATE Simona acoperă excelent terenul şi profită de viteza de deplasare superioară în teren. Schimbă tabela, 2-0, şi vorbele Virginiei Ruzici se confirmă din nou. "Are cea mai mare viteză din circuit. Are nişte picioare formidabile".

12:48 START LANSAT Halep profită de propriul serviciu şi îşi domină adversare din debutul setului secund. E clar! Constănţeanca nu vrea să stea prea mult pe teren. 1-0, în actul al doilea după un prim set încheiat în forţă

12:42 TIME IS TICKING AWAY! Simona intră cu fruntea sus pe turnantă şi închide actul inaugural cu stil. Osaka nu-şi poate valorifica serviciul şi cedează gameul şi primul set. Sub privirea mulţumită a lui Darren Cahill, constănţeanca face un pas uriaş spre victorie. Conduce cu 1-0 la seturi, iar jocul său e unul solid, variat, cu soluţii pentru fiecare atac al sportivei născută în Hawaii.

12:36 PERFECT! Jocul lui Naomi se dezintegrează în momentul în care Simona o scoate din zona de confort, o pune să lovească des din alergare şi se caţără cu forehand-ul pe rever, partea mai slabă a niponei, iar rezultatele se văd imediat şi misiunea liderului mondial devine facilă. Osaka greşeşte minge după minge, se sperie de faptul că i-ar putea crea avantaj Simonei în schimb şi încearcă să lovească decisiv mai repede decât ar trebui, Halep intră în jocul de regularitate cu care îşi ţine la respect adversarele şi tabela arată 4-1. Dublu break pentru Simona, iar Osaka cere intervenţia antrenorului.

Sascha Bajin, fostul sparring partner al Serenei Williams, încearcă să-şi încurajeze eleva, spunâdu-i că nu are nevoie să rişte prea mult pentru ca rezultatele să se vadă.

12:30 Break Halep! După ce ajunge lejer la 30-0, Osaka greşeşte de două ori pe rever, apoi game-ul se încinge şi Simona reuşeşte să-şi ridice nivelul şi să facă primul break al partidei. Iese câştigătoare dintr-un schimb fabulos de mingi din spatele terenului, încheie punctul cu forehand-ul, apoi fructifică prima şansă şi dă o primă lovitură în moralul adversarei.

12:23 Game maraton câştigat de Simona! Debutul meciului vine cu câteva lovituri bune de rever ale liderului mondial, care ajunge rapid la 40-0, dar de acolo lucrurile se complică teribil. Osaka profită de pasivitatea din jocul Simonei, ajunge la 40-40 şi face rost de nu mai puţin de patru mingi de break, dar constănţeanca se salvează de fiecare dată. După şase minute de luptă, Halep găseşte un prim serviciu bun, accelerează cu forehand-ul în cross şi egalează pe tabelă. Dar semnele sunt bune pentru Naomi, care ale cărei "rachete" de pe spatele terenului încep să-şi atingă ţinta.

12:15 Naomi începe bine. Osaka e prima care serveşte şi dă startul jocului cu un game solid, în care apasă bine pe lovituri şi Halep găseşte ceva mai greu răspunsurile. 1-0 pentru niponă, Simona urmează să fie testată pentru prima dată pe propria servă.

12:03 Cele două jucătoare au ieşit pe teren, se pregătesc să înceapă încălzirea, iar sentimentul care o încearcă pe Simona Halep e că joacă, din nou, la Madrid. Tribunele sunt pline pe cea mai importantă arenă de la Foro Italico, ne anunţă Cezara Paraschiv, reporterul ProSport prezent la turneul de la Roma.

Simona are de apărat 585 de puncte în această săptămână, după finală disputată anul trecut, şi are nevoie de un parcurs lung, pentru a nu fi devansată de Caroline Wozniacki. Eliminarea din sferturile de finală de la Madrid, de săptămâna trecută, a costat-o foarte multe puncte, astfel că diferenţa la vârf între primele două jucătoare a scăzut la sub 500 de puncte. Iar jucătoarea din Danemarca nu are de apărat puncte în această săptămână. Aşadar, Simona nu-şi permite luxul de a pierde această partidă cu Osaka, pentru că luni ar ceda poziţia numărul 1 în WTA şi probabil şi statutul de cap de serie numărul 1 pentru Roland Garros.

Apoi, Simona Halep are de luat o revanşă după ultima partidă directă. Naomi Osaka a învins-o la începutul primăverii la Indian Wells, în semifinalele competiţiei. Iar înfrângerea româncei a fost destul de clară, cu 6-3, 6-0. Simona a câştigat în trecut trei partide cu Osaka, dar nu în faze atât de avansate ale unui turneu. Primul succes a venit chiar pe zgură, la Roland Garros, în 2016, în turul 3.