LIVE BLOG Australian Open, ziua 1 | Victorie uriașă obținută de Irina Begu: 6-4, 0-6, 6-1 cu a 9-a favorită. Simona Halep s-a calificat în turul secund după 86 de minute. Sorana Cîrstea și Alexandra Dulgheru au pierdut în minimum de seturi

• Simona Halep este prima reprezentantă a României care a făcut pasul în turul secund la Australian Open, după ce a trecut cu 6-3, 6-2 de italianca Karin Knapp
  • Alexandra Dulgheru a ratat o întâlnire în arenă cu Simona Halep la Melbourne, fiind învinsă în turul inaugural cu 6-3, 6-4 de Jarmila Gajdosova
  • Irina Begu a produs o mare surpriză și a eliminat-o pe Angelique Kerber, a 9-a favorită, cu scorul de 6-4, 0-6, 6-1. În turul următor, Irina o va înfrunta pe Katerina Siniakova (Cehia, 81 WTA)
  • Sorana Cîrstea a părăsit competiția, fiind învinsă clar de rusoaica Alexandra Panova, jucătoare venită din calificări, scor 7-5, 6-0

14:15 Rezultatele de pe primele două arene ca importanță. Două calzi și una rece: Simona Halep a învins-o pe Karin Knapp, Irina Begu a făcut surpriza cu Angelique Kerber, dar Alexandra Dulgheru n-a mișcat în fața Jarmilei Gajdosova.

14:00 La inițiativa organizatorilor, Simona Halep va răspunde curiozităților fanilor de pe Twitter. Îi puteți adresa și voi întrebări, cu hashtagul #askhalep.

13:45 S-a încheiat ultimul meci al zilei pe tabloul feminin. Maria Șarapova (Rusia), a doua favorită a competiției, a făcut instrucție cu Petra Martic (Croația), scor 6-4, 6-1.

13:10 Maria Șarapova, a doua jucătoare a lumii, a câștigat primul set în meciul cu Petra Martic, 6-4! Alte trei partide se mai joacă acum la Melbourne: Delbonis – Kyrgios (6-7, 4-2), Kokkinakis – Gulbis (5-7, 6-0, 1-6, 7-6, 2-2) și Jaziri – Kukushkin (6-2, 6-3, 2-6, 5-6).

12:40 Adidas ne prezintă în detaliu, pe contul oficial de Twitter, articolelel vestimentare îmbrăcate de Simona Halep la Australian Open.

The action awaits. Check out @Simona_Halep‘s #adiZero #AusOpen gear. http://t.co/Q0zlOdGpDN pic.twitter.com/lWZXHazGoV

12:15 Fedexpresul de Melbourne! Roger s-a calificat în turul doi cu o victorie simplă: 6-4, 6-2, 7-5 în fața lui Lu. „A fost un cadou pentru Stefan Edberg, antrenorul meu, care astăzi împlinește 49 de ani”!

A fist pump from @rogerfederer and the four-time #ausopen champ is through to the 2R with a 6-4 6-2 7-5 win over Lu pic.twitter.com/D5jJf8Cja1

12:05 O recunoști? Ea e a doua favorită: Maria Șarapova avea 15 ani și juca finala junioarelor de la Australian Open 2002.

Maria 2002 @AustralianOpen Juniors runner-up pic.twitter.com/F4zQ644DKs

11:50 Bouchard (cap de serie numărul 7), una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului, merge și ea în turul doi: 6-2, 6-4 cu Friedsam.

Easy passage for @geniebouchard She’s through to round 2 with a 6-2 6-4 win over Friedsam #ausopen pic.twitter.com/otJapyQqVI

11:40 Comunitatea Melton South din Melbourne o susține pe Simona Halep. Iata-i pe fanii australieni ai celei de-a treia favorite, entuziasmați după victoria cu Knapp.

Well done @simona_halep on getting through the 1st round. Your #aoblitz town Melton South were there to cheer you on! pic.twitter.com/LNTTMvJLiZ

11:30 Un sfat pentru jucătorii de la Australian Open: „Nu purtați pantaloni de culoare gri”. Letonul Ernests Gulbis a simțit-o pe pielea sa.

To all the gorgeous playing men of @AustralianOpen ,maybe consider staying away from gray shorts. 😂 #peace #AO2015 pic.twitter.com/SzPCYD89P0

11:15 Româncele și-au încheiat misiunea în prima zi, dar acțiunea continuă la Melbourne Park. Federer, favorit doi, a câștigat primele două seturi în fața lui Lu, în timp ce Bouchard, favorita 7, s-a impus cu 6-2 în prima manșă cu Friedsam.

10:45 Nu toți iubesc Australian Open. Acest motan nu se poate odihni din cauză că stăpâna lui urmărește live meciurile de la Melbourne!

Again, Mother? Go to sleep. (Alf doesn’t like the @AustralianOpen) pic.twitter.com/vItm7qICmI

10:40 Sorana Cîrstea a pierdut meciul cu rusoaica Alexandra Panova, scor 7-5, 6-0! Noul antrenor al româncei, Juan Pablo Guzman (Argentina), nu i-a purtat noroc la primul turneu important al anului. Doar 29% a fost procentajul Soranei pe serviciul doi, iar asta a tras-o clar în jos.

10:35 Evoluția dezamăgitoare a Soranei continuă: 0-5 în setul doi și rusoaica venită din calificări servește pentru meci!

10:30 Cîrstea are nevoie de o minune. Panova face 3-0 cu dublu break în setul doi.

10:25 Cîrstea nu-și găsește ritmul și Panova se distanțează la 2-0 în setul doi! Sorana, fără energie, pare chinuită încă de accidentarea de la spate.

10:18 Set Panova, 7-5! Jucătoarea venită din calificări închide primul act cu serviciul, după ce Sorana Cîrstea a avut 5-4.

10:15 Federer și Lu deschid balul în sesiunea de seară, în câteva minute! Cîrstea, din nou în dificultate pe Terenul 19: Panova are 6-5 și serviciul.

Ready for the FIRST night session? Roger #Federer and Yen-Hsun Lu most certainly are… #ausopen https://t.co/xNf0gjkgID

10:08 Sorana revine spectaculos și conduce cu 5-4! O ajută și Alexandra, care scapă un forehand în out la minge de game. Rusoaica servește pentru a rămâne în prima manșă.

10:05 Între timp, Cîrstea are probleme pe Terenul 19! Panova conduce cu 4-3 și serviciul.

10:00 Felicităi, Na Li! Cu ocazia ceremoniei de deschidere a ediției din 2015 a Australian Open, campioana en-titre a anunțat că va deveni mămică în această vară!

09:55 Imagine amuzantă în tribunele Terenului 14. Un membru al staff-ului de la Australian Open ține ridicat deasupra capului un rucsac cu o antenă. Vrea să prindă posturi străine sau să îmbunătățească semnalul rețelei wireless?

@AustralianOpen why do staff have to hold a bag with an antenna over their head court side? To improve the wifi? #odd pic.twitter.com/PKhNBPiy4z

09:50 Panova egalează la 3 cu un vole drive de rever, imposibil de ajuns de Cîrstea!

09:45 Jucătoarea din Târgoviște nu-și lasă adversara să se distanțeze și reușește rebreak-ul, 2-2!

09:40 Sorana și-a pierdut serviciul în debutul primului act, 2-1 pentru Panova!

09:30 Cîrstea și Panova au început recitalul! Sorana servește prima pe Terenul 19!

09:20 Marius Copil este al doilea reprezentant al României care va intra marți în competiție, după ora 05:00. Arădeanul care se află la primul meci pe tabloul principal al unui Grand Slam va juca cu ibericul Pablo Andujar.

09:15 Ziua a doua, deschisă tot de o româncă! Avem programul de marți care arată că Monica Niculescu va juca pe centralul Rod Laver împotriva favoritei locale Samantha Stosur, de la ora 02:00.

09:00 După victoria magnifică a Irinei Begu, Adidas ne reamintește că Simona Halep a aprins luminile pe Rod Laver cu un forehand de clasă mondială!

Light up the court #SimonaHalep. #AusOpen pic.twitter.com/zPXBPegmbH

08:50 Begu a avut nevoie de două ore pentru a o scoate pe Kerber din competiție. Adversara din turul secund, Siniakova, are doar 18 ani și este o cunoștință recentă a româncei. Cehoaica a învins-o pe Irina în primul turneu al anului, la Shenzhen, cu 6-7 (5), 6-4, 6-1.

08:40 Meci, Irina Begu: 6-4, 0-6, 6-1 cu nemțoaica Angelique Kerber, a noua favorită a competiției și una dintre cele mai bune jucătoare ale momentului! Tenis superb reușit de numărul 42 WTA!

Irina-Camelia Begu bundles out no. 9 seed #Kerber 6-4 0-6 6-1. What a match from the world no. 42! #ausopen pic.twitter.com/voPXBB1axX

08:35 Salut, numele meu este Alexandru Tăcină și voi urmări alături de voi finalul partidei Begu – Kerber, dar și meciul Soranei cu Panova. Înainte de a intra în redacție, recepționerul m-a introdus în febra meciului: „Bravo, Irina! Hai că se poate”!

08:30 Begu face break în decisivul cu a treia favorită, iar acum servește pentru 4-1! Joc magnific al româncei în fața lui Angelique Kerber.

07:51 Pe cât de entuziasmantă a fost evoluția Irinei Begu în prima parte a jocului, pe atât de bruscă este căderea ei în setul doi. Kerber conduce cu 4-0 și a câștigat 7 din ultimele 8 game-uri. Mai mult, germanca a pus mâna și pe următoarele două game-uri și a reușit un set la zero. Actul secund a durat 32 de minute. Irina trebuie să dea reset la evoluția din ultima jumătate de oră înaintea setului decisiv.

07:37 Rafael Nadal a făcut un meci foarte bun în fața lui Mikhail Youzhny, după ce în ultimele șase luni a jucat doar opt partide. El a cedat doar șapte game-uri în fața rusului: scor 6-3, 6-2, 6-2.

07:26 SET IRINA BEGU. Românca s-a impus în primul act cu 6-4, după 43 de minute de joc. Statistica primului set cofirmă faptul că Irina a fost jucătoarea care a condus ostilitățile și care și-a asumat mai multe riscuri: a acumulat și mai multe greșeli neforțate, dar și mai multe mingi câștigătoare. Kerber a avut doar 2 mingi câștigătoare!

07:10 Begu este de neoprit pe Margaret Court. A ajuns la cinci game-uri consecutive câștigate în fața numărului 9 mondial. După 27 de minute, românca a ajuns la 5-1. Irina a irosit și o primă minge de set pe serviciul germancei, la scorul de 5-2.

07:03 Rafael Nadal îl conduce cu 2-0 la seturi pe Mikhail Youzhny: 6-3, 6-2. Spaniolul nu a pierdut niciodată de la 2-0 la seturi într-un turneu de Grand Slam. Rafa are un record extraordinar la acest capitol: 141-0!

07:00 Irina Begu are o evoluție foarte solidă în fața germancei Angelique Kerber, numărul 9 mondial. Românca a reușit trei game-uri consecutive: 3-1.

06:50 Meciul Irinei Begu cu Angelique Kerber a început în forță, cu două break-uri. Românca și-a cedat serviciul în primul game, dar și l-a recuperat la fel de repede.

06:47 Viktoria Azarenka este un alt nume mare din tenisul mondial care a absentat de la cel mai înalt nivel în ultimele luni. Vika este pregătită pentru un comeback spectaculos, iar înainte de a-și face apariția în fața tribunelor și-a prezentat echipamentul.

06:43 În complexul de la Melbourne Park tocmai și-au făcut apariția și „Țestoasele Ninja”. Toți australienii sunt mari amatori de tenis în această perioadă și încearcă să se bucure din plin de această întrecere.

06:20 Andy Murray și-a terminat treaba pe Margaret Court, scor 6-3, 6-4, 7-6 cu Yuki Bhambri. În câteva minute va începe partida Irinei Begu cu Angelique Kerber.

06:07 Pentru amatorii de statistică: Ana Ivanovic este prima jucătoare din lista primilor cinci capi de serie care părășește Australian Open după turul inaugural în ultimii 12 ani.

05:52 Ce zi superbă pentru Simona Halep. Românca a câștigat lejer cu Karin Knapp, iar două din cele mai periculoase adversare, Ana Ivanovic și Sabine Lisicki, ambele aflate pe „sfertul” ei de tablou, au fost eliminate. Germanca a părăsit turneul în același stil ca și Ivanovic, după ce a condus cu 1-0 la seturi în fața Kristinei Mladenovic: scor 4-6, 6-4, 6-2. Lisicki ar fi fost adversara Simonei din turul 3, conform calculelor de pe hârtie, iar Ivanovic în sferturi. Cine urmează?

05:43 Intră în acțiune și Rafael Nadal, care îl înfruntă pe Rod Laver pe Mikhail Youzhny. Pentru spaniol este prima apariție într-un turneu important după câteva luni cu multe probleme medicale. După Wimbledon 2014, Nadal a mai jucat doar în trei turnee:

05.38 Irina Begu își poate face încălzirea pentru partida cu Angelique Kerber. Partida dintre Andy Murray și Yuki Bahmbri, care se desfășoară pe Margaret Court unde va intra și românca, a intrat deja în setul al treilea, primele două fiind câștigate de scoțian: 6-3, 6-4.

05:27 Prima mare favorită de la Australian Open, Ana Ivanovic, cap de serie numărul 5, a fost eliminată de Lucie Hradecka, o specialistă a jocului de dublu. Sârboaica a pierdut după ce a condus cu 1-0 la seturi: scor final 6-1, 3-6, 2-6. Ivanovic era pe „sfertul” de tabloul al Simonei Halep. Astfel, cele mai periculoase adversare ale româncei până în semifinale au rămas Ekaterina Makarova (cap de serie nr. 10) și Sara Errani (cap de serie nr. 14).

05:22 Nopțile devoratorilor de tenis. ProSport evidențiază și comentariile fanilor noștri fideli de pe forum. Ce spune „Toma” după meciurile Simonei Halep și Alexandrei Dulgheru?

05:14 În plină acțiune se află și Michael Russell, americanul de 36 de ani care a trecut în 2003 prin trei operații la genunchi pentru a corecta o afecțiune genetică, care a luat o pauză din tenis din cauza unei rupturi a tendonului, care a avut cheaguri de sânge în plămâni, ruptură la nivelul mușchiului din zona șoldului și entorse la gleznă. Citiți aici povestea. Russell îl înfruntă pe belgianul Goffin.

05:10 Ana Ivanovic are tot mai multe probleme cu cehoaica Hradecka, venită din calificări. Favorita numărul 5 a întrecerii, aflate pe „sfertul” de tablou a Simonei Halep, este condusă în setul decisiv cu 3-1.

04:58 Jarmila Gajdosova, învingătoarea Alexandrei Dulgheru și viitoarea adversară a Simonei Halep, a reușit prima victoria la Australian Open din a 10-a încercare. Din 2006, australianca de 28 de ani a fost prezentă permanent pe tabloul principal, dar până azi nu câștigase niciodată meciul de debut.

04:20 Prima reacție a Simonei Halep după ce a învins-o pe Knapp: „„Cred că m-am descurcat foarte bine pentru un prim meci într-un turneu de Grand Slam”. Citiți aici ce a mai spus Simona despre evoluția ei pe Rod Laver și concluzia fostului ei antrenor, Adrian Marcu.

03:49 Alexandra Dulgheru încă rezistă în meciul cu Gajdosova. A salvat două mingi de meci la 3-5. Românca trebuie să schimbe însă rapid ceva pentru a spera la o confruntare cu Simona Halep. Schimbarea nu se produce, iar australianca este următoarea adversară a favoritei numărul 3 de la Australian Open: Gajdosova – Dulgheru  6-3, 6-4.

03:45 Avem și statistica meciului în care a fost implicată Simona Halep. Românca a realizat nu mai puțin de șase break-uri și a totalizat 26 de greșeli neforțate.

03:40 MECI SIMONA HALEP! Românca a obținut o victorie facilkă în fața italiencei, scor 6-3, 6-2, după o partidă care a durat aproximativ 86 de minute. Simona își așteaptă acum viitoarea adversară, care se va decide în următoarele minute, între Alexandra Dulgheru și Jarmila Gajdosova. Australianca are 4-3 în setul doi.

03:27 Meci fără probleme și pentru bulgarul Dimitrov, în compania lui Dustin Brown.Grigor s-a calificat în trei seturi, cu 6-2, 6-3, 6-2. Simona Halep a ajuns la 6 break-uri, având un procentaj de 67% la acest capitol. Victoria româncei este tot mai probabilă. Dulgheru rămâne la un break distanță de Gajdosova (scor 2-3).

03:23 Julia Goerges este prima jucătoare calificată în turul secund, după ce s-a impus cu 6-2, 6-1 în fața Belindei Bencic în 65 de minute. Elvețianca este primul cap de serie care pleacă acasă. Între timp, Knapp a reușit al dpoilea break din setul secund și încă mai emite pretenții în fața Simonei.

03:20 Italianca a obosit, iar Simona se desprinde logic și în setul secund: scor 3-1. Knapp a adunat deja șase duble greșeli, deși serviciul este socotit una din armele ei forte. Alexandra are un break handicap și în setul secund: 1-2

03:05 Adrian Marcu la Eurosport: „În momentul în care jucătoarele încep să alerge, Simona are avantaje. Are siguranță mai mare și este și mai hotărâtă”. Halep pune presiune pe adversară și își recâștigă serviciul. Alexandra Dulgheru este condusă cu 1-0 la seturi, după ce a cedat în 42 de minute cu 6-3 în fața reprezentantei gazdelor, Gajdosova.

03:02 Knapp deschide setul secund cu un break, dar Simona a fost într-o situație similară și în debutul partidei. Pe Margaret Court, Alexandra Dulgheru a salvat minge de set a adversarei și încă mai speră să redreseze situația.

02:54 SET HALEP! Simona a jucat tot mai sigur pe finalul primului set, pe care și l-a adjudecat cu 6-3 în 45 de minute. Românca a reușit nu mai puțin de trei break-uri pe parcursul primului act. Alexandra Dulgheru a recuperat un break din cele două cedate și încet dar sigur o pune sub presiune pe australiancă.

02:43 Adrian Marcu la Eurosport: „Simona a început să joace mai curajos, iar cu reverul ghidonează mai bine mingile”. Halep s-a desprins la 4-2 după 31 de minute de joc. Pe Margaret Court, Dulgheru a pierdut complet controlul primului set, are deja un handicap de două break-uri, scor 0-4.

02:38 Simona Halep preia conducerea după aproximativ 25 de minute de joc destul de intens. Knapp încearcă să se agațe de fiecare șansă. Simona, în schimb, devine tot mai agresivă și face un pas în față pentru a conduce punctele. În schimb, Dulgheru este condusă cu 3-0 de reprezentanta gazdelor, Jarmila Gajdosova.

02:18 Knapp a făcut primul break al meciului cu Simona. Halep a început jocul puțin precipitată, în schimb italianca a intrat destul de agresivă pentru a avea o șansă.

02:02 Simona Halep și-a făcut apariția pe Road Laver Arena. Condițiile meteorologice sunt ideale pentru tenis. La această oră, la Melbourne, sunt 16 grade Celsius. Pe a doua arenă ca mărime, Margaret Court, a intrat în scenă și Alexandra Dulgheru. Urmărim în paralel evoluțiile celor două românce, care se pot înfrunta în turul secund.

01:42 Au mai rămas câteva minute până la apariția Simonei Halep pe „Central”. Românca a renunțat la echipamentul de culoare neagră, ea va purta la Melbourne o culoare mult mai vie.

01:40 Aussie! Aussie! Oi! Oi! Oi! Turneul de la Australian Open este întâmpinat cu foarte multă bucurie de fani, care au așteptat foarte mult timp pentru o nouă întrecere la cel mai înalt nivel. Au trecut aproximativ două luni de la ultimul eveniment major, finala Cupei Davis! Tribunele de la Melbourne Park sunt, în general, viu colorate și „îmbogățite” cu echipe de majorete, mai ales atunci când evoluează un reprezentant al gazdelor. Atmosfera este în ton cu orașul, adică multă distracție și voie bună.

01:35 În prima zi a turneului vom vedea la lucru foarte multe vedete ale tenisului mondial: Federer, Nadal, Murray, Halep, Șarapova, Ivanovic. Cine se încumetă să pronosticheze vreo surpriză?

01:26 Cât așteaptă Ana? Înaintea partidei Simona Halep – Karin Knapp, pe Road Laver Arena s-a antrenat Ana Ivanovic. Finalista din 2008 de la Australian Open și-a făcut încălzirea pentru disputa cu Lucie Hradecka (Cehia). Acest joc se va desfășura imediat după încheierea meciului în care este implicată favorita României.

01:15 Nici nu a început bine turneul și se fac deja calcule în privința ierarhiilor mondiale. Australian Open poate schimba, spre exemplu, și numărul unu mondial în WTA. La sfârșitul competiției, Maria Șarapova o poate detrona pe Serena Williams, dar în acest caz trebuie îndeplinite câteva condiții. În primul rând, Masha trebuie să ajungă în finală. În această situație, Serena nu ajunge în semifinale, iar Șarapova nu este învinsă în finală de Kvitova. Al doilea caz, Șarapova câștigă titlul, dar într-o finală în care o va disputa cu altcineva decât Serena. Într-o situație excepțională și Simona Halep poate deveni numărul 1 mondial: să câștige titlul la Melbourne, iar Serena să fie eliminată înainte de sferturi.

Vă mai amintiți de prima finală a lui Roger Federer la Australian Open? Avea loc în urmă cu 11 ani și îl învingea atunci pe Mark Philippoussis

Nu, Na Li nu are o soră geamănă care joacă tenis. Deținătoarea titlului la Australian Open a dat nas în nas pe Rod Laver Arena cu copia sa de ceară, creația ce va ajunge în Muzeul Madame Tussauds.

Bun găsit vă spunem la startul unei noi ediții a turneului de Grand Slam de la Australian Open, primul din această categorie din 2015. Pe parcursul a două săptămâni, noapte de noapte, ProSport va încerca să vă ofere cele mai proaspete informații despre reprezentanții României, dar și despre cei mai importanți jucători din lume, imagini, declarații, păreri ale specialiștilor, va încerca să vă țină conectați la tot ce se întâmplă la Melbourne.  Poate fi și un turneu memorabil pentru România, în condițiile în care Simona Halep este cotată ca a treia favorită la câștigarea trofeului

Competiția ne captează atenția chiar din start, în condițiile în care Simona Halep deschide meciurile de pe Rod Laver Arena (ora 2:00 București), într-o dispută cu Karin Knapp. În același timp, pe Margaret Court va intra și Alexandra Dulgheru, care o va avea de înfrunta pe reprezentanta gazdelor, Jarmila Gajdosova. Tot în prima zi le vom mai avea în arene pe Sorana Cîrstea și Irina Begu. Vă prezentăm mai jos o scurtă trecere în revistă a meciurilor pe care le au de susținut reprezentantele noastre:

Simona Halep (România, 3 WTA) – Karin Knapp (Italia, 50 WTA), luni, de la 02:00 a.m. – ora României. Rod Laver Arena

Simona Halep o întâlnește pentru prima dată pe Karin Knapp. A cincea reprezentantă a Italiei în clasamentul WTA rupe tiparele tenismenei din Cizmă: micuță, rapidă și de regulă îndrăgostită de zgură (din Top 100, doar Flavia Pennetta trece de granița celor 170 de centimetri, la 1,72 metri). La 1, 80 metri, Karin Knapp are o armă redutabilă în serviciu, mai ales pe hard, suprafața sa favorită, ca și în cazul Flaviei Pennetta sau Camilei Giorgi. Simona „aproape de sută la sută”, cum își descrie forma chiar constânțeanca, poate domina duelurile de pe fundul terenului.

Alexandra Dulgheru (România, 87 WTA) – Jarmila Gajdosova (Australia, 68 WTA), luni, de la 02:00 a.m. – ora României. Margaret Court Arena. Prima întâlnire directă

Alexandra Dulgheru, în lipsa problemelor fizice, este o excelentă jucătoare pe arenele mari: știe să se orienteze rapid, iubește atmosfera și nu se lasă intimidată, fapt dovedit în 2014, la US Open, împotriva Șarapovei. Gajdosova va încerca să bombardeze cu serviciul, tenismena cu origini slovace punctând în clasamentul celor mai rapide servicii WTA din 2015: locul 10, cu o lansare a punctului de 183 km/h, la Brisbane. Reverul cu două mâini este o armă  în care Gajdosova are încredere, însă Alexandra are un joc variat, prin care își poate surprinde adversara.

Irina Begu (România, 39 WTA) – Angelique Kerber (Germania, 9 WTA), Margaret Court Arena. Întâlniri directe: 0-1

Angeliqe Kerber a câștigat ușor, în 67 de minute meciul din 2013 de la Indian Wells. Nemțoaica are rezistență fizică, încredere și ritm după cele 5 victorii strânse deja în 2015. Serviciu ei este exploziv și o ajută în momentele cheie, dovadă fiind prezența sa în Top 5 cele mai eficiente jucătoare la mingi de break pentru adversară, Kerber anulând 6 din 10 oportunități. Mai impresionant este doar procentajul de retur pe mingea  a doua: agresivă, Kerber are 58,9% mingi trimise în teren. Irina și-a îmbunătățit însă jocul la fileu și cu răbdare, poate construi un avantaj.

Sorana Cîrstea (România, 97 WTA) – Alexandra Panova (150 WTA), Terenul 19. Prima întâlnire directă

Panova are avantajul celor trei partide câștigate deja pe tabloul de calificări, pentru a ajunge pe tabloul principal. Chiar dacă a acumulat oboseală, cu două seturi decisive, are meciuri în picioare, spre deosebire de Cîrstea care a ratat și pregătirea de iarnă din cauza accidentării. Dacă forțează prea mult, Sorana riscă să scape controlul meciului, în fața unei tenismene mult mai disciplinate.

Stiați că avem o pagină de Facebook dedicată Simonei Halep?

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult