Eu, robotul
Roger Federer merge ceas la Melbourne. Ieri, în prima semifinală a Australian Open, elveţianul l-a depăşit în trei seturi (6-2, 7-5, 7-5) pe americanul Andy Roddick şi va afla în această dimineaţă cu cine se luptă pentru trofeu.
La 27 de ani, Federer ocupă deja o poziţie de prim-plan în istoria tenisului, însă pentru el seria provocărilor nu s-a încheiat. Joi dimineaţă, pe arena „Rod Laver” din Melbourne, elveţianul s-a comportat din nou precum un metronom. Şi asta în ciuda temperaturii ridicate – organizatorii au închis arena, trăgând acoperişul glisant, însă tot a fost cald (afară s-au înregistrat 40 de grade Celsius la umbră).
Federer mai are nevoie de o victorie, în finala de duminică, pentru a egala recordul succeselor (14) în turnee de Grand Slam deţinut de Pete Sampras. El va juca pentru a 18-a oară pentru trofeu într-o competiţie majoră din circuitul ATP, fiind la un pas de performanţa maximă atinsă de Ivan Lendl (19). „E frumos să ai şansa de a-l egala pe Sampras. Este un moment mare pentru mine. Lendl a fost un mare jucător, însă oamenii l-au uitat. Este super să fiu lângă el”, a mărturisit Federer.
Astăzi, la ora 10:30, se dispută semifinala Rafael Nadal (Spa / 1) – Fernando Verdasco (Spa / 15).

Roger Federer vrea să câştige al 14-lea turneu de Mare Șlem şi să egaleze recordul lui Pete Sampras. Nadal joacă azi cu Verdasco


















Roger Federer merge ceas la Melbourne. Ieri, în prima semifinală a Australian Open, elveţianul l-a depăşit în trei seturi (6-2, 7-5, 7-5) pe americanul Andy Roddick şi va afla în această dimineaţă cu cine se luptă pentru trofeu.
La 27 de ani, Federer ocupă deja o poziţie de prim-plan în istoria tenisului, însă pentru el seria provocărilor nu s-a încheiat. Joi dimineaţă, pe arena „Rod Laver†din Melbourne, elveţianul s-a comportat din nou precum un metronom. Şi asta în ciuda temperaturii ridicate – organizatorii au închis arena, trăgând acoperişul glisant, însă tot a fost cald (afară s-au înregistrat 40 de grade Celsius la umbră).
***.pariorul-sportiv .com ---------intra si participa la cel mai mare concurs de predictii sportive cu premii in valoare de 450 de euro!!!.....intra acum si inscrie-te la concurs !!! bafta!!----- ***.pariorul-sportiv.com
ce robot ma idiotule? nu tie rusine sa
scrii un asa titlu despre , poate, cel mai mare jucator de tenis al tuturor timpurilor? tu ai vazut din ce pozitii scoate mingea,unde om plaseaza, din viteza? numai genii fac asta, nu roboti!!
jurnalistul lui peste!
"eu robotul?" - este cel mai neadevarat titlu. si am vazut prin multe alte lucuri titluri asemanatoare.
federer este total opus unui robot, el castiga din talent, jocul lui variaza mult, de altfel greseste foarte mult uneori.
poate un jucator ca borg sa zicem ar putea fi comparat cu un robot in cel mai bun caz dar nici pe departe federer. iar cei care intr-adevar se uita si inteleg fenomenul pot sa isi dea sema ca asa este.
codrinmc.wordpress.c om blogul sportiv al unui baiat de 16 ani
borg,cel mai mare jucator din istoria tenisului,(alaturi de federer),a fost un adevarat robot dar era si genial,retururile sale,nu le avea nimeni si nu uitati:nu rata aproape niciodata mingi usoare si avea si un talent incontestabil!e adevarat,ca federer,cel mai talentat din toate timpurile,joaca parca numai..din talent,n/are nimic din precizia de ceas elvetian a lui...borg,el fiind si unul din cei mai mari ratangii,mai ales in meciurile cu nadal,in momente cit se poate de decisive si in care nimeni nu l/a deranjat!!!!cel mai mare adversar a lui federer e ...federer,de el depinde totul,fara sa minimalizez meritul luptatorului(principala calitate) nadal,cel care te poate scoate din sarite,daca esti labil psihic, precum este latinul...federer!deci,e f.clar,ca d.p.d.v.al tenisului,elvetianul e net superior spaniolului insa,supertalentul poate fi invins usor de o indirjire nebuna,de un superluptator!
mi-a placut titlul !
ce jurnalist de doi bani tre sa fii ca sa dai un asemenea titlu... lipsit total 1. de creativitate 2. de spirit de observatie si 3. de pasiune pt tenis.