Simo-mania continuă la Toronto. Halep a trecut ca fulgerul de Strycova, spre sferturile Rogers Cup, cu cea mai clară victorie a anului. "Cred că totul a mers în jocul meu, astăzi"

10 aug 2017 18487 afişări Comentează şi tu Tenis
Simo-mania continuă la Toronto. Halep a trecut ca fulgerul de Strycova, spre sferturile Rogers Cup, cu cea mai clară victorie a anului. "Cred că totul a mers în jocul meu, astăzi" 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/16690081/2/brilliant-meci.jpg
  • Simona Halep (2 WTA) este în sferturile Rogers Cup, după o victorie foarte clară în faţa Barborei Strycova (26 WTA), 6-1, 6-0.

Simona Halep este iute, din ce în ce mai iute la Rogers Cup: favorita doi şi-a câştigat biletul pentru sferturi înainte de împlinirea unei ore de joc împotriva Barborei Strycova, la capătul unui meci presărat cu multe erori neforţate (35, conform statisticii oficiale, dintre care 17 i-au aparţinut româncei). Şi doar 15 lovituri câştigătoare.

Intrată pe teren clar cu scopul de a-şi impune jocul agresiv, Halep a exasperat-o pe cehoaica prinsă de acest meci într-o zi nefastă. Românca a câştigat toate mingile de break disputate în meci: a salvat două din două oportunităţi ale Barborei pe lansarea proprie şi a reuşit să convertească cinci din cinci mingi de break în game-uri câştigate pe retur. Proporţiile dominaţiei impuse de Simona sunt evidenţiate şi de faptul că sportiva noastră a închis meciul cu 11 game-uri câştigate consecutiv.

"Ieri am făcut un meci bun. Astăzi, mi-am propus să fiu puţin mai agresivă şi să domin partida. M-am descurcat destul de bine şi sunt fericită că mai am ocazia de a juca un meci aici. Returul consider că este cea mai importantă componentă a jocului meu şi acum îmi merge bine. Cred că totul mi-a mers astăzi", este analiza făcută de Simona, la câteva zeci de secunde după ultimul punct al partidei.

Cea mai clară victorie pe 2017

Simona Halep a înregistrat cel mai categoric succes pe 2017, cedându-i Strycovei un singur game. Românca mai reuşise două victorii cu dublu 6-1 în timpul sezonului de zgură, însă victoria aceasta, pe suprafaţă rapidă, este clar cea mai categorică a sezonului.

Meciurile cu cele mai puţine game-uri cedate de Simona în 2017:

1 game cedat - Rogers Cup - 6-1, 6-0 cu Barbora Strycova (optimi)

2 game-uri cedate - Madrid - 6-1, 6-1 versus Coco Vandeweghe (sferturi)
                                   - Roland Garros - 6-1, 6-1 versus Carla Suarez Navarro (optimi)

3 game-uri cedate - Miami - 6-3, 6-0 - cu Anett Kontaveit (şaisprezecimi)

- Madrid - 6-1, 6-2 - cu Kristyna Pliskova (primul tur)

4 game-uri cedate - Stuttgart - 6-3, 6-1 cu Anastasia Sevastova (sferturi)

Cea mai categorică victorie din ultima vreme repurtată de Simona Halep rămâne cea din finala BRD Bucharest Open, ediţia 2016 - atunci când Sevastova nu a reuşit să câştige nici măcar un game, iar constănţeanca şi-a asigurat trofeul cu scorul de 6-0, 6-0.

FILMUL CALIFICĂRII ÎN SFERTURI, PAS CU PAS

22:57 Victorie pentru Simona Halep, 6-1, 6-0, în 59 de minute. Favorita a doua a turneului merge în sferturile Rogers Cup, la un duel cu reprezentanta Franţei, Caroline Garcia. "Cred că totul a mers în jocul meu, astăzi", a declarat Simona la finalul partidei. Simona

22:50 Fanii Simonei se simt bine în tribună şi aplaudă punctele apăsate ale Simonei. Barbora Strykova a ratat partida, este pierdută undeva dincolo de linia de fund. Comparaţia pregătită de WTA este elocventă. O altă Barbora a obţinut victoria la Kiki Mladenovic şi Gavrilova. Una mai agresivă. Halep însă şi-a jucat perfect partitura şi a provocat în mare parte acest colaps.

22:46 Simona joacă la un nivel bun, iar Strycova se simte pierdută pe teren. Dreapta dă un mare rateu la minge de re-break. Şi de acolo, natural, se face 4-0 pentru Simona, după al nouă-lea game consecutiv.

22:40 Simona este ca un TGV: a ajuns la 7 game0uri câştigate consecutiv. Ce ar mai fi de remarcat? Arbitra de scaun li se adresează spectatorilor în limba română.

22:35 Statistica primului set este, cu siguranţă ciudată. Simona are o lovitură câştigătoare mai puţin decât Strycova (5-6), şi două erori neforţate în plus. Între timp, este break pentru Halep în debut de set doi. la fel de rapid, la fel de autoritar.

22:30 SET Simona Halep, 6-1, în 28 de minute! După mingea de re-break ratată, Strycova nu s-a mai remarcat decât la capitolul reacţii nepotrivite. A luat şi avertisment pentru limbaj vulgar.

22:25 Dublu-break Simona Halep, care va servi la 5-1. Barbora Strycova se agaţă cu toate speranţele de reluarea Hawk Eye, dar dreapta ei nu a prins terenul.

22:18 Simona confirmă break-ul, cu emoţii. Strycova a revenit în game cu trei puncte consecutive, dar a ratat returul pe minge de break, iar strigătul de frustrare este unul ascuţit. Halep rămâne atentă şi merge la 4-1.

22:12 Break, Simona! Românca o depăşeşte cu un passing spectaculos pe cehoaică, îşi oferă astfel minge de break, iar cehoaica ratează două servicii. 3-1 pentru româncă.

22:08 Simona se îndreaptă spre scaun cu avantaj de 2-1 pe tabelă. S-a câştigat un singur punct pe retur în această primă fază a meciului - pe serviciul întâi al româncei.

22:05 Răspuns în oglindă al Barborei, pentru o primă egalitate în meci, la 1-1. Simona a încercat un rever spectaculos din săritură, dar ineficient.

22:00 Simona deschide partida la serviciu, cu serviciu imparabil, la fix! Este un game alb, controlat cap coadă de Simona, cu finalizări frumoase din apropierea plasei.

21:50 Ştim deja că, dacă se impune, Simona Halep va juca mai departe cu franţuzoaica Garcia. Favorita doi a turneului a intrat pe teren, pentru încălzire.

21:42 Este undă verde pentru meciul Simona Halep - Barbora Strycova. Wozniacki este în sferturi, cu un ultim break luat polonezei Radwasnka, pentru un succes cu 6-3, 6-1. Caro are un nou duel tare, cu numărul unu mondial, Pliskova.

17 lovituri câştigătoare a reuşit daneza în faţa Radwanskăi.

21:40 Caroline Wozniacki amână puţin finalul de meci cu Radwanska: a cedat break la 6-3 şi 5-0.

21:20 Cam aşa a arătat antrenamentul Simonei înaintea partidei de astăzi.

21:00 Salutare! Suntem la un set distanţă de meciul care ne va capta atenţia, sau la două? Caroline Wozniacki a câştigat manşa inaugurală a partidei cu Aga Radwanska, 6-3. La meciul precedent al Simonei, tribuna a arătat cam cum se vede în fotografiile lui Neal Trousdale. Cu siguranţă, şi astăzi românca va avea parte de galerie. Toronto seamănă a colonie românească în aceste zile.

Simona Halep revine pe teren, joi, la o oră mai blândă pentru fanii din România, pentru a continua cursa de apărare a trofeului câştigat anul trecut la Rogers Cup, dar la Montreal. Numărul doi mondial a impresionat cu prima evoluţie la Toronto, în 2017: susţinută de o galerie superbă, care i-a făcut pe mulţi jurnalişti de peste ocean să se întrebe dacă nu cumva au fost teleportaţi în inima bătrânului continent, Simona a făcut un meci perfect în faţa unei adversare care, aşa cum a spus-o românca - "frustrează", prin lipsa ritmului.

Jocul Simonei a fost la înălţime, iar scorul de 6-3, 6-4 cu Rybarikova, a convins. Optimile de finală îi aduc un alt fel de test în faţa experimentatei jucătoare din Cehia, Barbora Strycova (26 WTA). După un duel cu înalta Rybarikova (1,80 m), acum Simona va fi jucătoarea mai înaltă pe teren, având un avantaj de patru centrimetri în faţa Strycovei (1,64 m).

Românca o domină net pe Strycova, cu arme lesne de intuit, de pe linia de fund a terenului: nu a pierdut set sau mai mult de cinci game-uri în ultimele trei meciuri directe. Strycova a învins-o pe Simona doar demult, în primii ani ai româncei în circuit, în 2010.

La Toronto însă, a impresionat şi Strycova, care a revenit cu forţe proaspete după o pauză prelungită ulterioară înfrângerii în primul tur de la Wimbledon. Barbora a dat start aventurii de la Toronto cu o surpriză, învingând-o de manieră impresionantă pe Kristina Mladenovic (13 WTA), scor 6-2, 6-3. Strycova a câştigat cinci game-uri consecutiv în start de prim set, apoi alte patru jocuri legate în debutul manşei a doua.

Canada pare a fi un tărâm magic pentru Strycova, la fel cum este şi unul dintre sanctuarele Simonei: sportiva din Cehia, câştigătoare a FED Cup sub culorile Cehiei, a obţinut singurul titlu al carierei în proba de simplu pe teren canadian, în 2011, la Québec. Iar după victoria la Mladenovic, a venit confirmarea, la capătul unui meci dur, de două ore şi 51 de minute, câştigat în decisiv în faţa Dariei Gavrilova (25 WTA)

Prima şansă rămâne însă clar pusă în dreptul Simonei, deţinătoarea coroanei şi prinţesa îndrăgită de Toronto ca o localnică.