A câştigat US Open, acum se gândeşte la retragere! Sloane Stephens: "Ar trebui s-o fac, nu voi putea niciodată să depăşesc ce am făcut aici!"

10 sep 2017 5741 afişări Comentează şi tu Tenis

Sloane Stephens a câştigat primul său trofeu de Grand Slam. Sportiva în vârstă de 24 de ani a revenit după o accidentare care a ţinut-o departe de teren timp de 11 luni şi a câştigat US Open. Stephens s-a impus în finala cu Madison Keys, scor 6-3, 6-0, la finele unei partide care a durat 60 de minute.

După ce a câştigat finala, Stephens a declarat că ar putea chiar să se retragă în acest moment deoarece este sigură că nu va putea depăşi performanţa de la US Open.

"Este incredibil. Am avut operaţie pe 31 ianuarie şi dacă mi-ar fi spus cineva că voi câştiga US Open-ul, i-aş fi spus că este pur şi simplu imposibil! Imposibil! A fost un drum al revenirii incredibil şi nu aş schimba nimic din ceea ce mi s-a întâmplat! Madison este una dintre cele mai bune prietene ale mele. Este incredibil ca am jucat împreună, aici. I-am spus că mi-aş fi dorit ca acest meci să poată fi remiză.

Ar trebui să mă retrag, pur şi simplu, pentru că nu voi putea niciodată să depăşesc ceea ce am făcut aici. În ultimele săptămâni lucrurile s-au legat pentru mine. Victoria asta este a noastra - a tuturor celor din echipă"
, a declarat sportiva din Statele Unite ale Americii.

În urmă cu cinci săptămâni, Stephens se afla pe locul 934 în clasamentul WTA din pricina acelei accidentări. Înaintea finalei de la US Open era clasată pe poziţia a 83-a, iar după acest succes va urca până pe locul 17.