Şoc la Indian Wells! O puştoaică de 16 ani a eliminat cea mai în formă jucătoare a circuitului: "Tremur, e o nebunie". Vestea bună primită de Simona

11 mar 2018 47656 afişări Comentează şi tu Tenis

Americanca de origine rusă Amanda Anisimova (16 ani, locul 149 WTA) a reuşit, duminică seară, marea surpriză a turneului de la Indian Wells. Puştoaica intrată pe tablou graţie unei invitaţii a eliminat-o în doar o oră şi 11 minute pe Petra Kvitova, jucătoare aflată într-o formă stelară!

Venită după 14 victorii consecutive şi un maraton de trei ore şi 45 de minute în turul al doilea, cu Iulia Putinţeva, jucătoarea din Cehia nu a mai reuşit să arate aceeaşi energie, a servit catastrofal pentru nivelul ei, iar Anisimova a pedepsit-o imediat. Deşi se afla la abia al cincilea meci jucat în cariera de profesionistă, Anisimova a început la superlativ, cu trei game-uri câştigate, a salvat o minge de break la 3-1 în primul set, apoi a închis prima manşă, scor 6-2, după doar 29 de minute. În setul al doilea, Kvitova a început cu break şi părea capabilă să întoarcă meciul, s-a distanţat la 3-1, dar Anisimova a reuşit o serie fabuloasă, de patru game-uri consecutive, şi, deşi şi-a pierdut serviciul în momentul în care a servit pentru meci, a jucat fără greşeală în game-ul al zecelea şi a închis partida, 6-2, 6-4, după o oră şi 11 minute de joc!

Turneul de la Indian Wells rămâne, astfel, fără a noua favorită şi fără cea mai în formă jucătoare a circuitului, iar vestea bună pentru Simona Halep este că a scăpat de una dintre jucătoarele cu care era aşteptată să se înfrunte în semifinalele competiţiei.

După ce le-a eliminat pe Pauline Parmentier (6-2, 6-2) şi Anastasia Pavlyuchenkova (6-4, 6-1), Anisimova s-a calificat în prima optime de finală a carierei şi a devenit prima jucătoare care ajunge în această fază a competiţiei la Indian Wells în ultimii 13 ani: "Tremur în acest moment. E cea mai înaltă fază în care am jucat, împotriva celei mai puternice adversare pe care am întâlnit-o vreodată la un turneu. E o nebunie!", a spus puştoaica din SUA, la finalul celei mai mari victorii a carierei.