Simona Halep a scăpat de principala favorită de pe sfertul său de tablou. Înfrângere usturătoare administrată de o conaţională

25 apr 2018 33685 afişări Comentează şi tu Tenis

Sloane Stephens (9 WTA) câştigă în circuit doar pe teritoriul Statelor Unite. Regula s-a respectat, miercuri, la Stuttgart, atunci când campioana de la US Open şi Miami a fost învinsă aspru la revenirea pe continent - scor 1-6, 0-6 în faţa conaţionalei Coco Vandeweghe (16 WTA), într-un meci din primul tur.

Vandeweghe a pus astfel punct unei serii de opt victorii consecutive pentru Sloane, cea care a strălucit la Miami, dar şi în meciul din semifinalele Fed Cup - disputate în Franţa (detalii AICI).

Favorită 7 la Porsche Cup, Sloane Stephens era capul de serie pe care Simona Halep ar fi trebuit să îl înfrunte în sferturi. Secţiunea de tablou rămâne însă aglomerată - alături de Coco Vandeweghe se mai află Laura Siegemund, revenită în circuit după accidentare, nimeni alta decât tenismena care a învins-o la ultimele două ediţii ale turneului din Germania pe Simona.

Calificată în faza sferturilor de finală după o victorie muncită (4-6, 6-2, 6-3 cu slovaca Magdalena Rybarikova), presărată cu intervenţia medicului şi probleme fizice, Simona îşi aşteaptă, acum, adversara din antepenultima fază a competiţiei din Germania, iar oponenta sa se va alege din meciul Laura Siegemund - Coco Vandeweghe, programat joi în jurul orei 14:30.