Simona Halep și-a aflat adversara din „sferturi”! Liderul mondial, față în față cu jucătoarea în fața căreia a obținut una dintre marile victorii ale carierei, la Australian Open

Simona Halep și-a aflat adversara din

Angelique Kerber (30 de ani, 12 WTA) va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală de la Roland Garros. Nemțoaica a învins-o foarte clar și surprinzător pe Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3, și a obținut biletele pentru a zecea confruntare directă cu liderul mondial, la patru luni de la meciul epic de la Australian Open.

Majoritatea specialiștilor așteptau o confruntare foarte echilibrată în „optimea” de finală în care toate speranțele francezilor stăteau în Caroline Garcia, însă „Angie” Kerber a găsit momentul perfect pentru a atinge vârful de formă și nu i-a dat nicio șansă numărului 7 WTA. Ceea ce a început cu un break rapid al lui Kerber, în primul game, a continuat cu o prestație fabuloasă a germancei, care a avut nevoie de doar 27 de minute pentru a închide primul set, scor 6-2. Cu un joc de regularitate dus aproape de perfecțiune, atentă la fiecare detaliu și gata să lupte pentru fiecare centimetru de teren, Kerber a continuat să apese excelent pe lovituri, a găsit găurile din defensiva adversarei, iar manșa a doua nu a fost cu nimic diferită, în ciuda încurajărilor aproape disperate ale fanilor francezi.

A 12-a jucătoare a lumii a rupt ritmul în startul setului, a reușit și al doilea break, iar misiunea sa a fost simplă pe final, când, apăsată de presiunea scorului, Garcia nu a mai găsit soluțiile optime pentru a reveni în joc. S-a terminat 6-2, 6-3 în ciuda unui game foarte tensionat la 5-1, când Garcia a salvat patru mingi de meci, și a unui break la zero al franțuzoaicei. De o oră și nouă minute a avut nevoie Kerber pentru a pune capăt meciului în care multe voci o dădeau favorită pe cea mai bună jucătoare a Franței.

Statistica meciului Kerber – Garcia. Impresionează numărul mic de greșeli neforțate ale germancei (13, în comparație cu 36 ale adversarei), dar și cele 22 de puncte câștigate din 29 jucate cu prima servă (75%).

Drumul parcurs de Angelique Kerber până la meciul cu Simona:

• Turul I: 6-2, 6-3 cu Mona Barthel (Germania, 117 WTA)
  • Turul II: 6-2, 6-3 cu Ana Bogdan (România, 66 WTA)
  • Turul III: 7-6, 7-6 cu Kiki Bertens (Olanda, 22 WTA)
  • Optimi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia (Franța, 7 WTA)

Flas-uri din Australia

Miercuri, în sferturile de finală de la Roland Garros, Halep și Kerber vor sta față în față pentru a zecea oară, dar pentru întâia dată la Openul Franței. Simona conduce cu 5-4 în rivalitatea care a început în 2009, lntr-un ITF din Franța, și care și-a atins punctul culminant la începutul acestui an, în semifinala de la Australian Open. Pe cimentul de la Antipozi, Simona a câștigat primul set cu 6-3, l-a pierdut pe al doilea cu 6-4, apoi a ieșit învingătoare dintr-o luptă epocală în decisivul câștigat cu 9-7, după 70 de minute. Simona a servit pentru calificarea în finală la 5-3, a ratat două mingi de meci la 5-4, apoi au urmat clipe de un dramatism extrem. Kerber a făcut break-ul și a servit pentru meci, a condus cu 40-15, dar, deși se confrunta cu probleme fizice, Simona a salvat mingile de meci și, în cele din urmă, a închis ea partida, la a treia șansă, la capătul a două ore și 23 de minute. A fost, pentru multe voci autorizate din lumea tenisului, cel mai frumos meci oferit de sportul alb în 2018.

A fost una dintre marile victorii din cariera Simonei, iar succesul venit în fața jucătoarei antrenate de Wim Fissette, belgianul care a ajutat-o la începutul ascensiunii spre topul mondial, a propulsat-o pe Halep în a treia finală de Grand Slam, pierdută, în cele din urmă, în trei seturi epuizante în fața Carolinei Wozniacki.