Doar vremea o poate încurca! Simona Halep a acces în sferturile de finală și se pregătește să revină pe teren peste câteva ore, pentru meciul cu Lesia Tsurenko

Redactor:
Marius Hutu

SIMONA HALEP – ASHLEIGH BARTY 7-5, 6-4 Turul 3 la Cincinnati

Simona Halep a rezistat cu brio în fața principalului adversar de până acum la Cincinnati, vremea, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 5. Ashleigh Barty i-a pus destule probleme în timpul jocului din turul 3, australianca a jucat multe mingi la risc, dar românca a gestionat momentele importante și a forțat atât cât este nevoie. Liderul mondial s-a impus cu 7-5, 6-4 și se pregătește să revină pe teren peste câteva ore, într-o partidă cu Lesia Tsurenko. Dacă nu vor reveni ploile, Simona va juca în jurul orei 3.00-4.00, pe terenul numărul 3.

EVOLUȚIA SCORULUI HALEP – BARTY

20:03 Simona Halep a câștigat cu 6-4 în setul secund, în ciuda eforturilor adversarei de a reveni în acest joc. Barty a avut minge de break la 5-4, dar românca a ieșit cu bine din această „capcană” și a făcut pasul în sferturile de finală.

19:49 Românca a avut două mingi de dublu break, dar Barty a servit foarte bine și încearcă să prelungească suspansul, 4-3. Nivelul de joc al Simonei s-a ridicat, rămâne doar să-și fructifice serviciul pentru a câștiga meciul.

19:40 Simona Halep vine peste adversară și preia conducerea și în setul secund, 3-2. Nivelul de joc al australiencei a scăzut brusc, iar românca a profitat imediat.

19:32 Australianca face 2-0, după câteva greșeli neforțate ale româncei. Simona nu se împacă deloc cu situația și în mai puțin de 3 minute recuperează game-ul cedat mai devreme. Avem un scenariu aproape identic cu cel din primul set, cel puțin până acum.

19:28 Barty întrerupe o serie pozitivă de trei game-uri a Simonei, după ce a anulat două șanse de break. Halep dă senzația că vrea să încheie jocul cât mai devreme și începe să devină nemulțumită la nerealizări. A și dat cu racheta o dată de pământ, semn că are pretenții mari.

19:19 Simona Halep pune cap primului set după 45 de minute, scot 7-5. Barty a riscat la ultimul game și a reușit să revină de la 0-40, dar românca a rămas calmă, a controlat următoarele schimburi și a luat un avantaj important în acest meci. Simona are planuri mari și pentru Cincinnati.

19:13 Simona Halep își crește nivelul de joc în game-ul 11 și realizează break-ul cu a treia minge avută la dispoziție, 6-5. Barty solicită intervenția fizioterapeutului. Românca va servi pentru 1-0 la seturi.

19:02 Intrăm în partea fierbinte a primului set, după ce Simona și Ashleigh au ajuns la 4-4. Ambele jucătoare și-au făcut foarte bine treaba la serviciu în ultimele game-uri.

18:54 Simona Halep are reacție și nu vrea să-și facă meciul și mai dificil. Realizează re-break și dă senzația că are situația sub control, scor 2-3.

18:49 Barty este jucătoarea care reușește primul break al meciului, chiar la zero. Simona încă nu și-a găsit cadența, pare destul de relaxată. Martina Navratilova a fost însă categorică într-o privință, conform WTA: „A durat ceva până și-a asumat rolul, dar Simona Halep categoric joacă și arată ca un număr 1 mondial. Cu câteva zile înainte de US Open, vedem o nouă atitudine și o nouă încredere la Halep, care a câștigat titlul la Montreal weekend-ul trecut. Pare să le spună adversarelor: >

18:42 Simona Halep a salvat o minge de break a adversarei și a restabilit egalitatea, 1-1. Deocamdată, românca nu forțează.

18:38 „Fie vreme bună, fie vreme rea„, fanii Simonei Halep sunt pretutindeni, inclusiv la Cincinnati, Ohio. Partida a debutat cu un game câștigat de Barty pe propriul serviciu.

18:22 Simona Halep și Ashleigh Barty au ieșit la încălzire și sunt gata de start. Lesia Tsurenko le așteaptă deja în sferturile de finală. Principalul adversar al celor două jucătoare pare în acest moment vremea. Aceasta este închisă, iar șansele de a ploua în următoarele ore sunt destul de mari, spre 50%.

18:10 Organizatorii au anunțat că jucătorii vor putea intra pe terenuri în aproximativ 15 minute. Așadar, sperăm să o vedem la lucru pe Simona în mai puțin de 30 de minute.

18:00 Partida Simona Halep – Ashleigh Barty încă nu poate începe. Ploaia dă și azi bătaie de cap organizatorilor.

Partida Simona Halep – Ashleigh Barty, din turul 3 al turneului Premier 5 de la Cincinnati, a fost reprogramată pentru vineri, ora 18:00 (în România), pe terenul „Central”.

Ploile au dat bătăi organizatorilor și joi – 16 august, astfel că mai multe meciuri au fost întrerupte sau amânate, fiind reprogramate pentru vineri. Simona ar fi trebuit să intre joi pentru a doua oară pe teren, după victoria cu Tomljanovic (și acest meci s-a întins pe 2 zile), dar acest lucru nu s-a mai întâmplat. În schimb, este foarte posibil ca Halep să joace vineri două meciuri.

Partida din turul 3 cu Ashleigh Barty a fost reprogramată la orele prânzului la Cincinnati (ora 18:00 în România). Dacă va câștiga această întâlnire, Simona va juca în sferturile de finală tot în această zi cu Lesia Tsurenko, undeva spre ora 4:00 în România. Programul acestei săptămâni de la Cincinnati seamănă izbitor cu cel de săptămâna trecută de la Montreal, când Halep a câștigat turneul. De această dată însă vremea a fost mult mai capricioasă.

Simona Halep și Ashleigh Barty se întâlnesc pentru a doua oară în ultima săptămână, cele două jucătoare fiind adversare și în semifinale la Montreal. Liderul mondial a câștigat destul de clar, cu 6-4, 6-1, într-o oră și 11 minute.