Continuă visul! După Halep, Shuai Zhang a eliminat-o şi pe Alize Cornet de la Australian Open

21 ian 2016 2211 afişări Comentează şi tu Tenis

Jucătoarea Shuai Zhang, locul 133 WTA, care a produs cea mai mare surpriză a turneului Australian Open de până în prezent, eliminând-o în prima manşă pe Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-3, pe franţuzoaica Alize Cornet, locul 33 WTA, în turul al doilea al competiţiei.

Zhang s-a impus într-o oră şi 26 de minute.

În faza următoare, Zhang va juca împotriva americancei Varvara Lepchenko, locul 51 WTA, care a trecut în turul al doilea, cu scorul de 7-6 (7), 6-4, de spaniola Lara Arruabarrena, locul 86 WTA.

Marţi, Simona Halep, cap de serie numărul 2, a fost eliminată în primul tur al Australian Open, după ce a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-3, de chinezoaica Shuai Zhang, locul 133 WTA, sportivă venită din calificări.

Zhang, care împlineşte, joi, 27 de ani, s-a impus într-o oră şi 18 minute şi a trecut pentru prima dată în carieră în turul al doilea al unui Grand Slam, după ce a fost eliminată de fiecare dată în manşa I la precedentele 14 prezenţe, începând din 2008.