"Nu a fost un meci care s-a ridicat la înălţimea pretenţiilor". Curg reacţiile după calificarea Simonei Halep în finala de la Roland Garros

7 iun 2018 14682 afişări Comentează şi tu Tenis

Fostul jucător de tenis, Mats Wilander, a recunoscut că semifinala nu s-a ridicat la nivelul pretenţiilor, după ce Garbine Muguruza nu a reuşit să ţină pasul cu Simona Halep. Numărul 1 mondial şi-a aflat între timp şi adversara din finala turneului de la Roland Garros.

Primul set al meciului dintre Halep şi Muguruza a fost fără precedent. Românca a câştigat, scor 6-1, şi i-a administrat o lovitură moralului adversarei. Adversara a reuşit să echilibreze setul secund, dar a cedat pe final: "Nu a fost un meci care s-a ridicat la înălţimea pretenţiilor. Dar când ai în faţă pe cineva rapid ca Simona, e greu să îţi faci jocul. A fost mai relaxată, iar condiţiile meteo i-au fost propice.  E ceva schimbat faţă de anul trecut, acum nu a părut să piardă meciul din mână", a declarat Wilander la emisiunea Game, Schett&Mats.